CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 12:07 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Adrian Hermeziu scrie:
Eu unul am obosit sa platesc numele de firma si sa cumpar altceva, si sunt multi in Romania care practica. ( exemplu patit de mine, pudra de ficat ccmoore era de fapt soia amestecat cu pudra ficat, mi-am dat seama ca nu era solubila, si am dus la analiza de laborator si lista poate continua.

cu respect,



Salut Adrian,

Este un lucru foarte grav ceea ce relatezi. poti sa ne dai numele celor in cauza deoarece eu folosesc multe produse CC Moore. In cazul in care nu doresti sa dezvalui public numele, te rog sa imi scrii mesaj privat.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 6:30 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Paul13 scrie:
Adrian Hermeziu scrie:
Eu unul am obosit sa platesc numele de firma si sa cumpar altceva, si sunt multi in Romania care practica. ( exemplu patit de mine, pudra de ficat ccmoore era de fapt soia amestecat cu pudra ficat, mi-am dat seama ca nu era solubila, si am dus la analiza de laborator si lista poate continua.

cu respect,



Salut Adrian,

Este un lucru foarte grav ceea ce relatezi. poti sa ne dai numele celor in cauza deoarece eu folosesc multe produse CC Moore. In cazul in care nu doresti sa dezvalui public numele, te rog sa imi scrii mesaj privat.

Multumesc!


Nu vad care ar fi problema sa se dezvaluie numele public. De ce cand laudam anumite produse in marea majoritate a cazurilor "simtim" nevoia sa dam si nume iar in cand lansam critici sau mai grav, acuzam pe cineva de furt, sa nu o facem.

Referitor la afirmatia lui Adrian, atata timp cat a asociat produsul contrafacut cu numele celor de la CC Moore ar fi trebuit sa dea si numele magazinului de unde a achizitionat produsul. Vorbind asa "la general" oricum multi dintre noi pot considera ca arunca cu sageti catre cei de la Bigfish (ei fiind cei care comercializeaza ingrediente CC Moore) in dauna altor doua firme pe care le-a laudat in mod exagerat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 8:19 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Buna ziua,

Produsele CCMoore pot achizitionate de la Bigfish sau importuri paralele si apoi inmultite.

Produsele Baitshop si Doctorfishing sunt laudate si nu exagerat, repet, pentru calitatea lor si seriozitatea oamenilor care le vand, deschisi, cu ajutor foarte mare in ceea ce priveste comceptul unui mix, de la modul de legare, cum lucreaza, fisa tehnica, etc.
Am 45 ani, si nu mai sunt la varsta pupcurismului pentru am obtine telul, respectiv preturi bune si alea, alea.
Vorbesc din experienta pesonala:
CLO - pesmet amestecat cu seminte niger si stropit cu ulei de cod, jumatate umed, jumatate uscat
Hidrolizate de peste - jumatate melasa, jumatate ce trebuie
Robin Red original - boia dulce, boia iute si chiar boabe de piper in produs
WPC - lapte praf

si multe altele

Ce ma bucura din ce in ce mai mult, este ca lumea care doreste sa isi faca mixuri, are acum o multitudine de materiale informative si nu mai pot face asa mult greselile pe care le faceam eu, de exemplu la inceput, credeam tot ce mi se vinde si faceam experiente pe banii mei.

Succes cu reteta si astept sa citesc despre rezultate.

Pentru mine.....topic inchis.

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 9:18 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Probabil ca daca as fi mentionat de la inceput ca folosesc ingrediente de la Doctor fishing, sau altfel spus, ingrediente care au garantia calitatii in conformitate cu originalul, discutia nu ar mai fi tins sa alunece catre magazinele in discutie.

Am citit multe discutii pe forum, si il consider de departe cel mai bun loc, in comparatie cu toate celelalte, pentru a putea purta o discutie constructiva, unde oamenii chiar sunt dispusi sa iti dea sfaturi din propria lor experienta, pe care au construit-o si consolidat-o pe propria lor cheltuiala. Ceea ce e de apreciat.

Asadar cred ca discutia aceasta nu ar trebui sa fie privita din perspectiva de reclama, sau antireclama pentru anumite magazine. Daca e ceva ce trebuie cu adevarat retinut, este faptul ca pentru a avea un boilies de calitate trebuie sa te asiguri in primul rand ca sursa de aprovizionare iti livreaza ingrediente de calitate, originale, nu "reinterpretari" ale acestora.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 9:41 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Revenind la unul din subiectele principale ale discutiei, as vrea sa va mai intreb ceva legat de timpul de fierbere. In mare parte repet intrebarea, insa nu am inteles un aspect:

Cand stabiliti timpul de fierbere minim pentru boiliesurile voastre, va raportati la timpul minim la care boilies-ul nu se crapa la uscare, indiferent daca el e fiert in totalitate sau inca ramane crud la mijloc? Sau aveti in vedere in primul rand timpul minim ca boilies-ul sa fiert in totalitate?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 9:48 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
A.S.N scrie:
Daca e ceva ce trebuie cu adevarat retinut, este faptul ca pentru a avea un boilies de calitate trebuie sa te asiguri in primul rand ca sursa de aprovizionare iti livreaza ingrediente de calitate, originale, nu "reinterpretari" ale acestora.


Despre asta este vorba. Daca ai o informatie despre cineva care vinde marfa contrafacuta atunci ar fi mai bine sa o spui, asa ajuti si pe altii sa se fereasca.
Daca nu vrei sa impartasesti cu noi experientele tale proaste legate de achizitia de ingediente atunci mai bine taci. Dar sa arunci asa niste acuzatii si sa lasi loc de interpretari mi se pare aiurea si mai rau faci.

Nu inteleg ce este asa mare problema sa zici ca ai luat marfa de la X si l-ai prins cu cioara vopsita, mai ales cand sustii sus si tare ca nu ai nici un interes comercial.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 10:11 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
A.S.N scrie:
Cand stabiliti timpul de fierbere minim pentru boiliesurile voastre, va raportati la timpul minim la care boilies-ul nu se crapa la uscare, indiferent daca el e fiert in totalitate sau inca ramane crud la mijloc? Sau aveti in vedere in primul rand timpul minim ca boilies-ul sa fiert in totalitate?


Cel mai bine iti stabilesti timpul de fierbere facand teste pe o cantitate mica de boilies. Timpul de fierbere este diferit pentru acelasi mix in functie de dimensiunea la care iti rulezi boilies-urile. De exemplu, daca rulezi la 20 mm, poti incepe de la 60 de secunde si sa il cresti treptat. Mai mult de 120 de secunde nu cred ca este cazul pentru acesta dimensiune.
Teoretic cand boilies-urile se ridica la suprafata sunt fierte suficient. Un alt test ar fi sa le lasi sa cada pe masa si daca sunt fierte ar trebui sa sara (adica sa aiba o anumita elasticitate). Apoi poti sa le rupi si sa vezi cum arata in interior, ideal ar fi sa fie fierte cat mai uniform.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 10:30 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Am aplicat tot ce mi-ai descris mai sus, insa nu am reusit in nici un fel sa ma limitez cu fierberea la 120 secunde. Minim 150 secunde pentru bile de 20 mm, fara sa am probleme la uscare si interiorul sa fie patruns aproape uniform...

Cand vad ca toata lumea se opreste la 120 secunde pentru 20 mm, imi dau seama ca fac ceva gresit, numai ca nu reusesc sa imi dau seama ce anume...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 10:35 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
horatiu sibianu scrie:
A.S.N scrie:

Despre asta este vorba. Daca ai o informatie despre cineva care vinde marfa contrafacuta atunci ar fi mai bine sa o spui, asa ajuti si pe altii sa se fereasca.
Daca nu vrei sa impartasesti cu noi experientele tale proaste legate de achizitia de ingediente atunci mai bine taci. Dar sa arunci asa niste acuzatii si sa lasi loc de interpretari mi se pare aiurea si mai rau faci.

Nu inteleg ce este asa mare problema sa zici ca ai luat marfa de la X si l-ai prins cu cioara vopsita, mai ales cand sustii sus si tare ca nu ai nici un interes comercial.


Raspunsul pentru mine a fost destul de clar.....
Este de remarcat faptul ca D-l Visoianu a fost in Anglia la incarcarea camionului, tocmai pentru a se aproviziona cu produse proaspete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 11:43 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
A.S.N scrie:
Am aplicat tot ce mi-ai descris mai sus, insa nu am reusit in nici un fel sa ma limitez cu fierberea la 120 secunde. Minim 150 secunde pentru bile de 20 mm, fara sa am probleme la uscare si interiorul sa fie patruns aproape uniform...

Cand vad ca toata lumea se opreste la 120 secunde pentru 20 mm, imi dau seama ca fac ceva gresit, numai ca nu reusesc sa imi dau seama ce anume...


120 de secunde nu este o regula general valabila, poate fi si 150, depinde de mix. Timpul de fierbere se calculeaza din momentul in care apa incepe sa fiarba dupa ce ai introdus boilies-urile in ea.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron