CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boilies picant
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 2:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Buna ziua, dragi pescari. Zilele acestea voi rula niste bile home made si ma gandeam sa pun in partea lichida un extract de chili. Pentru ca am vazut ca sunt la “moda” bolies-urile picante, mai ales primavara pe apa rece. Nu stiu care este diferenta intre un boilies normal si unul picant. Ce il face mai special pe cel picant sau cu ce atrage sau ajuta crapul acest gust de pucant? Il ajuta la digestie, il atrage pur si simplu? Daca m-ar putea cineva ajuta cu o explicatie asi fi recunoscator. :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 3:08 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut

Asa cum am mai spus si in alte topicuri, s-a demonstrat stiintific ca substanta picanta din chili si anume capsaicina nu este perceputa de catre crap. Faptul ca boiliesurile picante sunt "la moda" poate e dat de faptul ca aceasta denumire de "spicy...." prinde foarte bine pescarii si nu neaparat crapii. Poti sa le faci picante, dar pudra de chilli va fi ca apa sfintita, adica nu face nici bine, nici rau :D . In cel mai bun caz va actiona pe post de conservant sau va da dureri de burta gargaritelor care se formeaza uneori in boilies-urile mai vechi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 3:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cr7 scrie:
Daca m-ar putea cineva ajuta cu o explicatie asi fi recunoscator.

Sa lamurim cateva lucruri.

Boiliesurile picante sunt picante doar pentru noi. Pentru crap nu sunt picante. Substanta activa care da senzatia de iute se numeste capsaicina, iar crapul nu are receptor pentru capsaicina. Deci boiliesurile picante sunt la fel de "normale" pentru peste ca si boiliesurile nepicante.

In privinta faptului ca sunt la moda, nu e ceva recent. Sunt la moda de cateva decenii, de cand s-a constatat ca pudra de chilli poate fi folosita cu anumite efecte pozitive in boilies. Numai eu am mai bine de zece ani de cand scriu despre boiliesuri picante in Romania, Select Baits a produs un boilies extrem de picant in 2011 (Hot Fish) si in niciun caz n-am inventat noi apa calda, doar am preluat un concept care exista cu mult timp inainte.

Exista mai multe teorii in privinta utilitatii pudrei de chilii ca ingredient. E cert ca nu face rau. Am folosit-o in boilies in doze de pana la 10%, dar prefer dozele de 3-5%. Daca face bine cred ca tine de fiecare pescar sa decida, pe baza de teste. Nefiind solubila, pudra de chilli probabil ca nu functioneaza ca atractant, dar nu toate ingredientele unui boilies au rol de atractie. Faptul ca pestele nu detecteaza capsaicina nu anuleaza utilitatea pudrei de chilli ca ingredient. Pudra de chilli nu se reduce la capsaicina. In general, condimentele au un efect pozitiv asupra digestiei si metabolismului si pot fi utile in boilies sub acest aspect. Fara indoiala ca unele condimente sunt si atractanti puternici, cum ar fi usturoiul sau schinduful, dar nu pudra de chilli.

Unii pescari considera ca pudra de chilli n-are nicio valoare in boilies. N-am o problema cu asta. Fiecare isi face propriile teste si trage propriile concluzii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 5:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cr7 scrie:
am vazut ca sunt la “moda” bolies-urile picante, mai ales primavara pe apa rece.

Motivul pentru care pudra de chilli e mentionata ca ingredient in boiliesurile folosite pe apa rece cred ca e legat de digestie. Unii pescari - si unele firme de nada - considera ca pudra de chilli ajuta digestia, lucru cu atat mai important pe apa rece, cand pestele se hraneste rar si putin, iar metabolismul e incetinit. Asta pare a fi conexiunea dintre chilli si pescuitul pe apa rece, dar nu inseamna ca pudra de chilli e limitata la sezonul rece. Se poate folosi in orice tip de mix si in orice moment al anului.

Pudra de chilli se gaseste peste tot (dar calitatea poate sa difere de la o sursa la alta), nu e un ingredient disponibil doar la firmele de nada, ca sa le suspectam ca incearca sa ne vanda ceva inutil ca sa scoata un ban din asta. In general, e recomandata fara vreun interes comercial direct. Pur si simplu, unii o considera utila. Si nici nu e vreun atractant-minune, ca sa-l tii eventual secret.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 7:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Motivul pentru care pudra de chilli e mentionata ca ingredient in boiliesurile folosite pe apa rece cred ca e legat de digestie. Unii pescari - si unele firme de nada - considera ca pudra de chilli ajuta digestia, lucru cu atat mai important pe apa rece, cand pestele se hraneste rar si putin, iar metabolismul e incetinit.
Capsaicina este aproape insolubila în apă și nedetectabilă de crap. Capsaicina este un vaniloid. Pentru a putea fi detectată, organismul respectiv trebuie să posede receptorul dedicat, numit TRPV1 (receptorul pentru vaniloide). Crapul nu are astfel de receptori. Prin urmare, în ceea ce mă privește, sub aspectul atracției/palatabilității consider subiectul închis.

Legat de îmbunătățirea digestiei, n-am găsit niciun studiu care să indice capsaicina ca fiind un factor care ajută digestia la crap. Desigur, asta nu înseamnă că nu există un astfel de studiu.

Totuși, încerc să ajung la concluzie pe baza informațiilor pe care le am la acest moment, făcând analogie cu mecanismele specifice organismului uman. În momentul în care molecula de capsaicină intră în contact cu receptorul (se "leagă" cu acesta), se transmite un semnal la creier care comandă o reacție inflamatorie ușoară menită să repare celulele afectate. Acesta este mecanismul prin care capsaicina ajută digestia: semnalul primit de creier comandă stomacului să producă mai multe substanțe folosite în digestia alimentelor. Cuvântul cheie este "stomac" deoarece, așa cum știm, crapul nu are așa ceva.

Merg mai departe cu analogia: codul genetic îi dictează crapului, prin intermediul receptorilor legați direct la sistemul nervos central, care substanțe sunt benefice din punct de vedere nutrițional. Receptorii sunt poziționați pe căile de intrare/detecție (ex. nări, mustăți, organ palatal). Cum crapul nu are receptori pentru capsaicină, logic ar fi să presupunem că nu îl ajută.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 8:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Din cate inteleg eu din subiectul asta, n-ar trebui sa punem semnul egalitatii intre pudra de chilli si capsaicina. De asta spuneam mai sus ca pudra de chilli nu se reduce la capsaicina.

Capsaicina e un compus pe care pestele nu-l percepe, dupa cum am mai discutat. La randul ei, pudra de chilli e un condiment care nu contine suficiente elemente solubile incat sa functioneze ca atractant.

Daca scoatem din ecuatie beneficiile atractiei, ramane in discutie posibilitatea ca pudra de chilli sa fie utila pentru digestie. Recomandarile facute de multa lume in sprijinul pudrei de chilli sunt legate tocmai de rolul ei de ajuta digestia si metabolismul. Pudra de chilli e recomandata ca ingredient cu rol antibacterial si antioxidant.

Apropo de capsaicina, am gasit-o mentionata la un moment dat intr-un studiu despre proprietatile terapeutice ale extractelor de plante in acvacultura, unde era trecuta ca avand functii antidiareice si anti-inflamatoare, dar nu-mi aduc aminte la ce specii de peste se referea studiul. O sa-l caut din nou.

Dincolo de aspectele stiintifice, sunt interesante si aspectele empirice, adice lucrurile pe care noi, ca pescari, le putem constata facand teste. Daca testele mele imi arata ca un ingredient ma ajuta, am toate motivele sa-l folosesc. De asta spuneam ca e bine ca fiecare sa-si faca propriile teste.

In literatura crapista, pudra de chilli e un ingredient asupra caruia exista un larg consens ca e util. De la autori cu o competenta demonstrata in materie de nade, ca Mark McKenna, pana la oameni cu o pregatire stiintifica solida, ca Simon Scott, am gasit numai referinte in favoarea pudrei de chilli. Nu e un argument suprem, dar nu e nici chiar de neglijat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 8:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Vlad Pavlovici scrie:
Dincolo de aspectele stiintifice, sunt interesante si aspectele empirice, adice lucrurile pe care noi, ca pescari, le putem constata facand teste. Daca testele mele imi arata ca un ingredient ma ajuta, am toate motivele sa-l folosesc. De asta spuneam ca e bine ca fiecare sa-si faca propriile teste.

In literatura crapista, pudra de chilli e un ingredient asupra caruia exista un larg consens ca e util. De la autori cu o competenta demonstrata in materie de nade, ca Mark McKenna, pana la oameni cu o pregatire stiintifica solida, ca Simon Scott, am gasit numai referinte in favoarea pudrei de chilli. Nu e un argument suprem, dar nu e nici chiar de neglijat.


Pe cand ma pregateam si eu sa postez in acest topic a intervenit Vlad si a punctat esentialul . Indiferent de cate studii sunt facute asupra unui ingredient si efectul lui in furajarea sau pescuitul crapului , testele facute de pescari , pe diferite lacuri si in diferite conditii iti pot dovedi eficienta unui produs . La randul meu am vazut din teste , ca in multe cazuri , teoria te ajuta doar partial .

Legat de pudra de chilli , sunt una din persoanele care crede ca are un efect benefic asupra digestiei , mai ales in perioadele in care temperaturile sunt scazute , corpul crapului avand aceeasi temperatura cu cea a apei in care se afla , iar pudra de chilli are un rol important in aceasta ecuatie : este cunoscuta ca fiind un ingredient termogenic , asta inseamna ca ridica temperatura corpului si in concluzie accelereaza metabolismul . Acelasi efect il are si faina de krill , care datorita continutului de grasime in general de peste 20% ar trebui sa fie, teoretic, un ingredient de ocolit in sezonul rece.

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 11:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sefer Marian scrie:
Pe cand ma pregateam si eu sa postez in acest topic a intervenit Vlad si a punctat esentialul . Indiferent de cate studii sunt facute asupra unui ingredient si efectul lui in furajarea sau pescuitul crapului , testele facute de pescari , pe diferite lacuri si in diferite conditii iti pot dovedi eficienta unui produs . La randul meu am vazut din teste , ca in multe cazuri , teoria te ajuta doar partial.
Exceptând ingredientele care în urma studiilor științifice s-au demonstrat că sunt factori de atracție și/sau au proprietăți nutritive, personal sunt rezervat în privința relevanței testelor efectuate pe baltă. Dacă la un moment dat adaug un ingredient nou în rețetă - chilli în cazul de față - și prind pește, nu aș putea spune că se datorează cu siguranță ingredientului respectiv. Nici dacă se repetă de mai multe ori "testele", nu aș putea fi sigur de concluziile respective. Pentru a fi sigur că observațiile mele sunt corecte ar trebui să pot controla toți factorii care pot afecta rezultatul testelor, singurul pe care îl variez fiind concentrația ingredientului pe care îl supun testului. Nici în condiții de laborator nu aș putea controla toți factorii, deci cu atât mai puțin pe baltă, unde condițiile - parametrii care pot influența peștii - se pot schimba semnificativ de la o oră la alta.

Cel mai probabil scenariu mi se pare acesta: adaug ingredientul (care în realitate nu are niciun efect) și întâmplarea face să prind pește (din prima sau după câteva partide). Nefiind o testare științifică, voi fi înclinat să cred că este "meritul" ingredientului deoarece este practic meritul meu, fiind ideea mea. Cea mai probabilă explicație pentru care voi continua să prind pește în ciuda, nu datorită ingredientul "inert" este că de fapt am devenit un pescar mai bun, mă pricep mai bine la localizare, la prezentarea și alegerea momelii, la strategia de nădire etc., nada fiind, în realitate, la fel de eficientă și fără respectivului ingredient.

Mai spun ceva legat de teste: față de perioada de pionierat a boilies-ului, acum avem acces prin câteva click-uri de mouse (sau tap-uri pe ecranul telefonului/tabletei) la un volum imens de informații (proprietățile chimice ale compușilor ingredientelor - formule chimice, polaritate, pH, solubilitate etc., anatomia, morfologia și fiziologia crapului, studii științifice etc.). Putem pleca de la acestea ca să înțelegem nadele - ce funcționează și ce nu - sau putem merge pe abordarea empirică. În ceea ce mă privește, consider că abordarea corectă este să plecăm de la teorie (dacă există și dacă avem acces la și înțelegem respectivele informații) și apoi să o aplicăm în practică. Procedând astfel, îmi dau seama de ce, de exemplu, belachan-ul ar fi un ingredient de inclus, de testat într-o rețetă (presupunând, tot ca exemplu, că n-ar mai fi folosit nimeni acest ingredient).

Sefer Marian scrie:
Legat de pudra de chilli , sunt una din persoanele care crede ca are un efect benefic asupra digestiei , mai ales in perioadele in care temperaturile sunt scazute , corpul crapului avand aceeasi temperatura cu cea a apei in care se afla , iar pudra de chilli are un rol important in aceasta ecuatie : este cunoscuta ca fiind un ingredient termogenic , asta inseamna ca ridica temperatura corpului si in concluzie accelereaza metabolismul .
Din câte știu, termogeneza este specifică doar animalelor cu sânge cald (inclusiv omul). Crapul fiind animal poichiloterm, nu îmi dau seama cum capsaicina - pentru care nu are receptori - ar putea juca vreun rol în termogeneză. Nici în metabolismul uman lucrurile nu par ar fi tranșate. Sunt teorii care spun că receptorul de capsaicină transmite informația sistemului nervos care generează senzația de căldură. Alte teorii spun că generează o reacție la nivel celular care face să transforme energia în căldură, ceea ce duce la arderea caloriilor (de aici și presupusele efecte benefice în îmbunătățirea metabolismului).

Vlad Pavlovici scrie:
Din cate inteleg eu din subiectul asta, n-ar trebui sa punem semnul egalitatii intre pudra de chilli si capsaicina. De asta spuneam mai sus ca pudra de chilli nu se reduce la capsaicina.
Într-adevăr, pudra de chilli nu este 100% capsaicină. Totuși, am adus în discuție capsaicina deoarece subiectul este "Boilies picant", ori picant înseamnă capsaicină.

Vlad Pavlovici scrie:
In literatura crapista, pudra de chilli e un ingredient asupra caruia exista un larg consens ca e util. De la autori cu o competenta demonstrata in materie de nade, ca Mark McKenna, pana la oameni cu o pregatire stiintifica solida, ca Simon Scott, am gasit numai referinte in favoarea pudrei de chilli. Nu e un argument suprem, dar nu e nici chiar de neglijat.
Istoria, în general, ne-a arătat că largul consens nu înseamnă neapărat că este adevărat. În particular, vorbind despre pescuitul la crap, știi mai bine decât mine cazurile în care teoriile general acceptate la un moment dat au fost demontate ulterior, precum și teoriile corecte nou apărute aflate în contradicție cu opinia generală erau imediat rejectate. De aceea, ca și în cazul testelor făcute pe baltă, am rezerve în privința teoriilor și afirmațiilor care nu au suport științific. În rest, bineînțeles, fiecare dintre noi este liber să creadă ce vrea și să tragă propriile concluzii.

Indiferent de cât de "neștiințific" este pescuitul, legile fizicii, chimiei etc. și codul genetic al crapului nu se schimbă în funcție de ce crede pescarul. Multă vreme oamenii au crezut că pământul este plat. Culmea este că unii încă mai cred asta. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 12:13 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Victor Costache scrie:
Într-adevăr, pudra de chilli nu este 100% capsaicină. Totuși, am adus în discuție capsaicina deoarece subiectul este "Boilies picant", ori picant înseamnă capsaicină.

Tu discuti despre capsaicina, eu discut despre pudra de chilli. Noi nu punem capsaicina in boilies, punem pudra de chilli. Pudra de chilli contine si alte lucruri in afara de capsaicina.

Intrebarea initiala a fost daca boiliesurile picante sunt bune. Da, pot fi bune, dar nu pentru ca sunt picante. Am explicat de la bun inceput ca boiliesurile sunt picante doar pentru noi si ca terminologia ne duce pe o pista gresita. Oamenii retin ideea de picant, care ii induce in eroare. Crapul nu percepe ingredientul picant, dar asta nu exclude sa perceapa alti compusi si sa aiba un beneficiu de pe urma lor.

Daca facem apel la studii stiintifice, stii vreun studiu stiintific care sa demonstreze ca pudra de chilli (nu capsaicina) nu are niciun beneficiu sub raport nutritiv sau digestiv sau metabolic pentru crap?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 9:15 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Tu discuti despre capsaicina, eu discut despre pudra de chilli. Noi nu punem capsaicina in boilies, punem pudra de chilli. Pudra de chilli contine si alte lucruri in afara de capsaicina.

Intrebarea initiala a fost daca boiliesurile picante sunt bune. Da, pot fi bune, dar nu pentru ca sunt picante. Am explicat de la bun inceput ca boiliesurile sunt picante doar pentru noi si ca terminologia ne duce pe o pista gresita. Oamenii retin ideea de picant, care ii induce in eroare. Crapul nu percepe ingredientul picant, dar asta nu exclude sa perceapa alti compusi si sa aiba un beneficiu de pe urma lor.
Am insistat cu capsaicina deoarece aceasta este "picanteria" din pudra de chilli în mintea pescarilor. Cu altă ocazie am menționat că pudra de chilli este utilă pe post de conservant - având proprietăți antibacteriene si antioxidante, așa cum ai spus și tu - și colorant. Pudra de chilli include elemente cu valoare nutritivă, cum ar fi minerale și vitamine (http://nutritiondata.self.com/facts/spi ... erbs/179/2). Totuși, mă îndoiesc că principalul motiv pentru care cineva s-ar gândi să includă pudra de chilli în nadă - subliniez nadă, nu dietă - ar fi mineralele, vitaminele, carbohidrații sau acizii grași.

Vlad Pavlovici scrie:
Daca facem apel la studii stiintifice, stii vreun studiu stiintific care sa demonstreze ca pudra de chilli (nu capsaicina) nu are niciun beneficiu sub raport nutritiv sau digestiv sau metabolic pentru crap?
De regulă, studiile sunt finanțate de cei care au interese comerciale și resursele necesare. În cazul de față vorbim despre industria alimentară și piscicultură/acvacultură care ar putea finanța astfel de studii. Este improbabil ca producătorii de nadă, cu atât mai puțin pescarii, să poată finanța studii științifice.

N-am găsit niciun studiu care să aibă ca subiect pudra de chilli în relație cu crapul. Mai mult, în căutările mele n-am găsit nicio asociere între chilli și cerințele nutritive ale crapului sau alte efecte benefice. Dar asta nu înseamnă că nu există sau că nu vor exista studii care abordează aceste subiecte.

Totuși, mă gândesc că studiile se finanțează cu un scop precis și doar dacă are sens să se aloce resursele necesare. Spre exemplu, nu cred că ar finanța nimeni un studiu care să demonstreze ceea ce se știe deja. Ce vreau să spun cu asta este că din moment ce se știe că substanța care dă "unicitate" pudrei de chilli nu este detectată de crap, nu prea s-ar justifica un studiu detaliat al acestui ingredient, doar pentru celelalte substanțe "comune".


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: