CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta boiles
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 7:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 10, 2015 1:43 pm
Mesaje: 14
Salut, postez si eu aceasta reteta cu rugamintea daca ma puteti ajuta cu ceva pareri. Va multumesc,
F.Alune Tg.    10%
C.L.O               10%
F. soia             10%
Megablend     10%
............            ................40%
LT. 94              20%
Predigerata    10%
F squd              5%
P.Belachan       5%
..............           ...............40%
W.P.C (80%)      5%
R.R                     5 %
Varec                 5%
P.Cili                   2 %
P. drojdie           3 %

...........                ..............20%
Hidro izolat de krill. 100 ml
Amino                         25ml
Ulei de piper                1 ml
Aroma                        5- 10ml
.................  
Betaina         5%                   


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 7:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 10, 2015 1:43 pm
Mesaje: 14
Tin sa precizez ca vreau sa o folosesc in partide de 72 h vizand cantitatea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Dum Ian 07, 2018 6:02 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Faina de squid, belachan si Robin Red nu au nici o valoare in cantitati asa de mici. Imi pare ca vrei sa pui cam din tot ce ai auzit "ca merge" (inclusiv krill in partea lichida) sperand sa faci o strutocamila mega prinzatoare. Lucrurile nu stau deloc asa, iar sfatul meu este sa te axezi doar pe o singura componenta de atractie fie ea krill, belachan... dar sa fie intr-o cantitate care sa conteze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Dum Ian 07, 2018 6:37 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Salut,
In reteta ta as scoate belachan si as pune la LT, iar la partea lichida as scoate 25 de krill si as pune RR lichid. In varianta asta seamana foarte foarte mult cu o reteta de a mea, care a prins foarte bine peste si mic si mare.
Partea cu RR cu eficienta ma lasa rece, iti garantez ca fara RR, cu 5%, cu 10% nu vezi diferente notabile.
In testele mele am vazut ceva de la 15%.
Reteta era asa:
Clo 20%
Soia 10%
Gris 10%
Lt94 20%
Predig 7.5%
Wpc 7.5%
Drojdie 5%
RR 15%
Varec5%
Scumput mixul, dar a meritat, pescuit pe Hermes, Moara, Sanpaul, Ruganesti.

Cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Lun Ian 08, 2018 1:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
pate florin scrie:
Salut, postez si eu aceasta reteta cu rugamintea daca ma puteti ajuta cu ceva pareri. 

Observatiile de mai sus sunt corecte. In completare, as mai adauga cateva lucruri:

(1) CLO si Meggablend sunt ingrediente de acelasi tip. In loc sa folosesti ambele ingrediente la 10%, foloseste unul singur la 20%.

(2) Nu aglomera ingrediente doar pentru ca au reputatie buna. Un atractant pus intr-o doza relevanta face mai mult decat doi atractanti pusi in doze irelevante. De exemplu, ma ajuta Robin Red la 5%? Unii ar spune ca nu, inclusiv producatorul lui. Ma ajuta belachanul la 5%? Si asa mai departe...

(3) La partea lichida, ai un ingredient care se numeste Amino. Despre ce ingredient e vorba? De ce se cheama Amino, ce face ca sa se cheme asa? Termenul de amino e un termen pe care pescarii il recepteaza foarte bine, la fel ca si atractie irezistibila sau efect instantaneu, dar care deseori nu inseamna mare lucru. Vrei o sursa de aminoacizi in forma lichida? Hidrolizatul de krill cred ca e suficient.

(4) Ai notat in reteta "Aroma 5-10ml". Orice aroma? Aromele bune sunt putine si, daca te gandesti sa folosesti aroma (ceea ce nu e obligatoriu), e bine sa stii exact ce folosesti.

(5) O observatie de ordin general: in domeniul nadelor, circula o mare cantitate de informatii gresite, cu care toti intram in contact. Reteta ta e simptomatica pentru asta, chiar daca nu-ti dai seama. Citeste cat mai mult si verifica toate lucrurile pe cont propriu. Fiecare ingredient. Nu lua nimic ca litera de evanghelie, indiferent de unde vine informatia.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Lun Ian 08, 2018 2:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
(5) O observatie de ordin general: in domeniul nadelor, circula o mare cantitate de informatii gresite, cu care toti intram in contact. Reteta ta e simptomatica pentru asta, chiar daca nu-ti dai seama. Citeste cat mai mult si verifica toate lucrurile pe cont propriu. Fiecare ingredient. Nu lua nimic ca litera de evanghelie, indiferent de unde vine informatia.
Asta ar trebui să fie banner în secțiunea Nade, cu litere mari. :)

Aș mai adăuga ceva: citește în primul rând studii, tratate, cărți etc. despre fiziologia și nutriția peștilor (crapului în particular). Apoi, dacă te pasionează, poți intra și în domeniul chimiei. La final după ce vei fi citit și înțeles aceste lucruri, o să te uiți cu alți ochi la textele de marketing ale firmelor de nadă/ingrediente și lucrurile pe care comunică unii și alții în domeniul ăsta. Ceea ce va conta cel mai multe pentru tine este că vei înțelege rețetele și vei ști pe ce să (nu) dai banii.

Fără o bază teoretică solidă s-ar putea să fii tentat să cumperi boilies sau ingrediente "fermecate" optimizate pentru apele din România sau, mai interesant, optimizate pentru o anumită baltă. Și cum românii sunt inventivi, nu este exclus să apară un boilies special gândit pentru standul X de pe balta Y. Legat de asta, cred că dacă o firmă de nadă s-ar gândi să iasă pe piață cu o serie de produse care să conțină lunile anului în nume - ex. "aprilie killer", "iunie total", "octombrie maxim" - ar devansa concurența. Asta deoarece răspunsul la întrebarea comună "ce merge cel mai bine în perioada asta?" s-ar regăsi direct în numele produsului. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Lun Ian 08, 2018 4:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 10, 2015 1:43 pm
Mesaje: 14
In primul rand as vrea sa va multumesc pentru ajutor.
Acel amino care se afla la partea lichida este Max amino compound .
In legatura cu aroma am puso intre5 si 10 ml per kg de mix in functie de cum personalizez mixul de ex. Squd 6 ml ,capsuna 3 ml insumand 9 ml
Sa inteleg ca ar arata mai bine asa
Clo 20 %
Soia 10 %
Semolina 10 %
Lt 94 30 %
Predigerata 10%
Robin .Red 10%
Varec 5%
Pudra de drojdie 3%
Pudra de cili 2%
Hidroizolat de Krill 100ml
Ulei de piper 1ml
Aroma ....
Betaina 5%( Dizolvata in partea lichida)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Lun Ian 08, 2018 6:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Mult mai bine :). Eu as renunta si la pudra de chili. S-a demonstrat stiintific ca, crapul nu are receptori care sa detecteze capsaicina(componenta iute), asa ca includerea ei in nada e mai mult pentru pescar decat pentru peste :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Lun Ian 08, 2018 7:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Novac scrie:
Mult mai bine :). Eu as renunta si la pudra de chili. S-a demonstrat stiintific ca, crapul nu are receptori care sa detecteze capsaicina(componenta iute), asa ca includerea ei in nada e mai mult pentru pescar decat pentru peste :)
Mai mult, capsaicina este greu solubilă în apă (chiar insolubilă în apa sub 20 de grade). Așa că și dacă ar avea crapii receptori pentru această substanță, tot ar fi complicat să se combine cu moleculele de apă.

Din punctul meu de vedere, sub aspectele atracției și "gustului", pudra de chili nu ar trebui luată în calcul. Totuși, poate fi folosită pe post conservant sau, dacă te interesează nuanța boilies-ului, pe post de colorant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Mar Ian 09, 2018 10:07 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Vlad Pavlovici scrie:

(2) Nu aglomera ingrediente doar pentru ca au reputatie buna. Un atractant pus intr-o doza relevanta face mai mult decat doi atractanti pusi in doze irelevante. De exemplu, ma ajuta Robin Red la 5%? Unii ar spune ca nu, inclusiv producatorul lui. Ma ajuta belachanul la 5%? Si asa mai departe...



Dacă, să spunem, un producător "consacrat" de ingrediente, inventează un ingredient "secret", :) 50/50 belachan, Robin Red și îl numește cine știe cum (bombastic), ii mai face și reclamă așa cum scrie la carte (la fel ca și la toate ingredientele secrete), atunci acest ingredient se poate folosi în proporție de 10% în mix? :D.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: