CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:20 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boilies low cost
MesajScris: Sâm Ian 27, 2018 8:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Avand tip iarna, ca orice pescar m-am gandit sa fac o reteta ieftina dar sa prinda si ceva peste... :lol: :lol: . Am sa o pun aici pe forum sa vad si parerile voastre...OARE O SA PRINDA CEVA PESTE??? Reteta suna cam asa:

200 g faina soia
150 g gris
150 g malai
200 g faina peste
100 g lapte praf
50 g seminte de canari
150 g faina de orez

Parte lichida:
40 ml csl complex
40 ml melasa
50 ml lichid nutritiv benazar mix big fish
6 ml aroma de peste sau monster crab


Nu am facut un calcul dar sunt sigur ca nu depaseste 20 de lei / kg bile


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mar Ian 30, 2018 10:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Eu nu inteleg de ce nu raspunde nimeni......am vazut ca e vizualizat de 180 de persoane si nici macar un raspuns.....ma gandeam ca ma ajuta si pe mine cineva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mar Ian 30, 2018 11:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Peste cu siguranta prinde,acuma nu stiu sa iti spun daca prinde cat sa iti satisfaca placerea. Prinzi si la un boilies facut din "mamaliga" , dar depinde unde pescuiesti si ce concurenta ai pe balta, densitatea pestelui,hrana naturala, sunt foarte multe varabiale. Ca sa iti faci o idee cat de cat concludenta ar trebui sa faci cateva partide si sa pescuiesti in paralel cu alt timp de boilies, poate asta te va ajuta sa tragi o concluzie si sa vezi daca merita compromisul in privinta costului.

Acum sa revin la mix :

- ai mentionat faina de peste, nu stiu daca este furajera, de proasta calitate sau de timp LT, la fel si pentru laptele praf, desii iti recomand sa il folosesti pe cel pentru vitei, de pe site-urile cu ingrediente pentru boilies sau din farmaciile veterinare ( aici ramane sa faci teste, pentru ca unele se comporta diferit in mecanica boiles-ului in functie de propria compozitie)

- malaiul trebuie sa fie neaparat faina de porumb , nu malai grisat pentru mamaliga, gasesti pe la piata sau macini porumb.

- nu as recomanda sa folosesti faina de orez, nu intr-o cantitate atat de mare, poti sa ajustezi proportia de malai,gris si soia in asa fel in cat sa renunti la faina de orez.

- partea lichida, CSL,Melasa si lichid benzar, din cunostintele mele benzar nu are vreun lichid nutritiv care se poate folosii in partea lichida a boiles-ului, renunta la toate aceste trei ingrediente si foloseste doar 50 ml de un lichid nutritiv recomandat pentru asa ceva, e exemplu 50 ml de aqua amino sau krill de la sticky baits, pretul este foarte accesibil, asta ramane la latitudinea ta, sunt multe produse pe piata... sau poti sa renunti in totalitate la partea lichida si sa te bazezi doar pe oua .

- cu privire la aroma parerile sunt impartite, depinde de aroma, unele chiar sunt "apa de ploaie" , dar pentru inceput ca sa ai incredere in boilies, foloseste ceva de la o firma consacrata, vezi Sticky baits, preturi accesibile, desii ai multe variante si aici.

- ahh era sa uit, pe langa aceste ingrediente ca sa fi sigur ca se leaga si ca te ajuta la rulat, foloseste in jur de 20 gr/kilogram faina de sange (blood meal) aici iti recomand Sticky, pentru ca e testat de mine, altfel risti sa nu isi faca efectul sau din contra :D

Probabil mai ieftin iesi daca cumperi un mix gata facut de pe piata, folosesti doar ou in partea lichida sau pudra de ou (ouale s-au cam scumpit si devin un "lux" :D ) ., nu ramai nici cu fractii la ingrediente, cu siguranta se va rula si bine.

Sper ca ti-am fost de folosit, ramane decizia ta, daca doresti sa pescuiesti cu propriul mix sa recalculezi proportile ingredientelor si sa faci un test pe un ou , ca sa nu faci prea multa risipa !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 1:02 am 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Iti multumesc pt sfaturi, Andrei. Tinand cont de ele am incercat sa modific putin reteta si acum ar suna cam asa:
200 g soia
150 g gris
100 g faina alune tigrate
150 g faina de malai
250 g faina de peste lt 94
100 g vitamelo
50 g seminte de pasarele

Parte lichida:
50 ml krill sticky bait
50 ml csl
7 ml aroma krill sticky bait

Sper sa se ruleze si sa fie ok... :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 11:27 am 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:41 pm
Mesaje: 75
Salut, parerea mea este ca mai bine cumperi un mix consactrat de genul Belachan, Meat & Fish de la Select Baits sau The Source, Complex T si il rulezi doar cu ou decat sa-ti bati capul cu mixuri care se ruleaza greu sau deloc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 3:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Omul vrea o reteta low cost. Ai citit postul initial?
De ce sa nu incerce? Mai ales daca se va rula si va si prinde....

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 7:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Bogdane eu vreau sa fac un mix ieftin accesibil pentru orice buzunar...sunt persoane care nu si permit nici macar un kg de bolies.....isi iau un kg si pescuiesc doar la carlig cu ele nu isi permit sa nadeasca cu ele pentru ca sunt prea scumpe pentru bugetul lor! De aia eu vreau sa creez un mic ieftin 15-16 lei/ kg de mix mai punem o parte lichida ieftina, oua si uite asa ajungem sa avem boilies cu 20 de lei kg-ul, dar vreau sa-l creez in asa fel in cat sa fie si cu niste ingrediente bune, dar trebuie sa eliminam ingredietele mai scumpe gen robin red, wpc si restul ingredietelor mai scumpe....eu zic ca faina de soia, faina de peste lt 94, faiana de alune tigrate etc sunt ingrediente bune dar nu foarte scumpe. Eliminam din start mixurile gata facute, consacrate pentru ca sunt destul de scumpe....sper ca m-am facut inteles in ceea ce priveste acest subiect... :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 7:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Si ca sa va fac si un calcul
Faina de peste- 4 lei
Faina de soia- 1,6 lei
Faina de alune tigrate- 1,6 lei
Vitamelo- 1,6 lei
Grisul, faina de malai, semintele de masarele- aproximativ 2-3 lei

Total aproximativ 10 lei mixul

Partea lichida iar 5-6-7 lei
Iar mixul are proteina vegetala, proteina animala, proteina solubila. Si nu vad de ce nu s-ar rula pt ca are multe alemente care ajuta la rulat.oricum o sa inverc sa l rulez sa vad daca e ok...:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 9:17 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Calculul tau este gresit ... ai sarit deja de 20 lei, plus ouale ajungi la 25 lei ...
faina peste lt94 nu prea o gasesti sub 40 de lei kg, la 250 gr cat ai pus tu ajunge la 10 lei doar faina peste iar tu ai pus-o 4 lei.... si daca mai pui si ramasitele care iti raman de la ingrediente cine stie la cat ajungi ... trebuie sa il regandesti daca vrei sa fie sub 20 de lei ....:D

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Ian 31, 2018 9:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Calculul meu nu este gresit deloc!!! Esti intr o mare eroare faina de peste lt 94 este 20 de lei....inclusiv la cele mai piperate magazine de profil....si nu pune la calcul ouala pentru ca dintr un kg de mix (praf) dupa ce pui ouale greutatea sare la 1,4 sau 1,5 kg cand bilele sunt fierte. Deci daca calculam asa mixul e muuuuult mai ieftin de 20 de lei. Nu stiu ce faina lt94 ai vazut tu cu 40 de lei?! Dar decat sa ne contrazicem la pretul asta nu mai bine am discuta despre mix in sine? Daca e bun, daca e prost , ce ar trebuii sa schimb, ce ar trebuii sa adaug...etc. Eu tot astept un comentariu pe subiect de 2 zile... :D :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron