CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 8:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 9:54 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ok, avem doua posibilitati.

(1) Acceptam ca stiinta a stabilit ca pestele nu percepe capsaicina si renuntam sa folosim pudra de chilli. Nu facem niciun fel de teste, ne bazam pe informatia stiintifica.

(2) Avem informatia stiintifica despre capsaicina, dar consideram ca stiinta nu ne raspunde in acest caz la toate intrebarile. Asa ca facem teste. Tragem niste concluzii pe baza de teste.

Mie mi se pare mai rezonabil punctul (2). Discutia despre stiinta nu intereseaza pe nimeni, dupa cum stii. Poti sa le dai oamenilor cele mai stiintifice dovezi, ca le vor ignora. Daca vrei sa-i convingi, e important sa le oferi argumente pe intelesul lor, de ordin practic. Astea se pot obtine din teste. Am testat pudra de chilli in diverse retete de boilies, pe diverse lacuri, timp de cativa ani, si am tras niste concluzii de aici.

Da, niciodata concluziile nu pot fi stiintifice. Intotdeauna exista o alta interpretare. Noi doi am discutat asta de atatea ori. Orice impresie iti formezi, explicatia reala poata fi alta. Dar tot ai nevoie de teste.

Ca sa inchei, pentru mine verificarile trebuie facute in ambele sensuri. Vin pescarii si spun ca pudra de chilli e foarte buna? Verific ce spune stiinta. Vine stiinta si spune ca e inutila? Verific ce spune pestele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 10:49 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Știința, mai bine spus, informațiile validate științific mă ajută - mă refer strict la mine - să evit greșeli și mă împiedică să pierd vremea cu teste inutile. De exemplu, nu îmi trebuie licență de scafandru și echipamentul necesar pentru a analiza sub apă poziția monturii în relație cu marker-ul și nada care cade din racheta de nădire atunci când pescuiesc la punct fix, cu firul în clips. Asta nu înseamnă că cele două videouri publicate recent realizate de Rob Hughes nu sunt utile. La fel, nu are sens să îmi construiesc cine știe ce dispozitiv care poate simula aruncarea plumbului cu lanseta sub diverse unghiuri ca să determin unghiul pentru care obțin distanța maximă. Se știe din fizica de gimnaziu acest lucru.

Am mai spus: ceea ce ne spune știința trebuie aplicat (testat) în condițiile din teren, cu mențiunea că primul pas este să decid dacă are sens să fac respectivele teste, dacă nu cumva există o metodă mai simplă și mai rapidă care să-mi ofere răspunsuri. Altfel, aș putea ajunge să testez efectul cianurii de sodiu în boilies, mai ales că la prima vedere are niște proprietăți interesante (este solubilă în apă și puternic alcalină).

Ca să închei și eu, nu vreau să conving pe nimeni să folosească sau să nu folosească pudra de chilli (sau alt ingredient). Prin ceea ce scriu, nu fac decât să sintetizez informațiile pe care le am și să prezint concluziile la care am ajuns. Am repetat de fiecare dată când a fost cazul: fiecare este liber să facă testele pe care le consideră relevante și să tragă propriile concluzii. Ideal ar fi să nu le păstreze doar pentru el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 10:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Nu m-as complica cu extractul de chilli.
Direct cu pudra, boia, sau cum doresti.

Ca o observatie din experinta rularii de boilies pe baza de acest ingredient, nu am reusit sa tin deoparte nici racii si nici ciortanul chiar daca am folosit doze mari si foarte mari de chilli.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 1:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
doruSV scrie:
Nu m-as complica cu extractul de chilli.
Direct cu pudra, boia, sau cum doresti.

Ca o observatie din experinta rularii de boilies pe baza de acest ingredient, nu am reusit sa tin deoparte nici racii si nici ciortanul chiar daca am folosit doze mari si foarte mari de chilli.

Exact, nici macar somnul american nu este alungat de aceste bile iuti, desi pana nu demult credeam in aceste legende.
Este clar ca extractul de chilli rau nu face dar eu cred ca-l pui degeaba.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 3:31 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Oare nu tocmai lipsa receptorului care simte componenta iute din produse precum pudra de chili sau altele similare reprezinta un avantaj?
Este posibil ca in cazul in care ar fi simtit, sa-i zicem, aceasta iuteala, sa fi respins boilies-urile picante. Eu cred ca pudra de chili are un rol in compozitia unui mix din prisma celeorlalte beneficii pe care le ofera.
Ca spunem despre un boilies ca este picant, chiar daca acest lucru este doar pentru pescar, eu nu vad o problema. Sunt convins ca nici belachan-ul nu-l simte (la crap ma refer) asa cum il percem noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 4:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Horațiu,

Sunt două aspecte pe care e bine să nu le amestecăm: atracția și nutriția (unde includ digestia, metabolismul etc.). Pentru ca un ingredient să atragă crapul trebuie îndeplinite două condiții: să fie solubil (sau miscibil) în apă și crapul să aibă receptor pentru respectiva moleculă. Receptorul poate funcționa în ambele sensuri, să-l cheme la mâncare sau, dimpotrivă, să-l țină la distanță. Mai există și un al treilea caz, în care concentrația substanței este atât de mare încât se saturează receptorul, respectivul compus chimic nemaifiind detectat.

Dacă nu are receptor pentru substanța respectivă, atunci este la fel de "eficientă" din punct de vedere al atracției precum pietrele de pe substrat, respectiv reacția crapului va fi indiferența.

Vorbind despre nutriție, am dat un link într-un mesaj anterior în care sunt listate substanțele incluse în pudra de chilli. În ceea ce mă privește, deși conține substanțe benefice nutriției, n-am văzut nimic acolo care să fie cu totul "special" și particular pudrei de chilli încât să-l facă un ingredient (aproape) "obligatoriu".

Când vine vorba despre belachan, lucrurile stau cu totul altfel sub aspectul atracției: în primul rând, față de pudra de chilli, belachan-ul este solubil în apă. În al doilea rând, dacă ne uităm la profilul amino acizilor din fișa tehnică a produsului, înțelegem că este un atractant foarte bun. Analizând proprietățile nutritive, tot din profilul său, ne dăm seama că belachan-ul nu este un ingredient valoros din acest punct de vedere. Aportul său proteic este mediocru, chiar submediocru.

În materie de gust și "miros", nu prea este nicio legătură între simțurile crapului și ale noastre. El "respiră" apă, noi respirăm aer. Dacă ne rezumăm strict la ingrediente, crapul poate detecta doar ceea ce este în coloana apei, respectiv doar moleculele care se pot combina cu moleculele de apă (solventul din mediul său natural). În ceea ce privește organul palatal, pot spune că posedă un adevărat laborator chimic în gură care analizează practic în timp real ce aspiră. Cred că am mai scris în alt topic: spre comparație, limba omului conține între 2.000 și 8.000 de papile gustative, pe gând organul palatal al crapului are între 300 și 400 pe milimetru pătrat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 9:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Eu personal nu consider pudra de chili (sau oricare ingredient picant) obligatoriu in cadrul unui mix. De fapt n-as putea zice ca exista vreun ingredient pe care sa il consider obligatoriu in compozitia unui mix.

Nu sunt asa convins ca un ingredient ca sa fie atractant pentru crap trebuie sa fie neaparat solubil. Ma gandesc in primul rand la Robin Red care din cate stiu nu este solubil (si mai este si picant) iar eu il consider cel mai bun atractant care exista.

Pudra de chili o folosesc in combinatie cu Robin Red, de fapt am inlocuit 25 gr de Robin Red cu chili, si asta pentru ca achizitionez ingredientele ambalate la kg iar cele 25 gr de Robin Red le pun in mixul pentru boilies-urile de carlig (rezulta niste bile de carlig unde doza de Robin Red este de 250-300% pe kg de mix)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 9:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Horatiu, Robin Red nu e un ingredient in sensul in care e pudra de chilli.

Din punctul de vedere al unui pescar, ambele sunt ingrediente de boilies, dar din punct de vedere tehnic pudra de chilli e o materie prima simpla, despre care exista informatii stiintifice, in timp ce Robin Red e compus din mai multe lucruri, dupa o reteta secreta si despre care nu exista informatii stiintifice.

Apropo de atractie, Haith's a publicat la un moment o prezentare la Robin Red care spunea: "The recipe is a subtle blend of oils, peppers, sugars and spices". Reteta este o combinatie subtila de uleiuri, diverse tipuri de ardei, zaharuri si condimente. Deci elementul de atractie din Robin Red poate avea mai multe explicatii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 10:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Nu sunt asa convins ca un ingredient ca sa fie atractant pentru crap trebuie sa fie neaparat solubil. Ma gandesc in primul rand la Robin Red care din cate stiu nu este solubil (si mai este si picant) iar eu il consider cel mai bun atractant care exista.
Fie că îl atrage, fie că îl respinge, respectiva substanță trebuie să poată fi detectată de crap. Deci prima condiție este să se poată "combina" cu apa.

Legat de Robin Red, care este un mix în sine, eu nu știu ce conține. Poate include compuși solubili detectabili de crap sau care schimbă pH-ul. Dacă am avea fișa tehnică, ne-am putea lămuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies picant
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 11:55 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Ce compusi solubili, detectabili de catre crap contine porumbul sau semintele, in general?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: