CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:47 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 9:19 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
malavita scrie:
mix foarte bun daca este sa judec dupa modul de rulare

Felul in care se ruleaza un mix nu e un indicator al calitatii.

Poti sa faci un mix foarte bun care sa se ruleze greu si unul slab care sa se ruleze perfect.

Daca te uiti la demonstratiile facute cu diverse masini de rulat automate (pe care le poti vedea pe YouTube sau la targurile de crap internationale), de obicei coca de boilies e ca de plastilina si se ruleaza impecabil. Probabil ca e facuta pe un mix simplu, conceput special ca sa se ruleze cat mai bine. Un mix complex, cu multe elemente solubile sau seminte, s-ar putea sa nu se ruleze la fel.

Asta nu inseamna ca boiliesul tau, daca s-a rulat usor, nu e bun.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 11:35 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@malavita

Îți spun ce vad eu din poze (am rulat pana acum peste 150kg mix)
1. bilele mare nu pare sa fie rotunde deci ar putea sa ai o problema cu diametrul de la con. Daca nu vrei sa dai cu cobra peste 80m este ok
2. in mijloc nu sunt fierte asta poate sa însemne:
2.1 peste vreo 2 săptămâni se pot fisura
2.2 daca mixul este "elastic" nu se fisurează dar când dai cu cobra se sparg
2.3 sunt mai atractive cu bemolul ca trebuie sa le folosești repede se pot strica
3. Si eu am probleme cu timpul de fierbere


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 2:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Enescu Bogdan scrie:
@malavita

2.3 sunt mai atractive cu bemolul ca trebuie sa le folosești repede se pot strica



nu inteleg :?:
bilele nu sunt uniforme pentru ca sunt facute in palma,nu prea m-am obosit sa iasa perfect rotunde

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 3:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@malavita

Eu vorbesc din experiența (mea poate ajuta).
1. am crezut ca l-ai făcut clasic bielele, scuze nu am înțeles ca le-ai făcut la mana
2. bilele, vorbesc de ultimele 2 mărimi nu sunt fierte suficient îți mai trebuia vreo 20 secunde in plus hai 30 maxim. La pescuit sunt OK chiar super OK pentru ca dispersează bine si repede ce ai făcut hai sa le numim semi-solubile. Dar ai șansa ori ca oul sa se strice sau sa-ti mucegăiască trebuie sa le folosești hai sa zicem in maxim 2 luni


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 6:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Ultimele 2 bile cred ca aveau nevoie de de 12-15 minute,eu am fiert 3 bile incepand de la 4 minute cu diferente de 3 sec intre ele.dupa ce le-am taiat am considerat ca este suficient 8 minute dar acum realizez ca apa sa mai si racit dupa ce am adaugat bilele mari.
Bilele rezultate vreau sa le usuc foarte bine,sa fie tare ca piatra :D
Partea buna este ca dupa o saptamana nu au crapat,iar saptama viitoare am sa pun cateva in apa sa vad cum rezista 48h

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 6:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
cred ca ai înțeles greșit cum se fierb bilele, dacă ai fiert 8 min și nu sunt fierte însemnă ca sunt de 90 mm diametru.
Cum fac eu:
1. dau drumul la foc am un vas de 30l și în el o sita inox (ca aia in care prăjesc cartofii la shaormerie) încape 1kg bile
2. pun partea lichida cam 500ml la un kg de mix. Folosesc un lighean cu fundul cât mai mare posibil sa nu am o ”înălțime” mare de lichid
3. pun prafurile si încep sa amestec, pana pe lighean nu se mai lipește coca (sa ai la îndemâna si mix si parte lichida mai trebuie ajustat)
4. la mine este simplu le bag in cilindru si trag cel puțin o data coca fără sa mă apuc sa rulez, tu trebuie sa aștepți vreo jumătate de ora ca sa „tragă” așa zic specialiștii (unii le mai baga si in frigider sa nu încerci ca-l schimbi nu mai scoți mirosul)
5. eu trag carnații si rulez, tu te chinui sa faci niște bile problema ta este ca ai densități diferite in bila, dar nu ești la campionatul mondial
6. când apa este in clocot bagi bilele, atenție sa nu te opărești numeri pana la 10 si lași sa fiarbă cat crezi tu de cuviința, eu la bile de 22 cam 2min40, eu scot sita le răstorn si reiau fierberea când apa este in clocot. Mai simplu pentru tine te uiți la ele când plutesc numeri pana la 15 si le scoți( încerci sa-ti găsești timingul funcție de mix cum ti s-a explicat


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 9:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Mai taie din ele dale dreq. :D
Glumes,90 nu au dar 35 tot au.nu este o eroare,asa am vrut eu sa fac dintr-un carnat.
La bilele mici de 20-22am lasat la fiert 3min.asta era timpul dupa ce am scos niste bile si le-am taiat.am scos pe rand din 30in 30 secunde plecand de la 2 minute.
In fine,nu asta este problema.eu vroiam sa stiu daca miezul crud influenteaza comportamentul bilei sau sant bune de aruncat

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 10:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
malavita scrie:
eu vroiam sa stiu daca miezul crud influenteaza comportamentul bilei sau sant bune de aruncat

Da, influenteaza, dar nu neaparat in sens rau.

In principiu, te intereseaza sa fierbi boiliesurile cat mai putin. Unii pescari includ ingrediente care fac ca boiliesul sa-si formeze​​ o coaja suficient de tare dupa un timp de fierbere ​foarte ​​scurt, ​iar restul boiliesului​ ramane nefiert​. Vechile boiliesuri pe baza de proteine lactice se fierbeau putin, iar interiorul ramanea crud. In schimb, la boiliesurile ​pe baza de faina de peste ​exista teoria ca ar trebui fierte pana in mijloc​. Nu discut acum din ce motiv​ - e un punct de vedere cu care putem fi de acord sau nu.​

Daca boiliesurile sunt fierte doar la exterior, iar mijlocul ramane nefiert, boiliesul poate fi mai perisabil. Poti sa consideri insa ca boiliesul lucreaza mai bine in felul asta si atunci reduci timpul de fierbere si eventual pastrezi boiliesurile la congelator pana la data partidei. Timpul de fierbere nu e fix, prestabilit, tine de mai multi factori (cat de tari vrei sa fie boiliesurile, cum vrei sa lucreze in apa, cum vei nadi cu ele, ce temperatura are apa si bineinteles tipul mixului) si de preferintele fiecarui pescar.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 16, 2018 7:56 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@malavita

Sa îmi faci semn după ce vei folosi bila de 35, sunt curios ce sa va intampla


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: