CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:07 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 2:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
darius scrie:
consider ca aroma de belachan existenta pe piata, nu are nimic in comun cu Belachanul, este o aroma dulceaga, care schimba atractia oferita de pudra si bloc.

Darius, aproape tot ce spui mai sus mi se pare corect, am doar un singur comentariu legat de aroma de belachan.

Sunt mai multe arome de belachan pe piata, numai eu am vazut vreo trei, patru care nu mi s-au parut identice. Poate ca unele sunt mai bune decat altele, nu le pot pune pe toate in aceeasi "oala" fara sa le testez. Sunt de acord, insa, ca daca ai suficient belachan natural in boilies (pudra sau bloc sau amandoua), aroma nu e necesara.

In ceea ce priveste faptul ca aroma sintetica de belachan nu are legatura cu produsul natural, Mike Willmott spune intr-un articol (vezi http://carponline.ro/articole/ingredien ... 1/pagina-7) un lucru interesant despre belachan: "Am fost atat de impresionat de calitatile lui de atractie, incat am facut o analiza pentru a extrage componentele-cheie si am construit o aroma speciala, numita Crayfish F1, in jurul lor!" Deci nu e imposibil - daca avem incredere in ce spune Mike Willmott - sa existe o legatura intre produsul natural si o aroma sintetica.

Spui ca aroma de belachan "schimba atractia" produsa de pudra si bloc. Cum verifici asta din perspectiva pestelui? Pot sa testez boiliesurile cu si fara aroma si sa vad ce rezultate obtin, dar ce fel de atractie percepe pestele prin introducerea aromei n-am de unde sa stiu.

Sper sa nu intelegi gresit comentariile mele, incerc doar sa fac o deosebire intre ce stim si ce presupunem. Postarile tale sunt foarte pertinente si utile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 4:41 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
De asta apreciez foarte mult acest forum, avem ocazia sa invatam foarte multe si sa purtam un dialog civilizat si lipsit de interese si polemici.
Referitor la subiect, am incercat pana acum 3 arome de belachan, de la diferiti distribuitori de ingrediente din Romania si am considerat ca in mare, aromele cumparate de mine nu imi aduc nici un beneficiu in plus bilei si testele (putine) facute la bilele de carlig mi-au demonstrat acest lucru.
In general, imi place sa nu amestec prea multi atractanti in bile, sa merg doar pe 1-2 in doze mari, consider ca este cea mai buna solutie de a scoate in evidenta profilul respectivei bile.
Sunt constient ca la partide scurte sau la inceputul unor partide lungi, conteaza foarte mult o atractie rapida si aici conteaza cel mai mult partea lichida dintr-o bila, dar belachanul nu este gandit pentru asta.
Atunci cand folosesc o bila de belachan, nu am nevoie de o atractie foarte rapida ci am nevoie de o atractie pe termen lung, din acest principiu evit aroma de belachan.
Totusi sunt momente cand folosesc si eu o bila in care am nevoie de a ajuta (complecta) sau grabii atractia oferita de partea solida, aici ma refer la aromele de S&O, Crab si aromele fructate in general.
Probabil este o obsesie pentru mine de a folosii Belachanul cat mai natural si prefer sa vin cu o alta bila in paralel care sa complecteze belachanul. Pe scurt, este vorba despre strategia de abordare a nadei folosite, pentru a putea acoperii toate cele 72-96 ore cat are o partida medie la crap, fara a avea prea multi timpi morti.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 8:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Anul trecut am pescuit (partide de 48h) cu un boilies care continea 7.5% pudra belachan + 4ml aroma s&o si 4ml aroma belachan si care a prins ireprosabil, atat izolat, cat si de pe zona nadita.

Am incercat apoi sa scad din cantitatea de pudra de belachan, sau sa pastrez pudra si sa renunt la aroma, dar eficienta boiliesului a scazut destul de mult.

Asadar, din punctul meu de vedere, aroma ofera o atractie complementara, precum orice alt lichid atractant. Nu vad vreun motiv pentru care ea ar putea schimba atractia pudrei, sau block-ului. Fiecare atrage, dar in mod diferit; bineinteles, atat timp cat nu sari calul cu dozajul.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 01, 2018 1:02 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
In ceea ce priveste boiliesurile solubile, a folosit cineva si ou in amestecul de Sirop de porumb/apa?

Daca da, ati avut vreo problema cu alterarea boiliesurilor? Timpul de dizolvare s-a marit considerabil (dublat, triplat)?

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 01, 2018 7:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Salut! Nu-ti recomand folosirea oului crud in solubile,devin perisabile daca nu sunt uscate cum trebuie,in afara de asta mai exista problema inhibitorilor de tripsina.Eu am folosit oul praf in mix,adaugam apa si rulam bilele.Dupa aceea ma hotaream:daca vroiam bile tari le fierbeam,daca vroiam solubile le lasam la uscat.Solubilele se topeau mult mai incet cca 5-6 ore.Am folosit 10% pudra de ou.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 6:24 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Salut touareg,

Eu fac solubilele de cârlig numai cu ou dar folosesc obligatoriu 2 substanțe care mă ajuta si la conservare 5% gluten si 20ml de Stimulin Amino de la Solar. Am șansa sa le ţin la 10° si durata de viață a lor este de 5luni


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 8:18 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Salut!Bilele de carlig nu le mananca pestele,cred ca era vorba de solubile pt.nadit.Cat despre gluten nu am idee sa aiba proprietati de conservant.Germenii de grau au proprietati antifungice...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 8:20 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu am folosit pana acum pudra de ou, înțeleg ca 10g pudra=1 ou. Deci poți sa le înlocuiești daca folosești 10%
Ca sa rulezi trebuie sa pui 500-550ml de parte lichida, cu ce poți sa completezi?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 8:36 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Bogdan,nu inteleg exact la ce te referi?!Daca este vorba de partea lichida,ai nevoie exact de atata lichid cat foloseai inainte,cand rulai cu oua.Diferenta este ca pui apa+lichide.Avantajul este ca poti pune cat lichid nutritiv vrei,plus ca oul pudra este mult mai nutritiv decat laptele de porumb sau amidonul cu gelifiere la rece.Dezavantajul este pretul.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 9:43 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Mulțumesc pentru informație.
Îți explic ce-am vrut sa spun:Eu pun 120ml-140ml substanțe nutritive + 7-8 oua mici =500-550ml parte lichida, funcție de substanțele pe care le pun (unele trag mai mult lichid)
Mă gândesc la varianta asta, diferența de preț nu ar fi un mare impediment (24 de lei dau pe oua pt 20kg mix le iau cu 0,15lei crăpate, pudra ar costa 38lei kg)
Glutenul te ajuta la conservare (nu este chiar ca lichidul) eu a trebuit sa găsesc înlocuitor pentru pudra de sânge care mă ajuta mult la legat (unde pescuiesc eu este somn, sângele îl aduce) si sa aibă proteina.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: