CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:00 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 8:28 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Buna seara,
Numele meu este Adrian, inregistrat de curand pe carponline.ro.

Pescuiesc cu un boilies care contine, printre altele, belachan, Robin Red, predigerata si WPC in proportie de 7.5% fiecare. Prinde foarte bine, dar este cam scump. Prin urmare, as vrea sa imi regandesc reteta si, inspirandu-ma si din discutiile de pe acest forum, ajuns la urmatoarea:
Gris 100
Soia 100
Meggablend 150
CLO 100
Gluten grau 50
LT94 200
Predigerata 100
Belachan 100
Paprika 50
Seminte 50

Marine17 50ml
CSL 30ml
Aroma belachan 3ml
Aroma s&o 3ml

Considerati ca poate fi si o bila de atractie, care sa isi faca treaba si pe termen scurt? Daca nu, ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in aceasta directie?

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 8:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian, cred ca orice boilies cu 20% LT94, 10% CPSP90 si 10% pudra de belachan va fi atragator pentru peste.

Terminologic, notiunea de "boilies de atractie" nu se refera la faptul ca boiliesul atrage pestele, se refera la faptul ca accentul e pus pe atractie, nu pe nutritie. Adica e un boilies cu o valoare nutritiva relativ scazuta (sau foarte scazuta), a carui eficienta tine in primul rand de elementele de atractie, probabil arome sintetice. Asta nu e o critica la adresa boiliesurilor de atractie, care au publicul lor si servesc unui scop clar - rezultate rapide in partide scurte, cu costuri cat mai mici.

Boiliesul tau e mai mult decat un boilies "de atractie". Vezi ca mai sunt cateva retete de boilies cu belachan pe site si pe forum, arunca o privire si pe ele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 9:23 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Am vazut retetele de boilies cu belachan care s-au mai discutat; dupa cum am si mentionat, din ele m-am inspirat.

Eram putin derutat de aceasta eticheta de "boilies de atractie", acum imi dau seama ce confuzie faceam. Multumesc pentru clarificari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 9:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
De asta am vrut sa lamurim ce inseamna boiliesuri "de atractie".

Reteta ta e mai consistenta. Ca sugestie, poti sa incerci reteta si fara seminte, care nu mi se par un castig. Stiu ca multa lume se uita dupa seminte pentru a avea o structura mai aerisita, dar aici ocupa 5% din reteta, cu care cred ca poti sa faci lucruri mai interesante.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 9:46 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Semintele le-am.adaugat in ideea de a mai aerisi bila. Am in vedere si kelp powder, dar nu mi se pare ca ar avea o valoare adaugata importanta.

Ai putea sa ma ajuti cu o idee, te rog?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 10:05 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
La fel de tentant mi se pare sa inlocuiesc cele 50 grame seminte si 50 grame paprika cu 100 grame Robin Red.

Dar nu am atat de multa experienta cu aceste ingrediente astfel incat sa imi dau seama daca valoarea adaugata pentru acest mix s-ar justifica din punct de vedere al costului...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 10:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Kelp Powder inseamna pudra de varec. Ca alternativa, ai Kelp Meal, faina de varec granulata.

E un ingredient mai util dupa parerea mea decat semintele si, daca folosesti versiunea granulata (care e considerabil mai ieftina decat pudra de varec fina), obtii si o anumita textura.

Poti sa incerci 5% paprika si 5% faina de varec (sau 10% din oricare dintre ele). Nu stiu daca poti sa observi un efect real al pudrei de varec la 5%, dar teoretic e o sursa de vitamine si minerale.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 10:42 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Am inclus paprika in reteta din 2 motive: pentru a da un gust usor picant si pentru a facilita procesul de digestie.

In conditiile in care cantitatea ar ajunge la 10%, cred ca rolul principal pe care il va capata va fi acela de atractant, corect?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 8:49 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Din dorinta de a intelege exact principiile de functionare ale unui boilies de atractie si ale unui de nutritie, am mai cautat pe forum informatii si am dat peste un articol piblicat de tine, legat de boiliesurile HNV. Cel putin pentru mine a fost "aur curat".

Acum gandindu-ma la sfatul tau legat de a face ceva mai interesant cu cele 50 de grame dedicate semintelor, am facut o modificare retei initiale, scotand semintele si paprika si adaugand 100 grame Robin Red.

Cred ca in acest fel pot spune ca boiliesul va oferi astfel un pachet solid de nutritie si atractie.
De asemenea, am in vedere si inlocuirea glutenului cu 25 grame soia si 25 grame gris, dar asta in functie de cum se va comporta bila la si dupa fierbere.

Daca pierd din vedere ceva important, te rog sa imi spui.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 9:03 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Salut Adrian,

Eu as modifica reteta un pic in felul urmator:

Gris 100
Soia 150
CLO 150
Gluten grau 50
LT94 200
Predigerata 100
Belachan 50
Paprika 25
Robin Red 75
Kelp Meal 100

Marine17 50 ml
Belachan Block 25 gr
Aroma belachan 3ml
Aroma s&o 3ml

La partea lichida eu as renunta si la arome dar daca vrei sa le pastrezi poti sa pui doar una dindre ele.
Ar mai fi o varianta sa folosesti arome (poti chiar intr-o cantitate mai mare 6-10 ml) doar la boilies-ul de carlig. De asemenea cantitatea de Robin Red care iti ramane (respectiv 250 gr) poti sa o adaugi tot la boilies-urile de carlig (s-ar putea sa vezi niste diferente semnificative in ceea ce priveste rata capturilor)
De asemenea daca vrei un boilies mai aerisit poti folosi ouale cu tot cu coaja date prin blender.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: