CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 11:51 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Andrei Vladeanu a spus o vorba mare: " Fierb boiliesurile atata timp cat sa nu se sparga cand le arunc cu cobra" ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 11:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@A.S.N
Încearcă sa dai cu cobra 10 bile sa vezi dacă se sparg! fără sa folosești apa și cu toată forța
Pentru mine combinația belachan/WPC este cea mai complicata bila de fiert din zona fishmeal
Daca ți s-a colorat apa mult după fierbere nu prea este ok ai pierdut multa substanță, sa nu o arunci poți sa-ți fierbi semințele este bestiala
Eu fierbeam bila de 22 2'40"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Lun Apr 30, 2018 9:05 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Buna ziua,

Revin cu o prima impresie despre reteta discutata. Am avut ocazia sa fac prima iesire, initial dorita a fi de 48h, dar terminata dupa aproape 12h din cauza dezamagirii fata de conditiile in care trebuia sa se desfasoare partida...

Reteta rulata a fost:

Gris 100
Soia 150
Meggablend 150
WPC80 50
LT94 200
CPSP90 100
Robin Red 100
Belachan 100 ( dizolvata direct in ou)
Kelp meal 50

Marine 17 50 ml
L030 30 ml
Liver 20 ml
Aroma belachan 6 ml

Coca lasata mai moale, in repaus timp de 30 de minute, apoi framantata bine si lasata apoi inca 15 minute.

Am rulat bile.de 20mm, fierte 120 secunde fara a mai avea probleme la uscare. Tura asta au stat 5 zile la uscat.

Despre raspunsul pestelui nu pot spune prea multe. In primele 6 ore, pescuind la interceptie - pasta pe plumb, saculet solubil cu pelete Robin Red si Halibut, iar pe firul de par o bila simpla - am adus pe saltea 6 pesti (cel.mai.mic 4 kg, cel.mai.mare 10kg).

Apoi, scaderea accelerata a nivelului apei a avut un efect negativ si asupra pestilor. Daca seara reuseam sa ajung cu plasa minciogului in apa, dimineata efectiv nu mai ajungeam cu minciogul la apa, eu stand pe mal.

Am sa mai revin cu pareri dupa urmatoarea partida, evident pe alta locatie, unde sper sa nu mai am parte de astfel de surprize.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mar Mai 01, 2018 9:54 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@A.S.N

Este o perioada delicata de pescuit, eu am fost duminica au intrat în bătaie, am prins 3 teni și un crap (4-6kg nu este peste mare unde am fost) în 6 ore, tot la belachan (am reușit sa îndes 150g de baton în mix, dacă as avea o masa vibranta cred ca as putea sa rulez mult; și am topit 50g în partea lichida) . nadit cu boabe de porumb cu miere.
Mi-am rezolvat și problema fierberii belchanului am luat aparat de gătit cu abur


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mar Mai 01, 2018 11:15 am 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Incearca sa rulezi o data si cu pudra de belachan dizolvata direct in ou (asta daca folosesti un produs hidrolizat). Ai avantajul ca e mai concentrata si mult mai usor de topit Iar omogenizarea e muuuult mai buna raportat la folosirea ei in mix.

Problemele de care m-am lovit eu la partida de pescuit nu au fost generate de comportamentul pestilor in mod direct, ci de "administratia baltii".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mar Mai 01, 2018 12:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@A.S.N

Mulțumesc pentru pont sa mai scrii ce faci la pescuit.
Pana acum am folosit pudra de belachan de la Baitshop 50g/kg și de la Select Baits 25g (asa scrie pe ambalaj) pentru nadit și la cârlig cantitate dubla. Ce folosești tu de poți sa dizolvi în oua?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mar Mai 01, 2018 12:47 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Eu folosesc pudra de la Sticky baits. Este solubila total. Despre alte produse nu ma pot pronunta pentru ca nu am folosit.

Probabil ca indicatiile de pe ambalaj sunt pentru cantitatea minima care trebuie folosita pentru ca ea sa isi manifeste calitatea de atractant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishmeal belachan
MesajScris: Mar Sep 18, 2018 2:41 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 22, 2018 10:11 am
Mesaje: 47
Buna ziua,

Revin după câteva partide de pescuit de 48h in care am tot incercat reteta discutată cu mici variații.

Dintre toate variantele cu care m-am jucat, am rămas la următoarea, pe care am testat-o cel mai mult.

Gris 100
Soia 150
Meggablend 125
WPC80 75
LT94 250
CPSP90 75
Robin Red 100
Kelp meal 50

7 oua medii cu tot cu coaja
Marine 17 75ml
Pudră belachan 75gr
Aroma belachan 7ml

După parerea mea, frecventa trăsăturilor este buna ~ 7 - 10 pești/ 24h, în general mai mari de 8kg. De altfel, am si nou record personal - 19kg.

Pescuit cu 2 lansete, aruncat de pe mal, nadire cu bastonul, saculet solubil cu pelete atasat carligului si putina pastă pe plumb.

Multumesc celor care au participat la această discutie, informațiile oferite au fost deosebit de utile pentru mine.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: