CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 4:15 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 2:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Încep sa nu mai am încredere in tot ce se scrie si se încearcă sa se vândă. Am calculat aminoacizii (cei mai importanți 10) am calculat proteine/carbohidrați/fibre grăsimi, in urma (daca exista) fiselor tehnice ale produselor, rezultatul nu este constant
Cum am încercat noi bilele fiind ingineri mecanici si textiliști la baza empiric! Avem:
1. un eleșteu de 16m2 cu adâncime 1,8m cu un prag pietros de 2m2 cu adâncime de 0,6m (in curtea unui prieten) in care exista doar 4 crapi coi. Are o camera video si reflector in zona cu apa 0,6
2. un lac de un ha la dispoziție plin de crap 1,5 -3kg, nu pescuim decât noi si este hrănit cu cereale
Am făcut un mix cu ingrediente constante (atât ca si cantitate cat si același lot de substanțe) si o baza lichida de aceeași maniera, pe care l-am modificat apoi pentru a obține niște rezultate. Am folosit ca bila de referința Meteor, noi am făcut 2 rețete: belachan (baton + esență) si squid +pruna.
Deci am lăsat crapii o săptămâna nemâncații si am pus 5 bile Meteor + 5 bile producție proprie. Fazele au fost următoarele
1. Am schimbat rețeta pana când bilele consumate erau ale noastre (bilele nu avea aceeași culoare ale noastre erau mult mai închise dar in prima faza nu au fost mâncate primele)
2. 7bile Meteor si 3bile ale noastre am modificat pe ici pe acolo astfel încât sa mănânce cele 3 bile
3. Le-am încercat in lacul de un ha.
Totul a durat un an jumătate, destul de mulți bani vreo 2000€ (împărțit la 3) si scandalul aferent din partea șotiilor. Rezultatul a fost 200kg de bile care din punctul nostru de vedere funcționau corect pe orice balta aprilie-octombrie, am prins crap si pe Olt/Dunăre in zona Moldova Noua. Așa a apărut bila noastră de referință
Totul s-a stricat când a dispărut L030 de care vorbeam, lichidul de belachan de la CPK (costa 60lei 250ml) si grisul solubil pentru ca am pierdut bila noastră de referință am luat-o de la cap cu 220V dar nu am mai avut plăcerea/puterea sa facem ca prima data (cred ca si crapii si-au schimbat metabolismul)
Concluziile mele, este părerea mea sincera pot sa accept ca este o tâmpenie ce spun:
1. Calitate CSL este foarte important pentru mine, îl pun pentru ca am impresia ca ajuta bila sa difuzeze (împrăștie semnalul/amprenta chimica)mai bine fiind un alcool slab. Am avut CSL ieftin CPK o fi stat mult prin magazin, crapii nu s-au atins de bile. O alta teapa mare poate sa fie laptele de porumb si melasa (asta este si mai periculoasa poate sa aibă un caracter acid)
2. Aroma nu are vreo mare importanță
3. Lichidele nutritive hidrolizate difuzează mai greu, DAR bilele rezista mai bine in timp. Eu am o problema sa le combin eficace. Îmi doresc ca sa dispară sintagma in funcție de componente si sa-mi spun clar cu ce sa nu combin!
4. Lichidul de ficat si Minamino nu trebuie sa lipsească
5. Lichidele care pot fi folosite in uzul uman par sa fie mai bune
6. Cel mai bun atractant este mierea dar si asta trebuie sa fie de calitate
7. Alte lichide nutritive care au dat rezultate dar nu am știut cum sa le conserv: icre si larve de trântor zdrobite
8. La o partida de pescuit contează 60% tehnica/30% nada/ 10% norocul, toate aceste lucruri ne-au obligat sa pescuim corect, fără tehnica nu prinzi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 9:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Enescu Bogdan scrie:
Încep sa nu mai am încredere in tot ce se scrie si se încearcă sa se vândă.

Asta-i ca si cum ai zice ca incepi sa nu mai ai incredere in tot ce se spune la televizor!

Domeniul nadelor e plin de capcane si de asta pe CarpOnline punem un accent atat de mare pe informatie, pentru ca singurul mod in care te poti apara este sa fii informat.

Comertul cu nade produce simultan informare si dezinformare. Majoritatea lucrurilor importante si utile pe care le-am aflat in materie de nade in ultimele decenii s-au nascut din interes comercial. Vad ca multa lume combate interesul comercial ca fiind ceva rau, dar asta pentru ca nu intelege rolul lui. Din interes comercial, scriem articole sau carti, facem filme, publicam retete. Fara interes comercial, n-am avea aproape nimic la nivel de informatie.

In acelasi timp, pe langa cei care fac lucruri bune din interes comercial, sunt si destui impostori care incearca sa profite. Daca esti informat, e usor sa te aperi de ei. Fara informatie, esti victima sigura.

Revenind la discutia despre lichidele nutritive, cred ca ai tras concluzii partial gresite din testele pe care le-ai facut, dar e de apreciat ca ai investit atat timp ca sa faci teste.

O observatie de ordin tehnic: CSL-ul nu contine alcool. Termenul de "liquor" din numele englezesc al produsului - Corn Steep Liquor - nu are legatura cu alcoolul in cazul asta. O denumire alternativa este Corn Steep Water, "water" insemnand apa.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
In alta postare am spus ca sunt diletant în subiectul acesta, este o plăcere pe care nu știu sa o descriu nu am avut nicio data intenția sa fac vreo afacere (prietenii îmi spun alchimistul, sunt alături de mine dar iau si bobârnacele atunci când o dau de gard) sau sa mă dau cunoscător, într-o luna trebuie sa facem bilele de anul acesta si vreau sa renunț la belachan si nu am in cap vreo mare idee sunt un pic disperat
Mai trebuie sa cumpăr un lichid nutritiv habar nu am de care in principiu fac squid/ cranberry si sa mă hotărăsc ce pun Minamino sau Bioron (la cârlig, la nadit nu pun pentru ca depășesc targetul de 32lei/kg)
Ca sa ști ce am urmărit: lucrez la Renault și avem un coleg care știe sa organizeze la Doripesco 2 concursuri pe an, toți suntem pescari amatori. Când am făcut primele bile am picat pe B8 am prins (echipa) 134 crapi in 48 ore 90% intre 4 si 6kg. Eu sunt un pic „masiv” 115kg si un pic bătrân anul asta fac 51 ani, m-a rupt de spinare abia m-am dat jos din mașină când am ajuns acasă. Mi-am propus sa încerc sa fac o selecție maxim 50 crapi și un pic mai mari dacă se poate. Nu am spus expres cum am testat bilele pe lacul de un ha. Deci:
1. Doi pumni de boabe si bila pe cârlig (diferite rețete) , 4 undite, 50 cm intre ele. (pestele este hrănit cu cereale in balta)
2. Primele 2 bile (rețete) devin bile de nadit, deci 15 bile nadit + 4 undite cu alte bile care in funcție de rezultat devin bile de cârlig.
3. Bilele de cârlig nu au aceeași rețeta ca cele de nadit, rata de prindere intre bile cârlig/nadit (când le pun pe cârlig) este de 4/1 pe pat de nada si 8/1 înafara patului de nada (20m)
Rezultatele au fost următoarele (ultimele 5 concursuri)
5. A4 toamna locul 1 52 de pești prinși
4. B5 primăvara locul 22 30 pești
3. B3 toamna locul 5 43 pești
2. B11 primăvara locul 1 27 pești
1. B4 toamna ultimul loc 9 pești
La ultimele 5 concursuri am avut aceeași rețetă de bila de nadit cea de cârlig a diferit cate un pic la fiecare concurs
De ce renunț la belachan la ultimele 2 concursuri am avut trăsături de somn, pe B4 i-am văzut si capul era lat de vreo 50 cm, in compoziție am faina de sânge si caseinat de sodiu trebuie sa renunț la ele si iar mi-am pierdut bila de referință


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 11:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna seara,

Nu inteleg exact strategia care sta la baza testelor tale, dar cu siguranta pestii au tipare de hranire diferite de la o balta la alta.Din ce observ pentru tine testele pe aceasta balta sunt primordiale, eu nu m-as baza atat de mult pe ele, desii ca punct de referinta sunt ok.Inainte de toate trebuie sa sti ca proteina este principalul factor de atractie dintr-un boilies, proteinele sunt compuse din aminoacizi, profilul aminoacidic difera de la un ingredient la altul, povestea e lunga, pe scurt faina de peste este primordiala intr-un boiliies pentru mine.

Pui un accent prea mare pe partea lichida,iar in realite sunt boiles-uri care prin la fel de bine fara nici o parte lichida. Cu siguranta lichidele nutritive transmit semnale in apa si sunt utile pe “termen scurt “ asta daca boiles-ul se impaca bine cu apa si este cat de cat aerisit :D Sfatul meu este sa folosesti unul sau maxim doua ingrediente in partea lichida, in care ai ingredere, dar atentia ta sa se axeze pe mixul in sine. Mixul prinde pestele si nu partea lichida.

Cat despre concursurile de pe Doripesco pot sa spun ca foarte mult influenteaza locul si strategia aleasa pentru abordarea concursului, Ar mai fi si vecinii de stand, nu cunosc prea bine standurile ca sa pot sa ma pronunt in legatura cu asta.

Probabil daca ne prezinti mixul putem sa te ajutam cu sfaturi concrete din experientele noastre, iar apoi poti tu sa tragi o concluzie.Pentru mine mixul este “ sfantul graal “ un alt factor important ar fi si modul in care bila lucreaza in apa, care este influentat atat de mix,parte lichida, metoda de preparare si timpul supus acesteia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
"rețeta" pentru bilele de nadit (in ultimele 5 concursuri) cu explicațiile mele le cred eu ca folosesc
Faina de squid 0,050 proteina 83% + aminoacizi
LT94 0,200 proteina 73% + aminoacizi
praf belachan 0,050 atractant
Faina orez 0,150 carbohidrati + legatura
robin red 0,050 atractant
sluis CLO 0,100 face boilies mai aerat + legatura +carbohidrati
pudra ficat 0,100 proteina 76% + aminoacizi + legatura
Proteina soia 0,100 proteina 85% + aminoacizi + legatura
faina drojdie 0,050 aminoacizi
Hemoglobina 0,050 proteina + Legatura + imi intarea boilies pentru lansari la distanta
caseinat de sodiu 0,050 ma ajuta la intarirea boilies restul nu prea stiu ce face
praf calcar 0,050 era filler care se pune in astfalt pentru greutate

parte lichida ml
CSL 0,0250 pana ieri seara in capul meu era altceva
lichid ficat 0,0300 aminoacizi
Marine 17 0,0500 aminoacizi
aroma belachan 0,0050 atractant
Asofoetida 0,0020 atractant
2 lingurite de betaina pentru accelerarea digestiei
20g de baton belachan atractant
Oua 8 proteina+aminoacizi+legatura

Suport orice critica, după care va dau si rețelele de bile de cârlig


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 9:34 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Arhip Andrei scrie:
Inainte de toate trebuie sa sti ca proteina este principalul factor de atractie dintr-un boilies...
Aș spune că discuția este puțin mai nuanțată aici împărțind atracția în două: ce îl face pe crap să investigheze zona (prima etapă) și ce îl determină să se hrănească (a doua etapă). Principalul factor de investigare este pH-ul, respectiv variația de pH din zona respectivă. Cea mai la îndemână este folosirea acizilor organici cât mai puternici (ex. acid citric sau, ceva mai slabi dar într-o concentrație mai mare, cum ar fi acidul acetic sau butiric). E drept, și unii dintre aminoacizi pot influența pH-ul local, cu mențiunea că cei mai mulți au pH neutru. La asta se mai adaugă și faptul că nu toți aminoacizii sunt polari ca să le permită să se combine cu moleculele de apă (deci slab solubili sau chiar insolubili în apă).

Într-adevăr, când vine vorba despre elementele care îl determină pe crap să se hrănească, aminoacizii sunt factorii determinanți, chemoreceptorii fiind programați (conectați direct la sistemul nervos central) să "citească" aminoacizii.

Dacă ne interesează să tragem concluzii obiective, nu să ne autosugestionăm rezultatele, problema principală cu testele pe baltă este că, lăsând la o parte peștele care este un "parametru" pe care nu îl putem controla, mediul natural este caracterizat de o sumă de variabile (temperatura apei, pH, presiune, densitate, duritate, turbiditate, curenți, microorganisme etc.) care toate influențează modul în care se extrag substanțele din boilies odată ajuns în apă.

În măsura în care sunt miscibile cu apa și în funcție de compoziția chimică după fierbere, lichidele pot genera atracție rapidă, de regulă, pe termen scurt. Prin urmare, în ceea ce privește atracția, se justifică folosirea lichidelor, cu mențiunea că dispersia în apă este influențată și de ingredientele solide din boilies, respectiv dacă sunt hidrofile sau hidrofobe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 10:02 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Enescu Bogdan scrie:
"rețeta" pentru bilele de nadit

Am notat reteta ta in forma pe care o folosim de obicei, ca sa poata fi urmarita mai usor. Sper sa nu fi gresit cu nimic, dar corecteaza-ma daca e cazul. Proportiile sunt pe kilogram.

50g faina de sepie
200g LT94
50g pudra de belachan
150g faina de orez
50g Robin Red
100g Sluis CLO
100g pudra de ficat
100g faina de soia
50g faina de drojdie
50g faina de sange
50g caseinat de sodiu
50g praf de calcar

25ml CSL
30ml Ficat lichid
50ml Marine 17
5ml Belachan
2ml Asafoetida
2 lingurite betaina
20g belachan

Daca asta e reteta, nu-mi dau seama cum reusesti sa te incadrezi in 32 lei pe kilogram, pentru ca ai multe ingrediente scumpe - Robin Red. ficat, belachan, asafoetida. Depinde si ce fel de pudra de ficat folosesti (exista mai multe feluri, atat solubile, cat si insolubile) sau cel fel de asafoetida (ulei esential, oleorezina, aroma).

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 12:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu folosesc faina de soia este proteina de soia
mai jos preturile de baza/ preturi la reduceri cam atunci cumpăr si distribuitor am încercat sa le aranjez, dar vor pleca in toate direcțiile după send
Preturile sunt date pe Kg/L mai puțin Asafoetida care este la sticluță de 20ml (deci 2 sticluțe) si este ulei
A
distribuitor preț fără reduceri preț cu reduceri
si echivalent kg/mix si echivalent kg/mix
50g faina de sepie BTS 40 2 32 1,6
200g LT94 BTS 19 3,8 16 3,2
50g pudra de belachan BTS 110 5,5 100 5
150g faina de orez Pro Carp 8 1,2 8 1,2
50g Robin Red BTS 69 3,45 5,9 2,95
100g Sluis CLO Big Fish 12 1,2 12 1,2
100g pudra de ficat BTS 66 6,6 54 5,4
100g poteina soia gratis
50g faina de drojdie Pro Carp 13 0,65 13 0,65
50g faina de sange BTS 20 1 16 0,8
50g caseinat de sodiu gratis
50g praf de calcar gratis
Lichide
25ml CSL BTS 24 0,6 24 0,6
30ml Ficat lichid BTS 88 2,64 72 2,16
50ml Marine 17 Big fish (solar) 53 2,65 45 2,25
5ml Belachan Big fish (Spoted) 520 2,6 480 2,4
2ml Asafoetida Big Fish 138 0,276 138 0,13
2 lingurite betaine Sticky 70 1,4 50 1,4
20g belachan BTS 66 1,32 66 1,32
oua 8 0,8
Un ou mă costa 0,1lei in dimineața când le lac mă duc la producător si cumpăr pe cele sparte/fisurate
Folosesc proteina de soia si caseinat de sodiu care se folosesc in industria alimentara din fericire pentru mine le iau de la varul meu care este patron in aceasta zona nu-l deranjează 4kg de caseinat si 8kg de proteina de soia. Preturile cu care le cumpăra sunt:
Caseinat 44lei fara TVA de la distribuitor
proteina de soia 18,76 lei fără TVA de la distribuitor
Calcarul pe care-l folosesc este acelaşi care este vândut la noi cu 22lei/kg si se folosește ca element de legătura la asfalt costa 150lei/tona
Fără reduceri kg/mix 37,45
Cu reduceri 32,418
Ținând cont ca dintru kg/mix iese intre 1,25-1,4 kg prețul pe kg bile respecta 32lei
Toate preturile pe care vi l-am dat pot fi verificate pe site


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 12:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
arata ca dracu:
50g faina de sepie Baitshop 40lei/Kg 2lei/mix
cu reducere 32lei/kg 1,6lei/mix
200g LT94 Baitshop 19lei/Kg 2lei/mix
cu reducere 16lei/kg 3,2lei/mix
50g pudra de belachan Baitshop 110lei/Kg 5,5lei/mix
cu reducere 100lei/kg 5lei/mix
150g faina de orez Pro Carp 8lei/kg 1,2lei/mix
50g Robin Red 69lei/Kg 3,45lei/mix
cu reducere 59lei/kg 2,95lei/mix
100g Sluis CLO Big Fish (CC Moore) 12lei/Kg 1,2lei/mix
100g pudra de ficat Baitshop 66lei/Kg 6,6lei/mix
cu reducere 54lei/kg 5,4lei/mix
100g proteină soia gratis
50g faina de drojdie Pro Carp 13lei/kg 0,65lei/mix
50g faina de sânge Baitshop 20lei/Kg 1lei/mix
cu reducere 16lei/kg 0,8lei/mix
caseinat de sodiu gratis
calcar gratis


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 5:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Într-adevăr, când vine vorba despre elementele care îl determină pe crap să se hrănească, aminoacizii sunt factorii determinanți, chemoreceptorii fiind programați (conectați direct la sistemul nervos central) să "citească" aminoacizii.

La câți bani am cheltuit nu mai contează încă 200lei, Mă duc la Decathlon iau prafurile alea de făcut mușchi, au WPC/faina de krill/super proteina de soia deci se leagă (o sa fie ca o plastilină o sa se deformeze sub greutatea proprie) daca ce este scris pe eticheta este adevărat aminoacizi cat cuprinde, iau 8 oua si fac bile. Ok o sa fie ca niste pop-upuri


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: