CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Sep 27, 2013 11:22 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
Avand in vedere ca doresc sa-mi fac singur boiliesurile, mi s-a recomandat de catre mai multi pescari sa folosesc cam 100ml de lichide nutritive la 1 Kg de mix. Vreau sa dezvoltam putin discutia incepand de la 2 intrebari:

De ce doar 100ml?
Pentru o atractie rapida, pot folosi si o cantitate mai mare?

Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 27, 2013 12:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Depinde ce vrei de la un boilies, in principiu poti sa faci ce vrei tu si poti sa pui cat lichid vrei, ideea e sa nu depasesti 150 ml, pt ca dpmdv il pui degeaba. In functie de anotimp, tinta vizata, durata partidei, etc.....

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 27, 2013 1:05 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
pai sa zicem mijlocul lunii octombrie...partida de 24 ore pe o balta cu densitate mare de crap...
vreau atractie rapida si digerabilitate maxima (mixul e birdfish cu 25% proteina lactica)...vreau sa stiu daca ma ajuta un surplus de lichide nutritive...si concret as vrea sa dublez dozajul de minamino


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 27, 2013 3:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Si eu sunt de acord cu Matei, ce este peste 150 ml este pus cam degeaba, eu personal nu pun mai mult de 100 ml, si am prins foarte bine si cu 50 ml pe Kg de mix. Cu Minamino sau similar nu as trece de 40 ml pe Kg.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Sep 28, 2013 11:02 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 3:39 pm
Mesaje: 7
Localitate: Arad
loco scrie:
pai sa zicem mijlocul lunii octombrie...partida de 24 ore pe o balta cu densitate mare de crap...
vreau atractie rapida si digerabilitate maxima (mixul e birdfish cu 25% proteina lactica)...vreau sa stiu daca ma ajuta un surplus de lichide nutritive...si concret as vrea sa dublez dozajul de minamino

Daca vrei atractie mai rapida, toarna peste bile lichid nutritiv si nadeste cu ele!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Sep 29, 2013 1:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Daca vrei atractie rapida, nu trebuie sa mergi pe boilies, baga solubile si fa un mix de semnte, un groudbait si nadesti cu solubile, folosesti popup la carlig si iti faci un saculet solubil cu mixul de seminte si groundbait pe care il atasezi la carlig. In opinia asta ar fi abordarea pentru atractie rapida. O alta varianta este pasta de boilies cu care invelesti bila si poti pune si pe arc naditor pasta, forfac scurt si nadire cu solubile.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 08, 2013 5:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cred ca CC Moore e firma care a introdus - in Romania, cel putin - ideea unei parti lichide de 100ml pe kilogramul de mix, cu argumentul solubilitatii mai mari a unui boilies fiert.

Retetele clasice ale unor firme englezesti consacrate cum ar fi Rod Hutchinson, Nash, Solar si altele au parti lichide mult mai mici. Nash Scopex Squid Livers, care era la un moment dat (conform capturilor inregistrate in saptamanalul Carp-Talk in anul respectiv) cel mai folosit boilies din UK, sub raport statistic, are o parte lichida sub 20ml pe kilogramul de mix, constand in doua arome si un indulcitor. Retele Solar date pe etichetele de mix sunt si ele foarte frugale, cu parti lichide reduse.

Asa ca 100ml de parte lichida nu e putin. Nu e putin nici sub raportul pretului, daca folosesti extracte concentrate scumpe si nu CSL. E greu sa spus cu precizie daca merita sa pui mai mult - sau chiar daca merita sa pui 100ml si nu doar 20ml. Tine de fiecare pescar sa verifice. Am pescuit frecvent cu mix rulat fara nicio parte lichida, dar am pescuit si cu mix care avea 200ml sau mai mult de parte lichida. Uneori o doza mare de parte lichida conteaza (sau PARE sa conteze, poate ca e doar o impresie), alteori nu conteaza deloc.

Daca fac partide scurte pe ape unde am nevoie de atractie (apa rece, apa necunoscuta, apa cu peste putin), pun minim 100ml de parte lichida. Daca fac partide lungi pe ape pe care le cunosc si unde nu am nevoie de atractie, pot sa simplific, sa reduc sau sa elimin complet partea lichida. Mixul mi se pare mai important. Am insa la mine si bile de carlig cu partea lichida completa sau bile caramelizate in dip, pentru orice eventualitate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 9:26 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
Multumesc de raspunsuri

Partea mea lichida consta in Minamino, Extract de ficat, CSL si Melasa. Pana in prezent imi faceam bilele cu o doza de 100ml/Kg. Am sa incerc sa ajung pe la 130ml, dubland cantitatea de Minamino.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 9:34 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Renunta la Minamino. Costa prea mult si, dupa parerea mea, nu are mare valoare - pus in boiliesuri fierte, e doar o apa cu zahar. E insa foarte bun ca dip (probabil din acelasi motiv).

Daca mixul pe care il rulezi e un fishmeal, incearca sa folosesti proteine de peste solubile. Sunt o multime, de la belachan lichid la L030, si sunt foarte bune. Unele costa mult mai putin decat Minamino, vezi de exemplu Solar Marine 17 sau Frank Warwick Tuna Amino Liquid, si sunt mai eficiente.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 9:49 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:12 am
Mesaje: 16
Vlad Pavlovici scrie:
Renunta la Minamino. Costa prea mult si, dupa parerea mea, nu are mare valoare - pus in boiliesuri fierte, e doar o apa cu zahar. E insa foarte bun ca dip (probabil din acelasi motiv).

Daca mixul pe care il rulezi e un fishmeal, incearca sa folosesti proteine de peste solubile. Sunt o multime, de la belachan lichid la L030, si sunt foarte bune. Unele costa mult mai putin decat Minamino, vezi de exemplu Solar Marine 17 sau Frank Warwick Tuna Amino Liquid, si sunt mai eficiente.


Pai mixul meu e de fapt un birdfish, cu 25% proteine lactice (WPC, Lactalbumina, Caseinat de calciu). Pentru mixurile de vara care contin faina de peste, folosesc L030 sau Marine Amino.

Acum, pentru ca am intrat mai in detaliu, am nevoie de atractie si digerabilitate maxima. Din punctul meu de vedere as fi pus pana la 25% din mix, numai WPC (care ofera super digerabilitate, mai rapida decat caseinatul si lactalbumina), dar nu am avut atat.

Apoi, ca intrebare: lactoza (Milk B+), are efect laxativ? Pot folosi in mix 5g/kg? Stiu ca intram in amanunte, dar astea sunt discutiile care ma fascineaza


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: