CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 3:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Iulian, citatul dat de tine nu e dintr-un articol publicat pe CarpOnline, e dintr-o postare facuta de Calin Visoianu pe forum si care se refera la Sticky Baits.

Postarea lui Calin ne spune cum lucreaza Sticky Baits. Nu stim cum lucreaza alte firme. Putinele retete comerciale care au fost publicate de-a lungul timpului (reteta clasica a primului mix fishmeal Premier Baits, reteta mixului BFM de la Nutrabaits si altele) sunt retete exprimate simplu, fara subdiviziuni.

Indiferent cum lucreaza firmele, asta nu inseamna ca pescarii care isi fac singuri mixurile trebuie sa lucreze la fel. Firmele au multe avantaje (informatie inaccesibila majoritatii pescarilor), preturi foarte bune datorita achizitiilor in vrac, dar si diverse constrangeri pe care pescarii nu le au, de exemplu faptul ca mixurile trebuie sa se conformeze rularii pe masini. Ma refer aici la firmele mari, nu la firmele mici.

Acum, ca sa raspund la intrebarea ta intiala, totul depinde de ce vrei sa obtii si de experienta pe care o ai in materie de boiliesuri facute pe cont propriu. Daca ai o experienta suficienta si scopul tau este sa testezi diverse lucruri, atunci nu conteaza cate ingrediente folosesti, poti sa folosesti si 100, face parte din procesul de testare.

In schimb, daca nu ai experienta, procesul logic este sa mergi de la mic la mare, nu invers. Sa presupunem ca rulezi reteta ta cu 20 de ingrediente (14 solide si 5 lichide) si constati ca reteta nu da rezultatele pe care le vrei. De unde stii ce trebuie sa modifici cand ai 20 de ingrediente?

Numarul de ingrediente e direct proportional cu costurile. Cu cat ai mai multe, cu atat vei cheltui mai mult, chiar daca nu imediat. Nu calcula doar costul pe kilogramul de boilies. Calculeaza toate sumele investite si fractiile cu care ramai. O sa descoperi asta pe parcurs.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 3:17 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Salut Iulian,

Tu ti-ai propus sa ai doar ingrediente cu continut ridicat de proteina? Urmaresti un boilies HNV?
Pai atunci scoate din reteta si semolina ca tot cam saraca in proteina este.

Referitor la pret eu te felicit, ai niste surse de ingrediente foarte bune.

Se vede ca ai citit cate ceva inainte sa concepi mixul-ul dar am senzatia ca informatiile acumulate nu iti sunt foarte bine structurare.

Dar cum a zis si Liviu intr-un mesaj anterior, poti sa te risti si sa vezi ce iese.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 8:19 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti - Arges
Salut,

Da, semolina nu are proteina dar are carbohidrati alt lucru important (din citit),
Detalii tehnice semolina:
Proteine : 13%
Grasimi :max 2%
Carbohidrati : 73%

La valoarea asta de carbohidrati mai este faina de malai, grau si orez + fructoza care deja este in reteta, altele nu mai stiu.

Din cate am citit un min este de 40 % si un max ar fii 65 % pt carbohidrati
Mai este de lucrat la reteta zic eu, dar cum a zis si Vlad trebuie testate.

Iulian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 4:59 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
iiorgulescu scrie:
Din cate am citit un min este de 40 % si un max ar fii 65 % pt carbohidrati

Iulian


Da-mi te rog si mie sursa unde ai citit asta.
In reteta ta care este procentul de carbohidrati? De asemenea care este procentul de proteina?

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 5:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Iulian, numai în mix, dacă mă uit "din avion", cred că treci de 50% cu proteinele. Procentul maxim de proteină m-ar interesa în principal din perspectiva proprietăților mecanice ale mixului. Când vine vorba de nutriție, pe cei din piscicultură îi interesează care este necesarul minim. Pentru asta s-au făcut și se fac studii. Prin urmare, dacă mă preocupă valoarea nutritivă a bolilies-ului și vreau să fie eficient din punct de vedere nutrițional, aș sta în plaja 30-35% (și nu aș scăpa din vedere procentul celor cu digestibilitate mare).

Legat de procentul de proteină din ingrediente, ar mai putea fi făcută o discuție (dacă vrem să mergem până la "10-a zecimală"): diferența dintre proteina crudă (crude protein) și proteina reală (true protein). Pe etichetele produselor se trece proteina crudă, ceea ce înseamnă că în realitate procentul de proteină s-ar putea să fie ceva mai mic.

În ceea ce mă privește, înainte să construiesc OZN-uri (rețete complexe cu multe ingrediente), aș construi câteva biciclete (rețete simple cu puține ingrediente care să respecte principiile de bază) și aș merge cu ele pe baltă. În urma rezultatelor pe care le vei obține cu rețetele simple, s-ar putea să nu mai vrei OZN-uri. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 4:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
De 5 ani caut o rețetă ideala de boiles, nu am reușit. Nici nu cred ca exista!
Fac de 6 ani (cam 80-100kg/an) boiles la nivel de hobby deci diletant pur sânge. Rețeta lui Iulian mi se pare cel puțin interesanta. Daca faci raportul proteina/aminoacizi/carbohidrați/substanțe solubile pare OK. Eu nu mă feresc de "solubilitatea" boilesurilor pentru ca fac partide de pescuit de maxime 48-52h.
Nu cred ca cineva de pe aici are timp/bani sa-si testeze producția, când faci o analiza sumara a factorilor care influențează partida de pescuit, constați ca sunt de 3ori mai mulți decât numărul de ingrediente folosite in rețetă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 7:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna seara,

Incep cu o mica concluzie, intr-adever proteina este principala sursa de atractie dintr-un boilies, nu trebuie neglijat nici procentul de grasime, insa trebuie sa te dezamagesc, asta nu inseamna ca un boilies cu multa proteina va prinde mai bine, crapul nu poate metaboliza o cantitate mare de proteina “la o masa” si face risipa.

Nu este o regula ca mixul sa aiba putine ingrediente, dar atata timp cat folosesti un numar mare,o parte din acestea se afla intr-un procent relativ scazut si cel mai probabil nu vei simti nici o imbunatatire, din contra , acel procent putea fi substituit dintr-un ingredient in proportie mare mare, care va da randamentul dorit. Asta ca sa nu mai soun ca faci o risipa reala de bani.

Eu te sfatuiesc sa nu depasesti un nivel de 40% proteina,9-10% grasimi si pe cat posibil foloseste ingrediente hidrolizate, atat in mix cat si in partea lichida, decat doi asa zisi atractanti in doze mici, mai bine unul singur in doza mai mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 1:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Arhip Andrei

Eu am următoarea problema cu substanțele hidrolizate. De 6 ani pescuiesc de 2 ori pe an la Doripesco in concursuri de amatori (unde lucrez eu ne oferă șansa sa organizam lucrul acesta, preferam concurs de calitate ca este mai comod). Am fost si ultimul si primul nu contează foarte mult, ce am constat după ce am folosit acest tip de substanțe pestele intra mai greu pe patul de nada, când apa este rece este si mai greu, dar greutatea peștilor este mai mare. Nu am schimbat "fundamental" rețeta dar din cauza greutăților întâmpinate la fierbere (belachan) am încercat sa înlocuiesc batonul cu praf. O alta substanța înlocuita a fost grișul solubil (daca știe cineva sa-mi spună unde mai pot sa găsesc ii rămân dator)
Problema mea: (înafara de ficat), eu nu sunt sigur ca funcționează in orice condiție (poate sa fie si vina mea pentru ca nu le folosesc cum trebuie, deși am pus ce scria in instrucțiune) si vrei nu vrei îți pui întrebarea : Chiar cumperi ce scrie acolo?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 10:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna seara,

Nu o lua in nume de rau, dar doua partide pe an e prea putin ca sa poti sa iti faci idee despre o nada.Nu vreau sa intru foarte mult in amanunte, nu inteleg exact ce vrei sa spui despre produsele hidrolizate sau ce inseamna pentru tine si de unde cumperi astfel de produse. Cu siguranta dupa cum mentionezi si tu, unele ingrediente pot fi folosite si gresit, in cantitati prea mici sau prea mari.Cat despre raportul “cantitate/calitate” in viziunea mea nu exista un boilies care poate sa incline balanta, asta ca si compozitie si proportii ale ingredientelor. In concluzie nici hidrolizatele si nici alte ingrediente nu fac minuni in boilies... ci doar pot sa ne ofere un plus .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 9:47 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Arhip Andrei
Nu am de ce sa mă supăr!
Nu sunt un mare pescar, am început sa-mi fac boilies fără un scop anume, cu prietenii mei am stabilit de la început prețul maxime de fabricație 32lei/kg. Primul rezultat a fost extraordinar, am crezut ca sunt „regele neîncoronat” al fabricării lor, alchimistul, alchimiștilor, dar după un an am revenit cu picioarele pe pământ, totul a început când au dispărut unele substanțe si am schimbat si furnizorul (meat carp a dispărut, oricum erau neserioși)
De 5 ani folosesc substanțe numai de la CC Moore, Select Baits, Wather Craft Baits, BTS (mai nou), mi-as dori sa-mi spună si contra-indicațiile in asocierea diferitelor ingrediente, pot sa fac o asociere nefericita.
Înafara de cele 2 "concursuri" mai pescuiesc si pe alte bălti (hai sa zic ca in total 8-12 partide de pescuit pe an), cel mai mult pe una de un hectar (crap intre 1,5-3kg care se comporta total diferit fata de o balta mare) unde am posibilitatea sa pescuiesc singur si sa-mi testez năzbâtiile.
Boiliesul fabricat de noi prinde la modul rezonabil, dar nu știu sa trag o concluzie, pentru ca mă „demoralizează” inconstanța rezultatelor.
Una dintre probleme clar identificata/demonstrata, care trebuie rezolvata este fierberea +/-20 secunde pot schimba soarta. Gândesc la o soluție de fierbere cu abur.
Am mai pescuit cu boilies cumpărate 220V/1016/Meteor


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: