CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 8:35 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 10:02 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Loco, nu exista mix birdfish. Termenul de "birdfish", desi pare englezesc, nu exista in engleza. E un termen folosit de pescarii italieni si pe care l-am intalnit pentru prima oara in Romania la Adriano Musaro.

Termenul vrea sa spuna ca mixul contine atat fishmeal cat si birdfood. Nu avem nevoie sa inventam cuvinte aparent englezesti ca sa spunem chestia asta. De la retetele Premier Baits din anii 80, termenul de fishmeal indica faptul ca un mix pe baza de faina de peste contine implicit si unul sau mai multe birdfood-uri. Deci, cand spui fishmeal, te referi la mixuri care contin atat faina de peste, cat si birdfood.

Am facut precizarea asta ca o paranteza, fiindca tot a venit vorba de "birdfish", dar daca ai faina de peste in mix, in proportie macar de 15-20%, atunci ai un fishmeal si, dupa parerea mea, vei fi mai castigat in partea lichida cu proteine solubile de peste decat cu Minamino.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
ok...legat de "birdfood", "birdfish", "fishmeal" - eu am folosit termenii pe care ii folosesc multi pescari

sa trecem peste asta, legat de lactoza imi poti sugera ceva? pe un alt forum, intr-o discutie mai veche, un domn - Petru Diaconita (sper sa nu gresesc persoana), vorbea de lactoza, ca fiind un ingredient folosit in piscicultura ca laxativ...

P.S. - legat de mixul meu de apa rece - am vrut sa spun birdfood, nu birdfish (pentru ca nu folosesc deloc faina de peste, nici macar cea predigerata).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 10:28 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
loco scrie:
ok...legat de "birdfood", "birdfish", "fishmeal" - eu am folosit termenii pe care ii folosesc multi pescari


E ok, inteleg asta. Singurul motiv pentru care am explicat ce e cu "birdfish" este ca, fiind incorect terminologic, da impresia ca mixul e cine stie ce altceva, cand de fapt e un fishmeal, botezat de italieni cu un nume fals-englezesc care nu inseamna nimic.

loco scrie:
sa trecem peste asta, legat de lactoza imi poti sugera ceva? pe un alt forum, intr-o discutie mai veche, un domn - Petru Diaconita (sper sa nu gresesc persoana), vorbea de lactoza, ca fiind un ingredient folosit in piscicultura ca laxativ...


N-am folosit Milk B+, dar din discutiile avute cu diversi proprietari de firme de nada (Mike Willmott, Ian Moore, Bill Cottam) a fost foarte clar ca niciunul dintre ei nu pune in mixuri ingrediente cu efecte intentionat purgative. Milk B+ e cunoscut ca palatant, adica o aroma sub forma solida, de pudra.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 10:59 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
Totusi, incercarea moarte n-are (am sa folosesc putina lactoza :) sa vad ce efecte are)

...sau poate totusi am sa maresc cantitatea de melasa (care contine betaina), pentru ca, din cate stiu, si betaina este un stimulent digestiv cu efect laxativ si totusi nu provoaca pagube pestelui :lol:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 12:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Din punctul meu de vedere te-ai orientat gresit in ceea ce priveste reteta. Cred ca faci confuzie intre digerabilitate si purgatie. Eu unul nu as vrea sub nici o forma ca boiliesurile mele sa aiba efect laxativ.
Faina de peste e mult mai digerabila decat un birdfood, si chiar decat unele concentrate lactice, de aici si folosirea lor pe scara larga in nade.
Recomandarea mea e sa folosesti foarte multa faina de peste predigerata (15% sau mai mult - in functie de restul mixului) si sa incluzi elemente de textura in mix (seminte intregi si sparte). Din proteinele lactice incearca sa folosesti proteinele solubile, mult mai digerabile si cu rol si de atractanti (nu as depasi 7-10%)
O sa obtii un boilies proteic, care se sparge usor, digerabil, solubil (din cauza ingredientelor solubile), cu atractivitate mare.
La partea lichida, din ingredinetele enumerate de tine, as folosi combinatia de CSL + Melasa, in proportii egale. Cele doua ingrediente se completeaza extraordinar. Daca vrei sa mergi si mai departe poti include un ulei esential eficient pe apa rece.
PS: Din ce stiu eu, betaina nu are efect laxativ (cel putin nu in cantitatile pe care le folosim noi).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 1:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
Paul Aparaschivei scrie:
Din punctul meu de vedere te-ai orientat gresit in ceea ce priveste reteta. Cred ca faci confuzie intre digerabilitate si purgatie. Eu unul nu as vrea sub nici o forma ca boiliesurile mele sa aiba efect laxativ.
Faina de peste e mult mai digerabila decat un birdfood, si chiar decat unele concentrate lactice, de aici si folosirea lor pe scara larga in nade.
Recomandarea mea e sa folosesti foarte multa faina de peste predigerata (15% sau mai mult - in functie de restul mixului) si sa incluzi elemente de textura in mix (seminte intregi si sparte). Din proteinele lactice incearca sa folosesti proteinele solubile, mult mai digerabile si cu rol si de atractanti (nu as depasi 7-10%)
O sa obtii un boilies proteic, care se sparge usor, digerabil, solubil (din cauza ingredientelor solubile), cu atractivitate mare.
La partea lichida, din ingredinetele enumerate de tine, as folosi combinatia de CSL + Melasa, in proportii egale. Cele doua ingrediente se completeaza extraordinar. Daca vrei sa mergi si mai departe poti include un ulei esential eficient pe apa rece.
PS: Din ce stiu eu, betaina nu are efect laxativ (cel putin nu in cantitatile pe care le folosim noi).


Sa le luam pe rand:

WPC, Caseinat, Lactalbumina - toate 3 sunt ingrediente solubile, din care WPC-ul are digerabilitatea cea mai mare

Ulei esential oricum folosesc impreuna cu o aroma EA sau pe baza de ester

Inainte de iarna, eu folosesc mixuri cu o concentratie mai mare de carbohidrati. Asta nu inseamna ca faina de peste predigerata nu e buna. Uite un articol scris de Shaun Harrison:
http://www.questbaits.ro/articole-pescu ... a-rece.pdf

Apoi Milk B+ sau Lactose Concentrate B+ nu s-ar mai pune in vanzare daca ar avea rol de purgatie. Atat doar ca sunt si stimulente digestive ca si betaina (daca nu vrei sa pomenim cuvantul laxativ).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 2:40 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Loco, o sa despart topicul asta in alte topicuri, ca discutia initiala, despre partea lichida in doze mai mari de 100ml pe kilogramul de mix, sa ramana curata.

Pana atunci insa, am cateva intrebari legate de faptul ca pescuiesti cu birdfood-uri pe apa rece – presupun ca vorbim aici de noiembrie si martie, nu de perioada decembrie-februarie, la care se refera in mod special Shaun Harrison.

Intrebarile sunt: unde pescuiesti si ce prinzi? Ce capturi ai cu birdfood pe care nu le-ai putea avea cu un fishmeal bun si adaptat pescuitului de apa rece?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 5:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
Este o balta cu densitate mare de crap (nu-i dau numele, sa nu fac reclama), fac "o braila" cu niste amici timp de 4 zile dupa 10 noiembrie, timp in care pescuiesc in fiecare zi pe alta zona.
Asa am gandit partida: atractie rapida si digerabilitate mare - avand in vedere ca pescuiesc pe zone diferite

Nu ma intereseaza "capturile capitale", ci un numar cat mai mare de pesti :D

Probabil ca as putea face si un mix mai ieftin, dar imi place sa experimentez si ingrediente noi, cum ar fi caseinatul de calciu sau lactalbumina...alte probleme, legate de localizarea pestelui, modul de nadire, bile tari sau solubile etc. nu-si au rostul aici

In rest, sunt de acord ca am discutat unele lucruri "off-topic"

Oricum, multumesc de raspunsuri tuturor!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: