CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 6:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 10:57 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Din punctul meu de vedere, introducand-o in mix deja pre-dizolvata sa spunem, se va scurge din boilies intr-un timp mai scurt.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Ceea ce nu inteleg eu este de ce se recomanda block-ul pentru partea lichida, cand pudra este mult mai usor de dizolvat? Plus ca e si mai concentrata.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 11:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Eu ti-as recomanda ca mai intai sa testezi , in apa , solubilitatea pudrei de belachan . Block-ul se recomanda pentru ca este mai ieftin iar diferenta de concentratie se simte si la pret .

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 11:44 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
A.S.N scrie:
Din punctul meu de vedere, introducand-o in mix deja pre-dizolvata sa spunem, se va scurge din boilies intr-un timp mai scurt.

Pudra de belachan nu se scurge din boilies. Boiliesurile cu pudra de belachan pastreaza o aroma extrem de puternica dupa fierbere, daca pudra de belachan e intr-o doza suficient de mare.

Blocul de belachan e o alternativa la pudra. Mai ieftina, dar mai putin concentrata, dupa cum spune si Marian. Poti sa folosesti ori una, ori alta - sau la poti folosi pe amandoua, daca vrei si-ti permite bugetul.

Belachanul e un ingredient care nu are doza limita. Fiind insa un ingredient scump, trebuie sa descoperi ce doza da cele mai bune rezultate in raport cu costurile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 12:00 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Dupa parerea mea, doza optima este de 10 % pudra belachan si 5 % block belachan in partea lichida, FARA AROMA !
In unele cazuri mai folosesc 7.5 % pudra belachan si adaug 5% faina de shrimp ( nu KRILL )
Totusi, dupa parerea mea, minimul de pudra de belachan intr-un mix cu 40-50 % fish meal, este de 6-7 % .
Cu siguranta ar da randament si 5 %, avand in vedere ca Pudra de belachan este unul din cei mai puternici atractanti ( extract natural) .Daca Liverul este de ajuns in unele mixuri si 5%, nu vad de ce belachanul nu ar fi. Am facut ceva teste cu 5 % pudra de belachan in mixuri 40-50% fish meal si dupa fierbere nu prea se simtea belachanul in mix (nu folosesc aroma), dar pestele cu siguranta are simturile mult mai puternice.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 12:08 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
In bilele de carlig, folosesc 15-20 % pudra belachan, pentru ca am nevoie de o atractie marita, fara aroma.
Daca buzunarul iti permite, poti sa mergi si in bilele de nadit cu mai mult de 10%, dar nu stiu daca iti aduce imbunatatiri la capitolul capturi. Pe langa asta, trebuie sa ai grija cu restul ingredientelor solubile din mix...

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 12:26 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Vlad Pavlovici scrie:
Pudra de belachan nu se scurge din boilies. Boiliesurile cu pudra de belachan pastreaza o aroma extrem de puternica dupa fierbere

Poate m-am exprimat gresit, incerc sa reformulez. Rolul ingredientelor solubile - pudra de belachan, in speta - nu este acela de a face boiliesul sa emane (scurga) semnale de hrana in apa?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 12:36 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Darius, in ceea ce priveste boilies-urile de carlig, ai observat vreo scadere a eficientei daca in loc de 15-20% pudra, folosesti 10% pudra + aroma?

Pana la urma, la boilies-ul de carlig e vorba de cresterea atractivitatii, indiferent cum o faci - artificial, sau natural si nu pe efectul pe care l-ar putea avea boiliesul de carlig pe termen lung, asa cum se poate pune problema la cele date ca nada.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 1:09 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
A.S.N scrie:
Poate m-am exprimat gresit, incerc sa reformulez. Rolul ingredientelor solubile - pudra de belachan, in speta - nu este acela de a face boiliesul sa emane (scurga) semnale de hrana in apa?

Rolul pudrei de belachan e sa atraga si exact asta face. E unul dintre cei mai puternici atractanti naturali. Pudra nu se spala insa integral din boilies. Un boilies cu o doza de pudra suficient de mare pastreaza aroma de belachan si dupa o zi sau doua de stat in apa. Probabil ca si mai mult.

Nu stim exact cat se pierde prin fierbere sau cat se pierde prin interactiunea cu apa din lac, dar stim ca pudra de belachan pusa in mix functioneaza.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 2:11 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
A.S.N scrie:
Darius, in ceea ce priveste boilies-urile de carlig, ai observat vreo scadere a eficientei daca in loc de 15-20% pudra, folosesti 10% pudra + aroma?

Pana la urma, la boilies-ul de carlig e vorba de cresterea atractivitatii, indiferent cum o faci - artificial, sau natural si nu pe efectul pe care l-ar putea avea boiliesul de carlig pe termen lung, asa cum se poate pune problema la cele date ca nada.


In general nu folosesc arome in bile, doar atunci cand merg pe Squid cu fructa, unde sunt obligat sa o fac.
Pe langa asta, consider ca aroma de belachan existenta pe piata, nu are nimic in comun cu Belachanul, este o aroma dulceaga, care schimba atractia oferita de pudra si bloc.
Referitor la atractie, asta doresc si eu mai ales la bilele de carlig si cu siguranta o doza marita de pudra de belachan (peste 10 %) nu se spala in timp si o sa o simti in bila si dupa 12 ore de stat in apa.
O aroma se spala mult mai repede.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: