CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:51 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 9:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Pai ai doua variante de CLO,cel de la haits e superior, dar probabil varianta de la cc moore te va ajuta mai mult la rulat.Poti incerca si varianta cu 75g wpc , dar din experienta iti spun ca,cu ajutorul plasmei de sange, teoretic ar trebui sa obti rezultate mai bune dupa fierbere, in consecinta o doza de 50 grame pe kilogramul de mix,ar trebui sa fie suficienta. In timpul testelor daca le faci pe un ou ,nu neglija partea lichida, adaug-o si pe asta pentru a nu avea surprize dupa.

Ca sa concretizez putin situatia iti pot spune ca rulez si eu o reteta asemanatoare cu a ta, unde ca si elemente de legatura si volum am doar clo si soia, nu folosesc gris, iar 50 de grame de plasma ma ajuta sa fierb boiles-urile 2 minute, mixul probabil este mai texturat decat al tau si nu intampin probleme dupa fierbere.

Ai grija cum fierbi, apa nu trebuie sa se opreasca din clocotit, decat maximum 10-15 secunde cand adaugi bilele.

Sper ca ti-am fost de folos.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 9:12 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Cu siguranta ma ajuta informatiile pe care mi le-ai dat.
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 9:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
A.S.N scrie:
Imi poti spune, te rog, la ce interval de timp schimbi tu bila de la carlig? Cat timp rezista in apa pana sa se inmoaie puternic?


E o intrebare dificila asta, din experienta iti spun ca sunt multe tipuri de pescari, unii doresc un boilies care sa devina moale relativ repede si viceversa.

Pentru carlig eu prepar separat boiles-urile si le folosesc in functie de balta si tactica pe care o folosesc la abordarea partidei si in functie de timpul la care schimb lansetele. Sper ca ai inteles ideea.

Ca si generalitate, imi plac boiles-urile care devin moi destul de repede, dar isi pastreaza structura timp indelungat ( aici ma refer in special la boiles-urile pentru nadit).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 2:02 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Vreau sa ma corectez, din graba am scris mai sus o prostie, CLO sluis .. nu Haits .. dar ma gandesc ca ai inteles .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 8:23 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Am inteles exact la ce CLO te referi. De altfel, varianta Sluis am folosit-o tot anul trecut, insa eu m-am gandit ca din cauza granulatiei ei foarte mari ajung sa se crape boiliesurile. De-asta am trecut la Meggablend, care are o granulatie mult mai mica.

Asadar, singurul ingredient in care imi mai pun speranta e plasma de sange.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 11:03 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
A.S.N scrie:
Am inteles exact la ce CLO te referi. De altfel, varianta Sluis am folosit-o tot anul trecut, insa eu m-am gandit ca din cauza granulatiei ei foarte mari ajung sa se crape boilies


Buna ziua,

CLO Sluis original in Romania comercializeaza Calin Visoianu prin Doctor Fishing. Sunt de ceva vreme in fenomen, si am rulat ceva tone de bile la viata mea. Iti garantez ca daca folosesti cel mult 200g/kg mix, bilele nu se crapa din cauza lui.
Aceeasi parere o am si despre CLO Haits original comercializat de Marian Sefer de la Baitshop.
La fiecare dintre ei, comandata in cantitate vrac (sac ) ti se va trimite ambalajul original.
La fel si celelalte produse care cei doi comercializeaza.
Nu ma pot pronunta de ceea ce se cumpara din alte parti si vin cu diverse etichete lipite de ambalare.
Sunt multi in Romania care comercializeaza si se folosesc de numele marilor producatori. Vezi Vladut Mateianu pe un alt forum in care recunoaste de exemplu ca foloseste RR Romanesc produs de el, desi pana acum se lauda ca foloseste original.
Si crede-ma ca sunt foarte multi altii, si sunt de asemenea patit !!!

Revenind la mixul tau, sunt de parere ca bila nu se crapa din cauza CLO, ci datorita faptului ca nu ai suficient element de legatura in mix, sau racirea se face foarte brusc.

Cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 11:41 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Sa continuam

Varianta de mix propusa de mine plecand de la mixul tau:

SOIA 100
CLO 200
GRIS 100
LT94 200
PREDIGERATA 75
PUDRA BELACHAN 100
WPC 75
ROBIN RED 100
FAINA VAREC 50

Acum cateva idei din experienta de pe balta, nu vad rostul RR in acest mix, decat ca sa iti creasca costul mixului. Ca element de atractie ai destul belachan.
Valoarea proteica a mixului este in jur de 47% fara RR, si in jur de 47.6% cu RR. Si atunci as inlocui RR cu 50g la LT94 si 50g as pune la varec de exemplu
Ceea ce conteaza la un mix, sunt: calitatea fainei de peste, a WPC, si a ingredientelor ce contin vitamine si minerale ( varec, drojdie, faina de sange, etc ) cel putin asa am primit raspunsul pestilor din balta :)
Pentru cine garantez ca vand aceste ingrediente originale si nu masluite sunt Doctor Fishing si Baitshop. Suna a reclama, insa nu am nici-un beneficiu, cumparand de la ei la preturile de pe site.
Eu unul am obosit sa platesc numele de firma si sa cumpar altceva, si sunt multi in Romania care practica. ( exemplu patit de mine, pudra de ficat ccmoore era de fapt soia amestecat cu pudra ficat, mi-am dat seama ca nu era solubila, si am dus la analiza de laborator si lista poate continua.

cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 12:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Mixul de mai sus se ruleaza impecabil atat in varianta de solubil cat si fiert, 300 ml oua ( lapte si apa) + 100 ml parte lichida, timp de fierbere 2.10 min.
Acum timpul de fierbere, ca se pierd elementele solubile in totalitate, este o alta mare prostie auzita pe forumuri. In urma analizelor de laborator, se pierd cel mult 10% per total din elementele solubile.Valoarea proteica a mixului scazand undeva pana la 41%, care si asa este mult privind necesarul crapului.
In urma testelor efectuate si a raspunsului pestelui de pe balta, nu am vazut nicio diferenta intre bila fiarta si cea fiarta la aburi. Pur si simplu marketing.
Avantajul bilei aburite fiind folisirea aproape imediata, carlig, cobra, etc

Cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 12:49 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Aproape toate ingredientele pe care le folosesc sunt comandate de la Doctor Fishing. Meggablend-ul l-am luat de la Big Fish.

In orice caz, o sa pescuiesc cateva partide in paralel, cu si fara RR. Poate ma "vindec" si eu de Robin Red si voi fi capabil apoi sa pot vedea o reteta de boilies si fara acesta. Pentru mine, in momentul de fata, e un ingredient mai mult cu rol psihologic, care ma face sa abordez relaxat o sesiune de pescuit.

Moara Vlasiei si Teiu sunt destinatiile mele preferate. Abia astept primele partide, sa fac si eu cateva teste in paralel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 7:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut,

Adrian, ca mica observatie , un boilies fiert la abur lucreaza diferit fata de unul fiert in apa, desigur trebuie sa luam in calcul si ingredientele din mix. Cat de produsele recomandate de tine , sunt perfect de acord, eu optez pentru Sticky in consecinta Dr.Fishing prin prisma faptului ca in oferta "englezeasca" Sticky baits gasim multe ingrediente hidrolizate, care au un impact foarte mare asupra crapilor. Probabil pare reclama, dar atata timp cat lucram cu aceste ingrediente nu vad de ce sa nu le recomandam mai departe tinand cont ca suntem multumiti si chiar sa le facem o asa zisa "reclama".

Respecte celor doua magazine romanesti care fac tot posibilul sa ne ofere ingrediente proaspete, de calitate la un pret mai mult decat decent. De ce spun asta ? Pentru ca nu vad pe nimeni sa aprecieze acest lucru, fara de care nu putem rula ... Keep it up!

Succes cu mixul ! Sa revii cu o parere dupa modificari.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron