CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:57 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Timp de fierbere pentru boilies
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 1:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
salutare
care ar fi timpul de fierbere al boiliesurilor mai mari de 24mm?
nu am scule pentru fabricarea lor asa ca o sa incerc manual,nu ma intereseaza forma perfect rotunda,nu cred ca este asa pretentios crapul :D
tot odata doresc ca aceste bile sa le usuc foarte bine.cantitatea de mix o sa fie de 2 kg.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 5:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Timpul de fierbere depinde de preferintele pescarului si de compozitia boiliesurilor. Si de modul de fierbere - apa, abur etc.

Ca sa iti dai seama cat trebuie fierte, fa probe pe doua, trei boiliesuri. Sa presupunem ca rulezi boiliesuri de 24mm. Ia cateva boiliesuri si fierbe-le (de exemplu) trei minute. Daca nu-ti place cum au iesit, fierbe-le ceva mai mult... sau mai putin. Cu diferente de 15-30 de secunde de la o proba la alta. Dupa cateva teste, vei ajunge la un timp de fierbere care scoate boiliesurile exact cum le vrei.

E o solutie simpla si sigura.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 11:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Parerea mea :maxim 120 secunde, in apa.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 01, 2018 7:57 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
In cazurile in care lucrez cu mixuri noi, pun la fiert o mana de bile si incep sa le scot de la 1,5-2 minute (in functie de diametru), una cate una, la intervale de 30 de secunde; le tai in doua si observ cat de mult s-au patruns in urma fierberii.

Timpul in care a fiert asa cum trebuie prima bila, reprezinta timpul minim de fierbere avand in vedere ca masa celor ce urmeaza e mai mare si de aici o racire mai insemnata a apei, recipientului cu aburi etc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 01, 2018 10:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
multumesc pentru informatii,este prima data cand incerc sa rulez bile,sper ca nici ultima.
din reteta reiese o cantitate anume de activator,eu doresc sa folosesc ceva mai mult in dorinta de a fi mai aromat.
vreau sa folosesc un mix de belachan de la select baits
o zi buna

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 01, 2018 12:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
malavita scrie:
este prima data cand incerc sa rulez bile,sper ca nici ultima.
din reteta reiese o cantitate anume de activator,eu doresc sa folosesc ceva mai mult in dorinta de a fi mai aromat.
vreau sa folosesc un mix de belachan de la select baits
o zi buna

N-o sa castigi nimic punand mai mult activator, doar vei cheltui mai multi bani.

Daca n-ai mai rulat boiliesuri, mergi pentru inceput pe reteta producatorului. Nu schimba nimic. Reteta are o logica.

Vezi aici o poveste cu niste baieti care s-au dus la un concurs cu reteta modificata: http://carponline.ro/recenzii/select-ba ... 6/pagina-3.

Schimbarile se pot face (daca tii neaparat) dupa ce folosesti si intelegi reteta. Nu inainte.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 01, 2018 3:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
am sa folosesc apa pentru fierbere.cred a ar fi greu sa imi dau seama de timpul optim facand proba pe cateva bile.
Boiliesurile nu o sa fie uniforme ca dimensiune si forma,neavand masa o sa fac in palma cateva gogoloaie,unele mai mari altele mai mici iar dimensiunea lor ar fi mai mare de 24.
credeti ca daca fierb un timp mai indelungat gen 5-6 minute afecteaza bila?

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 01, 2018 4:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Boiliesurile nu se fierb la intamplare. Se fierb cat mai putin posibil, pentru ca fierberea poate afecta anumite componente din boilies. Unele lichide nutritive, unele arome, unele ingrediente.

Ia-ti o masa de rulat (nu costa mult) si ruleaza boiliesurile la acelasi diametru. Fierbe cateva de proba (dupa cum am explicat mai sus) si verifica sa fie fierte pana in mijloc. E important sa afli care este timpul minim in care boiliesurile se fierb cum vrei tu. Nu te ajuta cu nimic sa le fierbi mai mult decat e strict necesar.

Daca nu urmezi un mod de lucru corect (adica sa respecti reteta si sa respecti timpul de fierbere), s-ar putea ca boiliesurile sa nu iasa bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 01, 2018 4:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Pentru incepe fierbe boiles-urile de 20 mm 2 minute, iar cele de 24 mm 3 minute, iar apoi taiele pe jumate, lasa-le la uscat, baga-le in apa si vezi cum lucreaza, incet incet iti dai seama care va fi timpul optim pentru fierbere.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 8:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Primele mele boiliesuri,mix foarte bun daca este sa judec dupa modul de rulare sau amestecare.rezultatul asa si asa,ultimele doua sunt cocoase la mijloc,din experienta voastra cum vor lucra acestea in apa?sau sunt bune de aruncat.


Fişiere ataşate:
20180312_085124-800x600.jpg
20180312_085124-800x600.jpg [ 94.39 KiB | Vizualizat de 11100 ori ]
20180312_085119-800x600.jpg
20180312_085119-800x600.jpg [ 143.61 KiB | Vizualizat de 11100 ori ]

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron