CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 4:05 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 4:08 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
pate florin scrie:
daia sunt aici sa invat si sa fac un mix cat mai echilibrat .

Florin, iti spuneam intr-un mesaj anterior ca, in materie de nade, circula multe informatii gresite, cu care toti intram in contact.

Chiar pe acest topic, unele dintre recomandarile pe care le-ai primit sunt, din punctul meu de vedere, gresite sau, in orice caz, discutabile. Cum iti dai seama ce e corect si ce nu?

Problema informatiilor pe care le primesti pe un forum este ca, in general, nu stii cu cine stai de vorba. Eu nu stiu cine esti tu si cum vei intelege si aplica lucrurile pe care ti le spun, tu nu stii cine sunt eu si ce valoare au recomandarile mele. Uneori, se poate ajunge la ceea ce in engleza se cheama, cu o formula amuzanta si expresiva, the blind leading the blind. Orbul care piloteaza orbii.

In paralel cu discutiile de pe forum, iti recomand sa citesti materialele de baza despre teoria boiliesurilor, pe care le-am publicat pe site. In special articolele lui Tim Paisley, Mike Willmott, Mark McKenna sau Ian Moore. S-ar putea sa ti se para dificile pentru inceput, dar fa efortul sa le parcurgi si sa le intelegi. Vei avea numai de castigat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 4:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 10, 2015 1:43 pm
Mesaje: 14
Da ai perfecta dreptate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 6:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
In paralel cu discutiile de pe forum, iti recomand sa citesti materialele de baza despre teoria boiliesurilor, pe care le-am publicat pe site. In special articolele lui Tim Paisley, Mike Willmott, Mark McKenna sau Ian Moore. S-ar putea sa ti se para dificile pentru inceput, dar fa efortul sa le parcurgi si sa le intelegi.
Și apoi poți trece la nivelul următor, citind despre mediul în care trăiește peștele, anatomia, morfologia și în special fiziologia crapului, chimie, studii etc. și vei constata că multe dintre rețetele de boilies funcționează în ciuda ingredientelor folosite, nu datorită lor. Noroc că "laboratorul de analiză" cu care este dotat crapul este atât de performant încât să detecteze substanțele utile - chiar și în cantități infime - printre "bălăriile" care se găsesc în nadă. Gândește-te, de exemplu, că în momentul în care crapul absoarbe un boilies, chemoreceptorii organului palatal intră în contact doar cu o mică parte din suprafața exterioară a boilies-ului, decizia dacă trebuie să înghită sau să respingă boilies-ul venind aproape instantaneu, ca un act reflex (nu în urma analizei "îmi pace sau nu-mi place?"). Ceea ce simțim noi când mirosim un boilies nu are aproape nicio legătură cu ce detectează - că nu pot spune "miroase" - crapul.

De cele mai multe ori concluziile pe care le tragem pe baltă - despre nadă, rig-uri, echipamente - le "ajustăm" involuntar (subconștient) pentru a le face să se potrivească modului nostru de gândire (limitat de cunoștințele noastre) și așteptărilor pe care le avem. Convingerile personale și încrederea pot face să percepem deformat realitatea și astfel ajungem să răspândim în jurul nostru informații greșite de care suntem convinși că sunt corecte.

Faptul că un pescar are nu știu câți pești mari prinși nu îl face automat om de știință în domeniul nadelor. Faptul că un pescar are zeci de ani de experiență nu transformă în adevăr orice elucubrație pe care o emite. Încă o dată: peștii se prind în ciuda unor ingrediente folosite în nade și în ciuda unor carențe și greșeli pe care le fac pescarii.

De aceea insist și eu pe recomandarea lui Vlad: citește cât mai multe materiale de specialitate ca să poți "filtra" informația de pe forumuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 7:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
pate florin scrie:
Sa inteleg ca ar arata mai bine asa

Florin, reteta pe care ti-a dat-o Adi Hermeziu mi se pare buna, dar daca vrei sa discutam strict pe reteta postata de tine, as face urmatoarele modificari:

200g LT94
100g CPSP90
100g Belachan
200g CLO / Meggablend
100g Robin Red
100g Semolina / Gris
100g Soia
50g Varec
50g Chilli

Va fi o reteta scumpa pentru ca am folosit ingredientele din reteta ta, iar Robin Red si pudra de belachan sunt ingrediente scumpe. Ca sa aiba valoare, Robin Red are nevoie de minim 10% conform producatorului. Practic, insa, Robin Red nu are doza maxima, deci merita sa testezi si doze mai mari, daca esti dispus sa accepti costurile. Pe vremea cand costa mai putin, pescarii il puteau folosi si in proportie de 30-40% sau cat ducea mixul.

Belachanul e eficient de la 5%. La 10%, va fi un atractant puternic (dar scump) si probabil ca va forma aroma dominanta a boiliesului. Daca ti se pare ca e prea puternic (desi aici conteaza opinia pestelui, nu opinia pescarului) si vrei eventual sa adaugi un liant, poti sa pui 5% belachan si 5% WPC. Daca vrei sa renunti la belachan, completeaza cu LT94, deci vei avea 30% LT94 si 10% CPSP90 (faina de peste predigerata).

Daca vrei sa renunti la nota picanta din mix sau sa reduci numarul ingredientelor, scoate 5% Chilli si pune 10% varec.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 8:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 10, 2015 1:43 pm
Mesaje: 14
Va multumesc pentru ajutor cu siguranta im i va fi de mare ajutor .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 10:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 10, 2015 1:43 pm
Mesaje: 14
Vlad crezi ca as putea sa inlocuiesc Robin redul cu un alt ingredient ?100g este mult pentru bugetul meu?
Si o parte lichida daca ma poti ajuta .
Inca o data va multumesc pentru ajutor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 10:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
pate florin scrie:
Vlad crezi ca as putea sa inlocuiesc Robin redul cu un alt ingredient ?100g este mult pentru bugetul meu?

Il poti inlocui cu multe lucruri, depinde in ce directie vrei sa duci reteta. Daca vrei ceva care sa semene ca aspect si culoare, incearca Paprika. Daca nu te intereseaza culoarea, dar vrei sa reduci costurile, poti sa maresti dozajul unora dintre ingredientele deja existente in reteta, de exemplu sa duci doza de CLO/Meggablend la 25% si doza de varec la 10%.

pate florin scrie:
Si o parte lichida daca ma poti ajuta .

In ceea ce priveste partea lichida, 50-100ml de lichid nutritiv si 5-10ml de aroma ar trebui sa rezolve problema. Lichidele nutritive sunt de diverse feluri, incearca in special extractele de peste sau carne. L030 e unul dintre ele, dar mai sunt multe altele. Verifica daca boiliesul se schimba cu ceva in cazul in care maresti sau micsorezi doza de lichid nutritiv - spun asta pentru ca partea lichida poate ridica mult costurile unui boilies, deci e important sa fii sigur pe ce dai banii.

La arome, daca vrei sa le folosesti, cauta arome cu reputatie verificata. Nu ai neaparata nevoie de mai multe arome. Exista tendinta asta, nu spun ca e gresita, spun doar ca merita sa testezi mixul si intr-un fel, si in altul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Vin Ian 12, 2018 9:03 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
pate florin scrie:
Vlad crezi ca as putea sa inlocuiesc Robin redul cu un alt ingredient ?100g este mult pentru bugetul meu?
Si o parte lichida daca ma poti ajuta .
Inca o data va multumesc pentru ajutor.

Salut Florin,

Eu nu as renunta la Robin Red. La inceput nici eu nu eram convins daca acest ingredient este chiar atat de bun incat sa-si merite banii dar in urma unor teste facute anul trecut m-am convins ca este ce trebuie. La boilies-urile pentru carlig folosesc dozaj de 20-30% iar rezultatele au fost foarte bune.

Ca sa iti reduci costurile foloseste doar 50 gr de belachan (diferenta de 50 gr poti sa o adaugi la varec) si adauga in partea lichida un 25-50 gr de belachan block (varianta block este mai ieftina decat pudra)

Referitor la partea lichida, aici poti sa faci cea mai mare economie fara sa iti afectezi rezultatul final (adica eficacitatea boilies-ului). Renunta la arome si vei reduce intre 6 si 10 lei pe kg (100 gr de Robin Red te costa 6-7 lei pe kg) si la lichide scumpe gen Amino, L030, etc.
Nu zic ca aceste lichide nu sunt bune dar eu sunt convins ca vei pierde o buna parte din ele la fierbere.
Mai bine foloseste un singur lichid nutritiv (eu personal folosesc 50 ml de Antarctic Krill de la Select Baits care mi se pare un lichid foarte bun si la un pret decent si 10 ml de ulei de halibut) iar daca poti sa iti mai hidratezi boilies-urile cu lichid inainte de folosire.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Sâm Ian 13, 2018 2:09 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Buna Florin, iti recomand lichidul nutritiv Amino- Liver de la Select Baits,il folosesc de doi ani, este un complex de aminoacizi imbogatit cu extract de ficat, este diferit de alte lichide,iar calitatea foarte buna.Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boiles
MesajScris: Sâm Ian 13, 2018 12:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 10, 2015 1:43 pm
Mesaje: 14
Domnilor inca o data va multumes pentru sfaturile si parerile pe care mi leati oferit .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron