CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Mar Apr 03, 2018 9:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Victor Costache scrie:
Cu riscul de a-ți strica seara și plăcerea pescuitului, repet: crapii nu au voință. Nu acționează voluntar (rațional, conștient), doar reacționează la mediul în care trăiesc.
Fara nici un risc de ati strica buna dispozitie eu cred ca au inclusiv memorie si capacitatea de a invata iar toate studile stintifice care sustin contrariul sunt gresite.
Din tonul mesajului tău înțeleg că ți-am stricat seara. Mi-a fost teamă de asta.

Legat de stricarea bunei mele dispoziții, te asigur că nu este niciun risc deoarece mă amuză imaginea cu crapii recitând poeziile învățate de la tine și rezolvând ecuații. Sau îmi imaginez crapii înotând de la un boilies la altul consultându-se între ei "tu ce zici mă', ce mâncam azi, d-ăsta cu aromă de căpșuni sau de prune? la care crapul cel mai mare dintre ei: bă' copii, nu vă mai prostiți cu aromele astea vechi, că anul ăsta aroma la modă este cea de pepene galben". :)

Apropo de ce crezi, sper că n-ai crezut că încerc cumva să-ți schimb convingerile. Mulți oamenii au trăit convinși fiind că pământul este centrul universului. Nimic grav în asta.

horatiu sibianu scrie:
Victor Costache scrie:
Castingul aproape a devenit știință exactă
Ce legatura are acesta activitate sportiv-recreativa cu pescuitul?
Dacă pescuiești doar plantat, castingul n-are nicio legătură cu pescuitul. Totuși, atunci când pescuiesc din mână vreau să pot ajunge acolo unde îmi doresc de fiecare dată (și cu montura, și cu racheta de nădire). Pentru asta trebuie să știu cum.

Propun să discutăm despre altceva decât ce crede fiecare, respectiv ceva ce ne-ar putea ajuta în pescuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Mar Apr 03, 2018 10:12 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
Din tonul mesajului tău înțeleg că ți-am stricat seara. Mi-a fost teamă de asta.


Te inseli :) Discutii legate de pescuit chiar si in contradictoriu ma binedispun intotdeauna.

Citat:
Apropo de ce crezi, sper că n-ai crezut că încerc cumva să-ți schimb convingerile. Mulți oamenii au trăit convinși fiind că pământul este centrul universului. Nimic grav în asta.


Voi prefera intotdeauna sa-mi urmez proprile convingeri sau sa ascult parerile unor pescari pe care ii simpatizez, pareri venite din experientele lor traite pe malul lacului, decat sa iau de bun ad litteram studile stintifice facute de sau pentru "mancatorii de crap"

Propun sa ramanem pescari si sa discutam despre pescuit, in fond asta este cea ce ne bucura cel mai mult :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Mar Apr 03, 2018 11:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Voi prefera intotdeauna sa-mi urmez proprile convingeri sau sa ascult parerile unor pescari pe care ii simpatizez, pareri venite din experientele lor traite pe malul lacului, decat sa iau de bun ad litteram studile stintifice facute de sau pentru "mancatorii de crap"
Este evident greșit să iau ad literam orice studiu științific, din cel puțin două motive: nu tot ce au studiat și concluzionat se aplică în pescuit și unele studii folosesc metode vechi sau care nu m-au convins în ceea ce privește acuratețea rezultatelor și concluziilor.

O altă capcană este interpretarea greșită a studiul respectiv și, în consecință, aplicarea eronată a concluziilor.

Cât privește pescarii simpatici, eu îi prefer pe cei antipatici dar care vorbesc argumentat. Altfel, malurile sunt pline de băieți simpatici care bat câmpii cu nonșalanță. :)

Legat de experiențele trăite pe malul lacului (ce-au observat și la ce concluzii au ajuns), multe minunății mi-au auzit urechile de la pescari, unii dintre ei extrem de simpatici.

În final, ignorând concluziile studiilor despre comportamentul crapilor pe care le-ai citit (că altfel nu aveai ce să ignori), crezi că peștele face ce vrea, că are voință proprie dar cu toate astea poate fi învățat și antrenat să se comporte așa cum îi dictăm noi. Cine știe, poate o carte despre psihologia crapului și tehnici de manipulare ar fi un bestseller în rândul pescarilor simpatici și simpatizați. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri HNV
MesajScris: Mie Apr 04, 2018 5:52 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Victor Costache scrie:
Cine știe, poate o carte despre psihologia crapului și tehnici de manipulare ar fi un bestseller în rândul pescarilor simpatici și simpatizați. :)


Ma gandesc serios sa ma apuc de scris (cu filmele mi-a luat-o Danny inainte) :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: