CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 10:32 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 3:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Te salut Ronaldo, renunta la laptele de porumb si la 850-900g mix,foloseste pudra de ou, iar partea lichida este apa plus lichidele preferate.Ex:1kg mix-300-400ml de lichid,in functie de mix.In final "HAI BARCA"!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 4:27 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Cr7 scrie:
Am reusit intr un final sa rulez 1 kg din acest mix...greu, foarte greu...am rulat 1 kg de solubile...mix-ul dupa ce am adaugat laptele de porumb, apa si partea lichida a devenit foarte nisipos, extraordinar de nisipos. Am salvat acel mix punand inca putin lapte de porumb cu apa si vreo 200 de g de faina de grau. Nu pot sa-mi dau seama ce a putut face mixul asa nisipos si sa nu se lege deloc...oare punand faina alba am sricat ceva? O sa mi pun odata mix ul aici poate isi da civa seama de ce nu s a legat calumea:

200 g soia
150 g gris
100 g faina alune tigrate
150 g faina de malai
250 g faina de peste lt 94
100 g vitamelo
50 g seminte de pasarele


Salut!
Într-un mix, pentru ca să se ruleze bine, trebuie să ai aproximativ 50%elemente de legătură.
Nu știu ce făină de soia folosești, bănuiesc că nu izolat. În această situație, tu ai doar 15%ingrediente care leagă.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 7:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Am incercat sa schimb putin mix ul. Sunt curios asta o sa se ruleze? Eu zic ca asta o sa fie ok si sa se ruleze ok. Voi ce ziceti?
200 g soia
100 g gris
225 g clo
250 g faina de peste lt 94
100 g vitamelo
50 g seminte de pasarele
75 g gluten de grau


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 9:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
se ruleaza ... poti reduce glutenul intre 25-50 gr in functie de cum merge, desii eu l-as scoate si as folosi in jur de 1-2% hemoglobina, 3-5% pudra de ou sau 2% wpc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mar Feb 13, 2018 10:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Hemoglobina in asa cantitate mica ajuta cu ceva la legarea mixului? Eu habar n-am care ingrediente din cele enumerate in mixul meu leaga... 8-) :lol: . Cipibm imi spune ca am numai 15% elemente care leaga mixul.nici nu stiu care e acela...va rog cei cu experinta sa ma ajute...sa scot glutenul si sa bag 75 de grame de hemoglobina? Sa mai scot din clo sau soia ce asi putea scoate sa se lege mai bine?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 9:06 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Gasesti foarte multa informatie atat pe forum, cat si in articolele postate pe site, da un simplu search si vei afla care sunt ingredientele de legatura etc. Cat despre Mixul tau, nu reduce nici CLO si nici soia, daca inlocuiesti 75 grame de gluten cu hemoglobina, o sa ucizi mixul :lol: . Fa niste teste pe cate un ou cu mixul, 2% hemoglobina chiar isi face prezenta simtita, dar mai ai si alternative, asta fiind cea mai ieftina, ti le-am enumerat mai sus. Cat despre gluten, parerile sunt impartite, dar daca tot vrei un boilies ieftin, atunci foloseste 50-75 grame de faina integrala de secara ( nu de grau ) in loc de gluten ... o sa lege bine, doar ca atat glutenul cat si faina integrala de secara , daca malaxezi mult coca o vor face foarte elastica ... Gluten nu ti-as recomanda mai mult de 25 gr / kilogram, desii eu as merge pe hemoglobina, pentru ca evit anumite ingrediente in mix, dar asta e alta poveste ..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 1:54 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Cr7 scrie:
Eu habar n-am care ingrediente din cele enumerate in mixul meu leaga... 8-) :lol: . Cipibm imi spune ca am numai 15% elemente care leaga mixul.nici nu stiu care e acela...


Salut! Cei 15%agent de legătură, erau reprezentați de griș, în situația dată. Dacă atunci când ai spus "200 g soia" , te-ai fi referit la izolatul de soia, atunci ai mai fi adus un aport de agenți de legătură, de încă 20%.
Dacă îți dorești un mix ieftin, poți să înlocuiești CLO-ul din a doua variantă cu pesmet și ca și agent puternic de legătură, să strecori cumva în compoziție, 10%germeni de grâu.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 4:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cr7 scrie:
Hemoglobina in asa cantitate mica ajuta cu ceva la legarea mixului? Eu habar n-am care ingrediente din cele enumerate in mixul meu leaga... 8-) :lol: . Cipibm imi spune ca am numai 15% elemente care leaga mixul.nici nu stiu care e acela...va rog cei cu experinta sa ma ajute...sa scot glutenul si sa bag 75 de grame de hemoglobina? Sa mai scot din clo sau soia ce asi putea scoate sa se lege mai bine?
Cr7,

Citind cele ce urmează sper să nu-ți pierzi entuziasmul, ci să-l canalizezi într-un mod diferit, stabilind alte priorități. Dacă vrem să facem din rahat bici care să mai și trosnească, ar trebui ca mai întâi să știm cum să facem un bici normal. Ce vreau să spun cu asta este că înainte să-mi pun problema optimizărilor, trebuie să cunosc foarte bine domeniul respectiv. Spre exemplu, mi se pare nepotrivit să mă preocupe cum pot câștiga una-doua sutimi alergând la suta de metrii dacă eu nici măcar nu știu să merg.

Dacă preferi abordarea "făcând și văzând" în loc de "mai întâi învățăm să citim o partitură și apoi cântăm", recomandarea mea este să pleci de la una dintre rețetele existente pe CarpOnline și să te "joci" cu respectivele ingrediente. Astfel profiți de timpul și resursele consumate de alții înaintea ta.

Dar înainte de toate astea, prima întrebare pe care ar trebui să ți-o pui este de ce vrei un boilies ieftin? Și ca să poți răspunde, ai nevoie de o întrebare ajutătoare: ce cantitate de boilies consumi pe an? În funcție de asta, poți face calcule și vezi cât economisești în realitate. Apoi, ții cont de faptul că dacă, să zicem, necesarul tău de boilies pe sezon este de câteva zeci sau sute de kilograme, indiferent de la cine ai cumpăra boilies gata făcut, cu siguranță vei beneficia de o reducere.

La final, după ce vei obține o rețetă pentru un boilies ieftin cu care ești mulțumit, apare întrebarea cum vei compara boilies-ul tău cu altele ieftine sau mai scumpe? Poate că nu te interesează acest aspect dar cred că te interesează să prinzi pește. Altfel, dacă obiectivul principal al partidelor tale de pescuit nu este să prinzi pește, nu prea are sens să-ți bați capul cu rețete. Cauți care este cel mai ieftin boilies de pe piață și îl folosești.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies low cost
MesajScris: Joi Feb 22, 2018 4:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Dragi colegi am reusit sa finalizez reteta.... :D . Intr un final mi a iesit un mix care se leaga si ruleaza foarte bine..testul final o sa l vedem cand o sa merg la pescuit sa vedem daca o sa prinda peste...:). Reteta suna cam asa:
200 g soia
100 g gris
225 g clo
250 g faina de peste lt 94
100 g vitamelo
50 g seminte de pasarele
50 g gluten de grau
25 g hemoglobina


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: