CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Sâm Mar 31, 2018 2:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Da,dar asta nu exclude ca nu ar recunoaste anumite amprente chimice...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Sâm Mar 31, 2018 2:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Asa s-ar explica de ce unele nade,date in cantitati masive,ajung sa domine anumite lacuri.Boilesul are o amprenta chimica,un mix de aminoacizi,acizi organici,etc.,substante pe care crapul le poate detecta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Sâm Mar 31, 2018 3:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Chemorecepția se face la nivel molecular, nu la nivel de grame, mililitri și procente (cum concepem noi rețetele). Crapul nu calculează profilul aminoacizilor, concentrația de vitamina K etc. și dacă îi ies calculele mănâncă.

Apoi, să nu uităm că semnalele chimice emise de un boilies se modifică de la o oră la alta, nu mai vorbesc de la o zi la alta. Prin urmare, "amprentă chimică" - ca să păstrez termenul tău - variază în permanență.

Deși sunt extrem de performanți, chemoreceptorii crapului nu pot "decodifica" substanțe chimice cu formule complexe. Din punct de vedere fiziologic, chemoreceptorii sunt simpli. Nici nu are nevoie de unii mai complecși deoarece substanțele chimice care indică nutrienții disponibili în mediul natural al crapului au structuri relativ simple (scurte).

Chemo-detecția nu înseamnă preferință. Chemo-detecția nu înseamnă nici măcar atracție în mod obligatoriu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Sâm Mar 31, 2018 8:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Victor Costache scrie:
Chemorecepția se face la nivel molecular, nu la nivel de grame, mililitri și procente (cum concepem noi rețetele). Crapul nu calculează profilul aminoacizilor, concentrația de vitamina K etc. și dacă îi ies calculele mănâncă.

Apoi, să nu uităm că semnalele chimice emise de un boilies se modifică de la o oră la alta, nu mai vorbesc de la o zi la alta. Prin urmare, "amprentă chimică" - ca să păstrez termenul tău - variază în permanență.

Deși sunt extrem de performanți, chemoreceptorii crapului nu pot "decodifica" substanțe chimice cu formule complexe. Din punct de vedere fiziologic, chemoreceptorii sunt simpli. Nici nu are nevoie de unii mai complecși deoarece substanțele chimice care indică nutrienții disponibili în mediul natural al crapului au structuri relativ simple (scurte).

Chemo-detecția nu înseamnă preferință. Chemo-detecția nu înseamnă nici măcar atracție în mod obligatoriu.

Amprenta chimica ramane aceasi,variaza doar in intensitate.Chiar Vlad scria pe aici ,undeva,ca crapul nu confunda semnalul trimis de catre extractele naturale cu hrana lui naturala.Inseamna ca STIE sa faca deosebire intre diverse amprente chimice.Testele de laborator si studiile stiintifice,din care te inspiri tu Victor,trebuie sa fie privite ca un punct de plecare,nu ca teorema suprema.Pana cand nu se fac teste pe fundul lacului...Si nici acelea nu vor fi concludente,poate doar pentru respectivul lac.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 8:08 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
touareg scrie:
Amprenta chimica ramane aceasi,variaza doar in intensitate.
Intensitatea (concentrația) este sau nu un atribut al amprentei chimice? Dacă nu este, atunci nu are sens să-l aducem în discuție.

Din moment ce termenul apare de atâtea ori, ca să evităm confuziile, propun să definim "amprenta chimică". Amprenta chimică se referă la o substanță chimică sau la un set de substanțe chimice? Luăm în calcul și concentrația acestor substanțe chimice? Astfel, putem defini amprenta chimică: a) o substanță sau un set de substanțe chimice prezente în boilies sau b) o substanță sau un set de substanțe chimice prezente în boilies și concentrația acestora la un moment dat.

Indiferent de substanța chimică, dacă este într-o concentrație prea mică sau crapul nu are receptor pentru ea, nu va fi detectată. Altfel, dacă va fi în concentrație prea mare, chiar dacă este detectabilă, se vor satura chemoreceptorii făcând să fie ignorată de crap. Asta înseamnă că dintre cele două definiții de mai sus, cea corectă este varianta b).

Prin urmare, amprenta chimică a unui boilies variază în permanență. Și variază atât de mult, încât anumite substanțe - vezi ingredientele solubile din boilies - vor dispărea cu totul din amprentă destul de repede. Cu alte cuvinte, chiar dacă ne-am forța să acceptăm definiția a), amprenta chimică tot se schimbă în permanență atât în ceea ce privește concentrația substanțelor chimice, cât și lista acestora.

În concluzie, amprenta chimică a unui boilies este diferită la un moment la altul. Dacă vrem neapărat să credem în capacitatea crapului de a învăța amprente chimice, i-ar trebui o capacitate de memorare extraordinară, căci, să nu uităm, pe o baltă pescuită intens, pe lângă amprentele chimice ale nutrienților naturali, pescarii aruncă în apă diverse nade (boilies, groundbait, semințe etc.) care au amprente chimice diferite care, așa cum am discutat mai sus, variază în timp.

touareg scrie:
Chiar Vlad scria pe aici ,undeva,ca crapul nu confunda semnalul trimis de catre extractele naturale cu hrana lui naturala.Inseamna ca STIE sa faca deosebire intre diverse amprente chimice.
Ca să putem discuta pe concret, te rog să dai un link la respectivul articol sau mesaj.

touareg scrie:
Testele de laborator si studiile stiintifice,din care te inspiri tu Victor,trebuie sa fie privite ca un punct de plecare,nu ca teorema suprema.
Fiecare dintre noi "trebuie" să se inspire de unde consideră și "trebuie" să înțeleagă ce poate din sursele sale de informație. Din păcate pentru noi, însă, peștelui nu-i putem spune "trebuie să mănânci acest boilies, că altfel nu mai ai voie la tabletă". :)

touareg scrie:
Pana cand nu se fac teste pe fundul lacului...Si nici acelea nu vor fi concludente,poate doar pentru respectivul lac.
Dacă decretăm că studiile științifice au o utilitate minimă (cel mult pot servi ca punct de plecare) și apoi legiferăm că testele pe baltă nu sunt concludente, ce ne mai rămâne, pe ce ne putem baza când concepem și testăm o rețetă? Luăm ca "teoremă supremă" ce ne spun producătorii de nadă și cei care comercializează ingrediente? În condițiile astea, nu pot să nu mă întreb, de unde se "inspiră" aceștia și cum fac testele? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 11:08 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Victor Costache scrie:
touareg scrie:
Amprenta chimica ramane aceasi,variaza doar in intensitate.

Amprenta chimica este un mix de substante detectabile de catre crap,la o concentratie detectabila de crap.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 1:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
touareg scrie:
touareg scrie:
Amprenta chimica ramane aceasi,variaza doar in intensitate.

Amprenta chimica este un mix de substante detectabile de catre crap,la o concentratie detectabila de crap.
Suntem de acord că mixul de substanțe (vezi cele solubile dar nu numai) și concentrațiile se modifică în timp? De aici deduci că "amprenta chimica ramane aceasi"?

Chiar dacă nu acorzi mare importanță studiilor, acestea au demonstrat că răspunsul crapului variază în funcție de concentrația substanței respective (de la nedetectare, la maxim și apoi indiferență care tot lipsa detecției înseamnă).

Când o substanță din mix ajunge la o concentrație - fie prea mică, fie prea mare - nedetectabilă de crap, înseamnă că nu mai vorbim despre același mix deoarece, din perspectiva crapului, este ca și cum respectiva substanță nu ar fi prezentă în mix.

Susții că boilies-ul emite aceleași semnale chimice și în aceeași concentrație, adică își păstrează aceeași amprentă chimică, de la contactul cu apa până la dizolvarea completă?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 2:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Victor Costache

Nu sunt supărat pe cineva, m-am oprit pentru ca o luase-m pe arătura.
Am reușit sa citesc despre încercările lui Marc MK si a altora care nu au fost de acord cu el, in plus o teza de doctorat a lui Molnar Florin (este despre creșterea intensiva a crapilor) deși nu are legătura cu HNV. Acum mă amuz cu o teza de doctorat al Universității de Sud Franta despre influenta ph/nutrientilor in creșterea crapilor.

Concluzia mea (din nefericire pentru mine) este: ca poți selecta niste pești putini mai mari cu HNV
Dau definiția din DEX pentru cuvântul cibernetic (ca sa explic de ce l-am numit așa): știință care are ca obiect studiul matematic al legăturilor, comenzilor si controlului in sistemele tehnice si in organismele vii din punctul de vedere al analogiilor lor formale)
Cum le faci sa funcționeze este o alta discuție!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 2:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Enescu Bogdan scrie:
Concluzia mea (din nefericire pentru mine) este: ca poți selecta niste pești putini mai mari cu HNV
Poți dezvolta, mai precis ne poți spune ce anume te-a făcut să ajungi la această concluzie?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 6:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Deci,concentratia amprentei chimice se modifica binenteles,dupa un timp scade,pana cand devine nedetectabila de catre crap.Dar compusii amprentei raman aceasi,daca boilesul respectiv nu contine aminoacidul methionina,nu are de unde sa mai apara in respectiva amprenta.Si hrana naturala al crapului emite o anumita amprenta chimica,chironomidele de un fel,scoicile de altfel,s.a.m.d.Daca coloniile respective nu contin destui indivizi,amprenta chimica este slaba in concentratie si probabil va trece neobservata de catre crap.
In ce priveste testele de laborator,le citesc si eu cu interes,dar nu prea au aplicabilitate in pescuit.De exemplu testele de laborator indica ca aminoacidul lizina este cel mai atractiv pt.crap.Eu fac pe dracu-n patru si fac rost de lizina de puritate farmaceutica,il pun in boilies,dar testele pe malul lacului sunt neconcludente...Degeaba am pus eu in boilies lizina intr-o doza corecta,tot nu am prins mai multi(sau mai mari)crapi.Am gresit eu undeva?!Nu neaparat.Doar ca conditiile sterile din laborator nu se compara cu fundul lacului,unde sunt prea multe variabile,pe care nu le poti controla!
Aia cu testele de laborator pe fundul lacului a fost o gluma! :lol:
Victor,eu cred ca nu ajungem la un numitor comun pt.ca tu judeci dupa litera legii chemoreceptiei,iar eu in spiritul ei! :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: