CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Atractie lichida
MesajScris: Dum Feb 25, 2018 10:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un articol despre lichide nutritive, articol aparut initial in "Aventuri la pescuit" in aprilie 2012 si pe care acum l-am refacut partial pentru CarpOnline. Vedeti: http://carponline.ro/articole/atractie-lichida-88310.

La data aceea, publicul era inca foarte interesat de orice aditiv pe care scria Amino si nu facea deosebire intre un supliment nutritiv de tip Minamino si un extract hidrolizat obtinut din peste sau crustacee de tip L030. Pentru faptul ca Minamino (ca si alte produse de acelasi tip) continea cuvantul-cheie Amino, parea mult mai indicat ca sursa de aminoacizi decat L030, al carui nume tehnic nu insemna nimic. De asemenea, voiam sa lamuresc notiunea de lichid nutritiv, pentru aparitia careia eram cumva "vinovat" si care pe unii pescari ii inducea in eroare.

Au trecut sase ani de atunci si cred ca publicul e (ceva) mai informat, dar poate ca articolul va fi totusi util.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 5:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am citit articolul cu atenție, am câteva amendamente:
1. LO30 vândut acum nu are nicio treaba cu ce era prin 2011, nu cred ca lichidele înlocuitoare hidrolizate fac același lucru (nu spun ca nu sunt bune)
2. Trebuie spus ca un CSL bun costa în jur de 75lei/litru, la fel și melasa
3. Minamino era folosit în farmacie pentru boli de ficat, cu putina răbdare și insistenta mai găsești asa ceva, au alta denumire, este mai scump, garantez ca este mai bun
4. Părerea mea: un lichid de ficat bun este la fel bun ca Minamino
5. Lichidul de pancreas a dispărut de pe piață.
6. Acum 3 ani ne-am permis o aroganta: un prieten de-al nostru a făcut o sindrofie sofisticata a cumpărat de la Metro caviar (ceva 30g vreo 290 lei). Le-am recuperat (100lei, 2 cutii oricum sunt greu de mâncat, snobism pur) în blender cu Maximum Secret, bilele (de cârlig) au prins cei mari pești ai mei (intre 10 si 15,62kg). Si acum îmi pun întrebarea: oare noi nu știm sa luam un ficat/pancreas/creveți le tocam/presam la rece ca sa extragem lichidul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 8:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Versiunea initiala de L030 era produsa de firma norvegiana Seagarden si data cu ani buni dinainte de 2011. Prin 2011, vechiul L030 era deja pe cale de disparitie. In Romania, nicio firma n-a comercializat L030 ca atare in anii 2000 - sau nu stiu eu. S-au vandut produse despre care se stia (sau se credea) ca ar fi L030, de exemplu Marine Amino Compound de la CC Moore sau Aminol de la Carp Company. Nu stim daca produsele respective erau L030 curat, reimbuteliat, sau erau L030 in combinatie cu altceva. Seagarden prezenta L030 ca fiind o pasta de peste. Pasta, nu lichid. Am intalnit deseori observatia ca vechiul L030 era ca o marmelada, pe care, la temperaturi scazute, puteai sa o tai cu cutitul. Lichidele de tip L030 pe care le foloseam in anii 2000 erau dense, dar nu atat de dense incat sa devina pasta. Deci impresiile noastre de acum zece ani despre L030 s-ar putea sa nu fi fost 100% corecte pentru ca e posibil ca lichidele respective sa nu fi fost chiar L030.

Dincolo de asta, cand spui ca L030 vadut acum (care inteleg ca e produs tot de Seagarden) nu mai are legatura cu prima versiune, te bazezi pe o comparatie a fiselor tehnice sau e o impresie formata pe alte considerente?

Minamino, conform instructiunilor despre folosirea lui ca medicament, e recomandat in diverse afectiuni. Spui ca, daca ai rabdare, poti gasi un produs similar, cu alt nume, si "garantezi" ca este mai bun. Nu te contrazic, dar poti sa ne dai niste informatii sau niste argumente in sensul asta?

In ceea ce priveste CSL-ul, de unde ai pretul de 75 de lei pe litru?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 9:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
L030 pe care l-am folosit eu venea de la un prieten care lucra în UK era fabricat de Seagarden , foarte vâscos și mult mai deschis la culoare decât este spre exemplu L030 Tuna de la CC Moore de acum(pe care-l mai folosesc din când în când) Mirosul era mai putin "înțepător", ca sa se amestece cu alte lichide îl "topeam" cu putin CSL încălzit ușor. Din nefericire era perioada mea de început nu am mai păstrat bidonul, impresia mea după ani este ca boilesul "dispersa" mult mai rapid decât echivalentele de astăzi
Am folosit doar 2l apoi prietenul mi-a spus ca nu se mai găsește (ultimul bidon de 1l a fost în august 2011)
CSL în jur de 75, astăzi:
1. CC Moore costa 31,6 lei/0,5l (au scăzut prețul anul trecut atât m-a costat
2. Nutrabaits 42 lei/0,25l
Eu pentru bile nadit folosesc de la BTS, la carlig CC Moore
Cu Minamino trebuie sa caut pe acasă fisa tehnica promit ca revin este făcut de Boiron


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 9:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pretul CSL-ului vandut de Nutrabaits e astronomic. Nu te orienta dupa el. CSL-ul e un lichid extrem de ieftin la producator, mai ales daca e cumparat din Romania.

Minamino e produs de Ayrton Saunders. Ce mi s-a parut interesant in postarea ta era faptul ca vorbeai despre lichide comparabile, dar mai scumpe si despre care "garantezi" ca sunt mai bune (daca am inteles corect).

Pe ce te bazezi cand spui asta? Ne poti da niste informatii despre lichidele similare, dar mai scumpe, pe care le-ai folosit si in ce fel au fost mai bune?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 10:41 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
Citat:
Pretul CSL-ului vandut de Nutrabaits e astronomic. Nu te orienta dupa el. CSL-ul e un lichid extrem de ieftin la producator, mai ales daca e cumparat din Romania.


Poate sa difere substantial concentratia/calitatea celui vandut de producatorii de nada fata de cel al procesatorilor de porumb din RO ? Banuiesc ca nu gasim fise tehnice la cel din urma


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 11:17 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In Romania, CSL-ul e produs de firme multinationale care opereaza in toata lumea, inclusiv in UK, cum ar fi Roquette.

Teoretic, o firma din Anglia si o firma din Romania pot avea acelasi furnizor de CSL. Daca e acelasi CSL sau exista diferite grade cu diferite preturi (dupa cum sugereaza site-ul Nutrabaits la descrierea produsului), asta ramane sa descopere fiecare, facand teste comparate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 12:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
CSL-ul este un reziduu care ramane in urma procesarii porumbului. Pretul de achizitie este mic, nu se vinde cu amanuntul, cel mai probabil dupa cum spune si Vlad atat producatorii autohtoni cat si cei englezi cumpara acelasi CSL, dar fiecare din acestia il prepara dupa o reteta proprie, fiind si un lichid perisabil, conteaza si modul de depozitare plus ambalare, transport, adaos comercial , de altfel ca la toate produsele, de aici si pretul final .

Se face foarte multa “reclama” asupra acestui produs, desii este un produs mediocru, profilul nutritional este slab.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 12:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Arhip Andrei scrie:
atat producatorii autohtoni cat si cei englezi cumpara acelasi CSL, dar fiecare din acestia il prepara dupa o reteta proprie

Andrei, n-am auzit ca firmele de nada sa prepare CSL-ul in vreun fel.

Nici n-am vazut firme de nada care sa declare ca l-ar prepara. Daca il "prepara", nu mai e CSL, e altceva.

Singura interventie pe care o cunosc este adaugarea unui stabilizator, care transforma CSL-ul activ cumparat de la producator in CSL inactiv, care poate fi depozitat la temperatura camerei. Achizitie, stabilizare, imbuteliere, vanzare catre public - asta e traseul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mar Mar 13, 2018 1:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Poate am exagerat putin cand am dat termenul de “ reteta “ , dar in orice caz producatorii sunt nevoiti sa adauge ceva pentru a-l putea depozita si comercializa, dupa cum spui si tu, acesta poate fi un stabilizator.

Dupa cum am mentionat si mai sus, CSL-ul are un profil nutritional mediocru pentru reclama de care are parte, in comparatie cu alte lichide nutritive de pe piata.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron