CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:40 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Lun Mar 05, 2018 9:21 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Am facut cateva teste si am rulat cantitati mici, cat pentru un ou, cu mici variati ale retetei. Intradevar, nu e mare diferenta intre 5% wpc, sau 5% gluten. Am incercat si varianta cu 2.5% gris si 2.5% soia in loc de 5% wpc si mi-a placut ce a iesit. Boiliesurile au iesit la fel de tari, iar rezistenta in apa a fost mai buna( asta din cateva incercari facute intr-un acvariu mai mic).

Astfel, reteta la care m-am hotarat a o incerca imediat ce vremea va permite:
Gris 125
Soia 125
Megga 200
Lt94 200
CPSP90 100
RR 100
Belachan 100
Kelp meal 50

Marine17 60ml
CSL 30ml
Aroma s&o 4ml
Aroma belachan 4ml

Multumesc pentru sfaturile date. Pentru mine au fost foarte utile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 5:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut , totusi exista diferente atat la rulare cat si dupa fierbere intre WPC si gluten, banuiesc ca ai folosit WPC 80, daca framanti un timp mai indelungat coca cu glutenul incorporat ai sa observi ca ea are tendinta sa devina elastica "gumata", cel mai bine observi daca framanti coca la malaxor timp de 10 minute, asta ca sa dau un exemplu practic, iar asta e un inconvenient in unele cazuri si in functie de mix. Atata timp cat folosesti o doza de 5-10% WPC in mix poti reduce timpul de fierbere semnificativ, cateva teste si poti sa aduci boiles-ului la efectul dorit dupa contactul cu apa.

Mixul tau arata bine, in cazul in care ai probleme la rulare sau dupa fierbere, as reduce 25 gr din gris si as folosii wpc sau plasma de sange (nu hemoglobina) , o cantitate atat de mica se simte semnificativ in momentul rularii, eventual poti sa mai scazi 25 gr soia si sa folosesti chiar 50 gr wpc,plasma sau chiar pudra de ou.

Dupa o scurta privire asupra partii lichide, imi dau seama ca poti folosii linistit 10 ml de ulei.Cat despre "lichidele nutritive" poti renunta linistit la acei 30 ml csl pentru ca cel mai probabil nu vor face diferenta.Nu am foarte multe cunostinte despre Marine17 si modul de prelucrare/preparare. Eu folosesc si recomand in acelasi timp lichidele hidrolizate, vezi Aqua Amino sau Extractul de krill de la Sticky baits. Cat despre arome , aici e dupa preferinta fiecaruia :D Daca le folosesti doar pentru "efectul olfactiv" e posibil ca aroma de squid sa fie acoperita de cea de krill si belachan .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 6:52 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Coca a fost framantata la mana, nu am posibilitatea de a folosi un malaxor. WPC-ul folosit este WPC 80, nu as folosi ceva mai slab.

Legat de timpul de fierbere, atat cu 5% wpc cat si varianta cu 2.5%soia si 2.5% gris in loc de WPC, timpul de fierbere ca bila de 20 mm sa fie patrunsa in totalitate este de 2'45".
Astfel preparate, dupa 48 de ore am obtinut boiliesuri la fel de tari, dar cu un plus considerabil de rezistenta in apa pentru cele cu gris si soia.

Mai putin de 2'30" nu pot scadea timpul de fierbere pentru ca boiliesurile incep sa crape dupa 48 de ore, indiferent de varianta (wpc, sau gris+soia).

Singura concluzie pe care o pot trage acum e ca timpul minim de fierbere este de 2"30", iar daca folosesc wpc ar trebui sa cresc timpul de fierbere mai mult pentru a obtine aceeasi rezistenta precum cele cu soia+gris. Ceea ce e contrar faptului ca prin wpc poti scadea timpul de fierbere.

Inca nu imi e clara deloc treaba asta cu timpul de fierbere...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 7:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna seara, 2:30 minute timpul de fierbere este destul de mare pentru un boilies de 20 mm, nu stiu ce varianta de wpc folosesti, dar teoretic ar trebui sa te ajute un 5% sa nu crape bilele. Poate ar trebui sa te intreb si ce fel de meggablend folosesti ? Ai putea sa incerci sa faci un test cu CLO in loc de meggablend si si procentul acela de gris si soia sa il inlocuiesti cu plasma de sange, ca sa fiu mai concis ti-as recomanda plasma de sange de la Sticky baits ( eu lucrez cu ea ) , acest ingredient plasma da rezultate mai bune dupa fierbere decat wpc-ul, ar trebui sa te ajute sa nu mai crape bilele dupa 48 de ore si sa reduca timpul fierberii .

Timpul de fierbere trebuie redus la minimum , pentru a pastra "tot ce e mai bun in bila", un boilies ca sa fie fiert nu trebuie sa se ridice la suprafata si nici sa fie tare miezu dupa ce tai o bila fiarta pe jumate, in schimb trebuie sa nu crape dupa fierbere.

Probabil semintele din meggablend si procentul de kelp meal din mix sunt un factor care duc la craparea boiles-ului ,neavand un "liat" eficace bila fiind destul de texturata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 7:44 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Buna seara,

Folosesc Meggablend CC More si WPC -ul de la Sticky Baits.

Miezul nu este tare nici dupa 2'45", doar fiert.
Mai mult nu am fiert sa vad ce se intampla pentru ca oricum mi se pare prea mare timpul de fierbere...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Pai asta am mentionat mai spus, miezul nu trebuie sa fie "tare" ca boiles-ul sa fie fiert, incearca si cu CLO,in loc de meggaeblend si Plasma de sange 5% , ar trebui sa rezolvi problema. Cate oua duce mixul pentru un kilogram + partea lichida aferenta ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 8:01 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Intra 6 oua medii ( 300ml de ou) + 80ml lichid atractant la 900 de grame de mix.
Coca o fac mai moale si o las aproximatix 45 minute la frigider inainte de a rula.

Care ar fi timpul orientativ de fierbere pentru 20mm?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 8:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Pentru un boilies de 20 mm timpul orientativ ar fi de 120 secunde ( 2 minute ) . Eu am mixuri care le fierb doar 90 secunde ( 1:30 minute ).

Nu este necesar sa ti coca la frigider, bag-o intr-o punga si las-o 30-40 minute. Recomandarea mea ar fi sa incerci sa mai adaugi ou pana la maxim, atata cat sa poti rula fara sa iti puna probleme mari ( sa se lipeasca tare coca de masa de rulat) si acest aspect ajuta. Fa niste teste cu ce ti-am recomandat mai sus si revino cu o parere, o sa vezi ca vei reduce timpul de fierbere. Nu spun ca e gresit sa fierbi si 2:30 minute .. dar e pacat de celelalte ingrediente.

P.S. Framanta bine mixul inainte de rulare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 8:28 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Te referi la CLO-ul de la CC More?

Ma mai gandeam sa incerc totusi si varianta:
Gris 100
Soia 150
Megga 150
WPC 75
LT94 200
CPSP 75
[...]

Daca nici asa nu pot reduce timpul de fierbere, o sa imi comand si o punga de plasma de sange pentru a urma recomandarile tale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 9:02 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Imi poti spune, te rog, la ce interval de timp schimbi tu bila de la carlig? Cat timp rezista in apa pana sa se inmoaie puternic?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: