CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:52 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiliesuri HNV
MesajScris: Joi Feb 08, 2018 2:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un articol despre boiliesurile HNV. Vedeti: http://carponline.ro/articole/boiliesuri-hnv-88306.

Este un articol care a aparut initial in iunie 2011, in ALP, si pe care l-am revizuit si completat acum, pentru CarpOnline.

Subiectul e unul de nisa. Poate fi de interes doar pentru cei preocupati de intelegerea nadelor. Majoritatea pescarilor nu sunt interesati de el, probabil ca multi nici nu stiu la ce se refera ideea de HNV sau n-au auzit de ea - si nici n-au nevoie. Poti sa pescuiesti foarte bine fara HNV.

Motivul pentru care am publicat materialul e doar pentru a da cateva informatii de baza celor care vor sa inteleaga despre ce e vorba. Vad mereu aparand termenul de HNV in diverse contexte si nu e rau sa stim exact ce inseamna.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Joi Feb 08, 2018 6:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Foarte bun articolul.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Joi Feb 08, 2018 6:18 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 31, 2014 5:17 pm
Mesaje: 5
Da,un articol bun si usor de inteles.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 8:10 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Cred ca toate discuția din topicul Atracție Lichida se potrivea mai bine acestui topic. Dupa ce am primit cartonașul galben și sunt aproape sa-l primesc pe cel rosu încerc sa rămân în topic.
Articolul se bazează pe experiența pescarilor din regat, ei având o alta filozofie fata de pescarii din estul Europei care sunt mașinării de prins crap. Din articol nu am înțeles foarte bine ce reprezinta un HNV este o bila cu proteina lactica, este ceva cu multa faina de peste, este o bila cu peste 40% proteina
O alta problema am putea pescui în Romania cu astfel de bile?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 11:46 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Enescu Bogdan scrie:
Articolul se bazează pe experiența pescarilor din regat...
[...]
O alta problema am putea pescui în Romania cu astfel de bile?
Ce au special apele sau crapii din România?

Probabil că cei care afirmă că boilies-urile lor sunt "optimizate pentru apele din România" și-au pus aceeași întrebare și au ajuns la concluzia că rețetele pescarilor din UK nu funcționează la noi și atunci, după mulți ani de teste, au obținut boilies-ul "optimizat". Interesat este însă că în filmările și informațiile pe care le-au făcut publice vedem că folosesc aceste boilies-uri Romanian specials și în alte țări, chiar și pe alte continente. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 1:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Citez din articol:
Eficienta noțiunii de HNV nu poate evaluata corect într-o partida scurta mai ales pe un carpodrom.
Tradu-mi!
Nu știu ce au optimizat ei, dar evita din ce în ce mai mult competiția cu cei din est.
Eu am început sa pescuiesc la boilies cu Meteor care este produs UK pe carpodrom (nu știu dacă este un HNV sau nu), au funcționat bine un timp după care nimic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 1:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Un boilies HNV este, teoretic, un boilies care acopera toate nevoile nutritionale ale crapului, iar unul dintre lucrurile pe care trebuie sa-l bifeze este necesarul de aminoacizi esentiali.

Teor​i​​a HNV pleaca de la premiza ca​, daca pestele are de ales intre boiliesuri mai mult sau mai putin nutritive, va ajunge dupa un anumit timp sa prefere boiliesurile cu valoare nutritiva ridicata (HNV), daca aceste boiliesuri ii sunt oferite in cantitati suficiente.

​Teoria HNV nu are legatura cu atractia si nu are aplicabilitate in partide scurte, deci majoritatea pescarilor (care fac partide scurte si sunt preocupati de atractie) o pot ignora. Sau o pot adapta la necesitatile lor, combinand principiile HNV cu principiile atractiei.

Orice pescar, la el in bucatarie, poate face boiliesuri HNV daca isi propune lucrul asta si poate pescui cu ele oriunde exista crap - si in Anglia, si in Romania.

Am subliniat mai sus doua dintre conditiile esentiale ale testarii unui boilies HNV: timpul de testare si cantitatea de nada implicata in teste. Alta conditie este alegerea unui lac cu o densitate naturala de peste, nu cu o densitate artificiala, cum e cazul carpodromurilor suprapopulate, unde concurenta pe hrana atenueaza in buna masura diferentele dintre nade.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 2:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Enescu Bogdan scrie:
Eficienta noțiunii de HNV nu poate evaluata corect într-o partida scurta mai ales pe un carpodrom.
Tradu-mi!
Încerc să fac o traducere din română în română, deși nu am nimic de reproșat modului în care a scris Vlad.

Vlad a scris "partidă scurtă" și "carpodrom", tu ai scris România. Vlad vorbește despre eficiența boilies-urilor HNV și modul în care se pot evalua. Tu întrebi dacă se pot folosi în România.

Răspunzând la întrebarea ta: da, boilies-urile HNV se pot folosi în România.

Poate ai vrut să întrebi dacă boilies-urile HNV se pot folosi cu succes în partide scurte. Acesta ar fi putut fi un subiect interesat de discuție.

Enescu Bogdan scrie:
Nu știu ce au optimizat ei, dar evita din ce în ce mai mult competiția cu cei din est.
Aici este rândul meu să te rog să "decodifici" ce-ai vrut să spui, respectiv cine sunt "ei". Presupun că te referi la cei din UK, doar că eu n-am afirmat că pescarii din UK ar fi optimizat ceva.

Enescu Bogdan scrie:
Eu am început sa pescuiesc la boilies cu Meteor care este produs UK pe carpodrom (nu știu dacă este un HNV sau nu), au funcționat bine un timp după care nimic
Inspirându-mă din topicul "Ingredientul minune" (viewtopic.php?f=2&t=3573), aș putea spune că Meteor n-a mai funcționat deoarece ți-ai pierdut încrederea. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 2:04 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Enescu Bogdan scrie:
Nu știu ce au optimizat ei, dar evita din ce în ce mai mult competiția cu cei din est.

Pai nu ziceai ca astia din est sunt "masinarii de prins crap"? Cred ca le este frica :)

P.S. Sigur nu ai gresit forumul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 2:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Când spuneam "ei" ma refeream la cei din UK asa am înțeles eu. Am colegi englezi care lucrează pentru Nissan (au clubul lor), din discuțiile cu ei îmi dau seama ca au o cultura a pescuitului dificil, chiar dus după mine la absurd. Nu spun ca este rău1 Au pesc!it 3 ani la rând pe o balastiera de lângă Londra (mi-a rămas în memorie Car Park dar mai este un nume) ca sa prindă 2 pești.
Vreau sa-mi definiți cu cifre ce înseamna HNV! Ca sa avem date de intrare și date de ieșire
@horatiu sibianu
Sunt un pescar parat care vrea sa înțeleagă clasicii! Scuze pentru tâmpeniile pe care le debitez!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: