CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 23, 2024 3:56 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 3:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am zis si eu o metafora "infinit" si voi o traduceți veșnic.
De crescut creste fără oprire pana când organismul lui nu poate sa mai susțină creșterea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 3:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna ziua,

Este imposibil de creat un boilies pentru peste mare, in primul rand trebuie sa te gandesti la faptul ca pe majoritatea baltilor este o densitate mult mai mare de crap mic.Pana sa ajunga la hrana cei mari dureaza,pentru ca e putin probabil sa nadesti intr-un loc unde se gaseste doar peste mare,desi mai exista si exceptii.Nu faci nimic , doar astepti , intre timp cu siguranta exemplarele mai mici se vor hranii pe patul tau de nada ... Acum din experienta multora se nasc diferite strategii sau teorii ,deshidratarea boiliesului, folosirea extractelor naturale in exces ,lipsa aromei,ingreunarea boilesului ,dar un mix de boilies optimizat pentru capturarea crapilor mari inca nu exista si nici nu cred ca va aparea prea curand :D pe bune .. ca povesti exista multe


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 3:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Sunt de acord ca nu exista un mix de boilies pt.peste mare,dar totusi o oarecare selectie se poate face din ingrediente.
Ce am observat eu,belachanul nu prea este pe placul ciortanilor , nici boiliesurile din proteine lactice.,mai ales daca lipsesc aromele si lichidele nutritive.Asta e parerea mea,nu-i un adevar universal valabil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 3:54 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
In privinta belachanului , parerea ta este gresita ......Te invit la Doripesco ca sa iti demonstrez contrariul :D

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 4:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Când avem o problema tehnica la munca pe care nu o înțelegem avem niste procedee care te ajuta AMDEC si cei 7 De Ce?. Este super haios sa o aplici înafara serviciului, am început-o duminica la un pahar de vin. Întâi trebuie sa tratam problema noastră cu atractivitatea târzie (fără tratarea cauzei, soluția nu exista, trebuie sa demonstram ce am pus pe hârtie) , după care continuam la bile selective (la anul) ca sa zic așa: este utopia noastră si noi ținem la ea! si înțeleg foarte bine ca șansele sunt mici.......dar exista!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 4:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Da,am spus ca este parerea mea personala! Pe lacurile pe care pescuiesc eu,cu peste putin,belachanul face o oarecare selectie,nu am zis ca nu pride ciortan! Probabil ca pe carpodromuri,unde pestele ar manca si piatra de foame,nu mai se pune problema selectiei din ingrediente.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 8:09 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Baieti... se vede ca e cod portocaliu de viscol. Imi pare rau, dar nu m-am putut abtine. Pentru mine bila suprema anul trecut a fost cea de la Decathlon. Ati auzit bine... chiar aia cu 10lei kila. Dupa ani si ani de incercat retete, citit tratate de nutritie, aminoacizi, proteine, ... nebunii, studii efectuate de tot felul de cercetatori, chemoreceptie... am zis ca nu mor daca pun pe o lanseta o bila de la Decathlon, in toata simplitatea ei de faina vopsita. Si am prins un crap si am mai prins unul si inca unul si... tot asa. Si la urmatoarea partida, pe alta balta am incercat iar si scenariul s-a repetat. Si asa a fost tot anul indiferent de balta sau durata partidei. Le mancau si dupa 72h cu aceeasi placere. No amu cititi lista de ingrediente ca e disponibila pe site si va astept cu teorii. O fi cu oxigen, o fi cu acid citric, o fi cu aminoacizi mascati in malai? Cine poate stii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 8:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Altii au prins la mămăligă sau porumb.... ce legătură are cu discuția?

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 8:35 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Cu tot respectul imi pare ca nu ai citit nimic din ce s-a scris aici daca intrebi asa ceva. Am vrut sa evidentiez faptul ca nu este decat o discutie de gura sobei, oricat de interesanta ar fi. Am vrut sa evidentiez ca o bila oarecum stearsa a batut la fund bile doldora de aminoacizi si proteine. Acum ai inteles?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 9:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Nu, nu am înțeles. Faptul că ai prins pește cu boilies ieftin nu are legătură cu discuția. Eu am prins la porumb și nu am tras concluziile tale. Nu ai decât să pescuiești în continuare cu boiliesul respectiv și să prinzi pește , asta nu înseamnă că poți veni pe topic să dai lectii și să tragi concluzia că discuția e inutilă.

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: