CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:37 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 9:27 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Salut Horatiu,

Multumesc pentru interventie.

Arata foarte bine varianta pe care mi-ai propus-o, insa nu as vrea sa lucrez cu block-ul de belachan. As transforma cei 25 de garme de paprika ca adaos de pudra de belachan, substituind astfel block-ul din partea lichida.

Nelamurirea mea e legata de Robin Red, si anume: la un dozaj de 7.5% ar putea "juca" rol de atractant complementar? Am tot vazut ca se foloseste uzual la 10%...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 9:41 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
A.S.N scrie:
Nelamurirea mea e legata de Robin Red, si anume: la un dozaj de 7.5% ar putea "juca" rol de atractant complementar? Am tot vazut ca se foloseste uzual la 10%...


Parerea mea ca pentru boilies-urile cu care nadesti 75 gr/kg de mix este suficient. Normal ca atractia pe care o exercita Robin Red-ul creste in functie de dozaj (eu am mers pana la 250-300 gr/kg dar doar la boilies-ul de carlig) dar trebuie sa ai in vedere si costurile.
Mie personal imi place sa personalizez boiles-ul de la carlig, nada este si ea importanta dar pana la urma ce ai la carlig conteaza mai mult. Pentru mine cazul ideal este cand primul boilies pe care il ia pestele cand a venit in zona nadita sa fie cel de la carlig.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 10:10 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Mergand pe ideea ta:
Gris 100
Soia 100
CLO 200
Gluten 50
LT94 175
Pred 100
RR 100
Kelp meal 100
Belachan 75

Marine 17 50ml
CSL 30ml

Iar pentru carlig: glutenul il inlocuiesc cu wpc ( pentru un plus de solubilitate) si adaug aroma in partea lichida.

In aceasta forma consideri ca reteta este echilibrata?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 10:20 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Parerea mea ca arata ok. Ca sa fiu mai exact, eu personal as pescui cu incredere cu un boilies facut pe acest mix.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 10:56 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
O sa rulez zilele astea o cantitate mai mica, de proba. Am emotii vazand ca ingredientele de legatura sunt la 45%. Sper sa nu fie probleme la rulare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
A.S.N scrie:
O sa rulez zilele astea o cantitate mai mica, de proba. Am emotii vazand ca ingredientele de legatura sunt la 45%. Sper sa nu fie probleme la rulare.


Nu o sa ai probleme. Ca recomandare, fa coca putin mai moale (daca se lipeste prea tare de masa de rulare lasa carnatii un pic sa mai traga din lichide)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 12:15 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Sincer nu vad rostul la acel gluten acolo, stiu ce proprietati are glutenul, nu te ajuta aici.
Uite varianta mea:

SOIA 100
CLO 150
FAINA PORUMB 100
GRIS 100
LT94 250
PREDIGERATA 75
PUDRA BELACHAN 50
FAINA KRILL 50
WPC 75
FAINA VAREC 50


iar partea lichida:


MARINE 17 50
BELACHAN LICHID 25
MUSSEL PROTEINE 25
AROMA BELACHAN 5
ULEI ESENTIAL PIPER 1

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 1:47 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Si eu tind sa inlocuiesc glutenul cu wpc, cel putin pentru bilele de carlig.

Varianta ta seamana foarte mult cu o reteta pe care am incercat-o anul trecut, numai ca in loc de cele 50 grame de belachan foloseam in plus 25 grame krill si 25 grame predigerata.

Ideea de la care am plecat a fost sa ajung sa imi definesc o reteta de fishmeal echilibrata, atractiva, in care belachanul sa fie nota dominanta a mixului.
Personal prefer o cantitate mai ridicata de atractant pudra in mix, decat o parte lichida mai stufoasa. Strict din experienta mea, partea lichida nu este o componenta decisiva pentru succesul unui boilies.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 2:04 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
A.S.N scrie:
Personal prefer o cantitate mai ridicata de atractant pudra in mix, decat o parte lichida mai stufoasa. Strict din experienta mea, partea lichida nu este o componenta decisiva pentru succesul unui boilies.


De acord cu tine, acelasi lucru l-am sesizat si eu. Partea lichida mai mult iti creste costul decat sa te ajute semnificativ. Eu cand simt totusi ca am nevoie de o atractie sporita prefer sa torn lichidele peste boilies-urile gata facute inainte de nadire (sa le hidratez) si asa ma asigur ca am lichidul proaspat si nealterat de procesul de fierbere.

O alta metoda pe care o folosesc este sa torn lichidele nutritive peste boilies-urile proaspat facute (dupa ce le lasa sa se usuce putin) si sa le bag asa la congelator (eu imi pastrez boilies-urile in lada frigorifica pana cu o zi doua inainte de partida).

Si glutenul si wpc sunt lianti puternici. Teoretic wpc-ul este mai bun fiind o proteina lactica solubila si usor digerabila dar la 50 gr/kg nu cred ca influenteaza foarte mult pe oricare l-ai alege, daca bugetul permite mergi pe wpc daca nu este foarte bun si glutenul. O varianta ieftina de liant puternic este si faina de sange, asta daca nu te deranjeaza culoarea inchisa pe care o vor avea boilies-urile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 4:03 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
horatiu sibianu scrie:
A.S.N scrie:
Personal prefer o cantitate mai ridicata de atractant pudra in mix, decat o parte lichida mai stufoasa. Strict din experienta mea, partea lichida nu este o componenta decisiva pentru succesul unui boilies.


De acord cu tine si Horatiu, insa eu pescuiesc mai mult cu solubile, partide scurte,unde partea lichida face legea.
La partide lungi folosesc doar Marine17 si bloc belachan ras si bile fierte iar partea de hidratare este doar Marine17 si din mix dispare krill si merge la pudra de belachan.

cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: