CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:50 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Solubilitate si textura boilies
MesajScris: Dum Feb 25, 2018 8:49 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Pescuind cu mai multe tipuri de boiliesuri fishmeal fierte, in conditii asemanatoare de adancime si temperatura ale apei, am observat cateva tipuri de comportament ale acestora in apa pe care le pot grupa dupa cum urmeaza:

1) Boiliesuri care se inmoaie repede, dupa aproximativ 4~5 ore, spargandu-se foarte usor dupa acest timp daca se intervine mecanic asupra lor;

2) Boiliesuri care se inmoaie superficial in primele 4~5 ore, dar care isi mentin bine forma chiar si pana la 10 ore, chiar daca se intervine mecanic asupra lor;

3) Boiliesuri care abia dupa 8~10 ore incep sa dea semne vizibile ca interactioneaza cu apa, stratul superficial fiind inca tare.

Boiliesurile erau fierte complet.

Acest comportament este un efect in directa legatura cu cantitatea ingredientelor solubile, sau a celor de textura? Sau este un efect combinat al celor doua tipuri de ingrediente?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 25, 2018 10:25 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Sunt multe variabile care trebuie luate in calcul , textura mixului, ingredientele care au rolul de liant si comportamentul lor dupa procesul de "fierbere",metoda folosita fierbere sau aburire si timpul supus procesului in cauza, se pot adauga aici si ingredientele solubile, desii termenul este foarte larg, pentru ca atat laptele praf cat si wpc-ul sunt solubile.

Ca sa fiu mai concis pot face un mix cu 30% ingrediente solubile, care sa devina moale in 5 ore sau sa ramana tare chiar si dupa 10 ore.

In concluzie totul se rezuma la experienta si teste, multe teste ... Ca mentiune, "balta nu este un pahar cu apa", intelegi ce vreau sa spun si nu orice boilies care devine moale in 5 ore sau ramane tare 10 ore nu va functiona la fel pe orice balta,lac, rau etc ...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 25, 2018 6:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
A.S.N scrie:
Pescuind cu mai multe tipuri de boiliesuri fishmeal fierte, in conditii asemanatoare de adancime si temperatura ale apei, am observat cateva tipuri de comportament ale acestora in apa pe care le pot grupa dupa cum urmeaza:

1) Boiliesuri care se inmoaie repede, dupa aproximativ 4~5 ore, spargandu-se foarte usor dupa acest timp daca se intervine mecanic asupra lor;

2) Boiliesuri care se inmoaie superficial in primele 4~5 ore, dar care isi mentin bine forma chiar si pana la 10 ore, chiar daca se intervine mecanic asupra lor;

3) Boiliesuri care abia dupa 8~10 ore incep sa dea semne vizibile ca interactioneaza cu apa, stratul superficial fiind inca tare.

Boiliesurile erau fierte complet.

Acest comportament este un efect in directa legatura cu cantitatea ingredientelor solubile, sau a celor de textura? Sau este un efect combinat al celor doua tipuri de ingrediente?


In principiu conteaza atat procentul ingredientelor solubile, cat si tipul acestora, conteaza textura bilei, si respectiv procentul si tipul celorlalte ingrediente (elemente de legatura, fainuri de peste sau carne, fainuri cerealiere, etc.).
Este de asemenea foarte important, mai mult decat modul de fierbere in apa lau la abur, timpul de uscare. O bila de raft nu va fi niciodata la fel de uscata ca si o bila rulata acasa la care de regula nu se foloseste conservant.

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 26, 2018 8:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
As adauga la ce s-a spus mai sus, timpul de fierbere. Si el influenteaza solubilitatea, diferite ingrediente suferind modificari de structura mai mari sau mai mici.
Astfel, nu e nici un secret ca poti ajunge astfel sa pescuiesti cu bila dupa nici o ora de cand ai produs-o si bila sa reziste 2 zile atat in curenti cat si la atacul pestilor mici.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 27, 2018 12:47 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Dintre ingredientele cu grad de solubilitate ridicat, pe care eu le folosesc in mod uzual, sunt: pudra de belachan, predigerata CPSP90, WPC.

Este vreunul din ele influentat considerabil de timpul de fierbere in sensul reducerii gradului de solubilitate dupa preparare termica?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 27, 2018 4:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Salut ,

Pudra de belachan si faina de peste pre-digerata nu sunt influentate , wpc-ul insa este , indiferent de tipul acestuia , daca este cu continut mai mic de proteina contine lactoza ( carbohidrat ) care gelifiaza iar daca este cu continut ridicat de proteina o parte din aceasta coaguleaza , cat insa , depinde de modul si timpul de fierbere .

Toate bune !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 9:28 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
In cantitate mare, pudra de belachan introdusa direct in mix il va face mai greu de framantat, devenind foarte lipicios.

Daca pudra de belachan nu se va adauga in mix, ci se va dizolva in oua inainte de framantarea mixului, va pastra aceeasi rata de solubilitate in boiliesul final?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 9:51 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Aici nu mai stiu ce sa iti zic , pudra de belachan comercializata de noi nu pune astfel de probleme , n-am fost nevoit niciodata sa o introduc in partea lichida ca sa va pot spune daca se schimba ceva sau nu .

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 10:37 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Poate ne ajuta altcineva cu un raspuns. Cred ca ar fi foarte util sa stim daca se modifica solubilitatea, sau nu.

Dizolvata in ou ar avea o impregnare mult mai puternica in boilies si, daca si-ar pastra si rata de solubilitate in boilies, cred ca ar fi o imbunatatire considerabila, fara alte compromisuri, pe care o poti aplica unui mix in care folosesti pudra de belachan.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 10:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pudra de belachan se pune in mix. Blocul de belachan se pune in partea lichida.

Din experienta mea, e cea mai buna solutie, mai ales daca le folosesti pe amandoua.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: