CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:27 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri reteta
MesajScris: Sâm Dec 30, 2017 11:18 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 29, 2017 10:53 am
Mesaje: 3
Ce s-ar putea modifica la urmatoarea reteta atat la partea lichida cat si la mix pentru a scadea pretul sa sa-i creasca performanta ..
Lt94 10%
Megablend 10%
Faina alune tigrate15%
Faina de peste predigerata 10%
Rred 10%
Wpc 10%
Glm 2%
Betaina2%
Sare1%
Pesmet10%
Amino50ml
Liver lichid 30ml
Csl 25ml
Melasa 10ml
Ulei somon 20 ml
Ulei piper 10 pic.
Aroma squid 8/3 fructa .

Orice parere comstructiva este binevenita Multumesc .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta
MesajScris: Sâm Dec 30, 2017 4:16 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:30 am
Mesaje: 10
In primul rand suma procentelor trebuie sa fie 100%,ceva nu este in regula,probabil lipsesc ceva ingrediente,apoi ...conteaza foarte multe aspecte legate de modul de folosire,populatia piscicola si multe altele,iar o bila universal valabila nu cred ca exista!recunosc ca atunci cand imi fac singur bilele lucrez pe un singur mix dar il personalizez in funtie de specificul partidei in care vreau sa le folosesc,pentru concurs sunt facute intr-un fel,pentru partide lungi in care caut pesti mari sunt facute diferit...sunt foarte multe aspecte pe care trebuie sa le stie cei care pot sa va ofere sfaturi!cateva idei se gasesc si pe acest forum!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta
MesajScris: Sâm Dec 30, 2017 7:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Zahacatalin scrie:
Ce s-ar putea modifica la urmatoarea reteta atat la partea lichida cat si la mix pentru a scadea pretul sa sa-i creasca performanta ..

Ca sa putem sa-ti dam un raspuns care sa te ajute, te rog raspunde-ne intai la cateva intrebari.

(1) In reteta de mix data de tine mai sus, totalul ingredientelor este de 790g. Retetele de mix se calculeaza in mod obisnuit pe kilogram. Ai uitat sa postezi si restul retetei sau asa te-ai gandit s-o produci?

(2) Spui ca vrei sa "cresti performanta" mixului. Cresterea performantei e o notiune abstracta. Concret, ce fel de performanta urmaresti? In ce buget? Pentru ce lac? Pentru ce peste? Pentru ce durata a partidei?

(3) Putem sa-ti propunem alte ingrediente, dar e important sa intelegi ce-ti propunem. Cat de bine cunosti ingredientele folosite in boilies? Ai mai facut mixuri pana acum?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta
MesajScris: Sâm Dec 30, 2017 8:09 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 29, 2017 10:53 am
Mesaje: 3
Cu scuzele de rigoare restul procentelor este gris .Performanta urmarita de mine se reflecta in numarul pestilor prinsi pe lacuri cu o populatie de crap īntre 5 si 25 kg in partide de pana la 96 ore .
Ps .sunt incepator si este primul mix conceput de mi ne.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta
MesajScris: Sâm Dec 30, 2017 8:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am inteles. In locul retetei tale, iti propun urmatoarea structura de reteta de tip fishmeal (pe baza de fainuri de peste), cu cateva explicatii:

(1) Fainurile de peste. Incearca 30% faina de peste LT94 cu 10% predigerata. Daca vrei sa reduci costurile, foloseste faina de sardine & ansoa in loc de LT94.
(2) Birdfood. Iti recomand 25% de Sluis CLO sau Meggablend. Ambele sunt foarte bune. De asemenea, iti recomand sa renunti la Robin Red, mai ales daca vrei sa reduci costurile.
(3) Fainuri de volum. Tinand cont ca ai deja o portie consistenta de CLO sau Meggablend, care leaga mixul, e suficient sa folosesti 10% soia si 10% gris.
(4) Condimente. In loc de Robin Red, foloseste 10% Paprika. Daca vrei sa dai mixului o nota picanta, incearca 7% Paprika si 3% Chilli. Se poate merge mai departe cu condimentele, dar pentru inceput cred ca e suficient.
(5) Atractanti. Ti-a ramas un procent de 5% pe care il poti folosi pentru un extract natural solubil. Poate fi belachan, ficat, crevete, GLM etc. Ficatul e probabil cel mai ieftin.

Mixul va arata in felul urmator:

300g LT94
100g CPSP90
250g Sluis CLO / Meggablend
100g Semolina
100g Soya
70g Paprika
30g Chilli Powder
50g Liver Powder

Daca vrei ca boiliesurile sa fie mai tari, inlocuieste 5% din CLO/Meggablend cu pudra de ou. Reteta va arata astfel:

300g LT94
100g CPSP90
200g Sluis CLO / Meggablend
100g Semolina
100g Soya
70g Paprika
30g Chilli Powder
50g Liver Powder
50g Egg Powder

Daca folosirea unui extract natural ridica prea mult costurile, inlocuieste-l cu 10% varec (Kelp Powder), care e un ingredient util. Caz in care vei avea urmatoarea reteta:

300g LT94
100g CPSP90
200g Sluis CLO / Meggablend
100g Kelp Powder
100g Semolina
100g Soya
70g Paprika
30g Chilli Powder

Ai incredere ca toate astea vor prinde peste... daca pescuiesti corect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta
MesajScris: Dum Dec 31, 2017 8:54 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 29, 2017 10:53 am
Mesaje: 3
Vlad in primul rand vreau sa-ti multumesc pentru ajutor si pentru retete iar in ai doilea rand vreau sa te intreb daca renunti la wpc proteina lactica care are si un rol de liant pe lînga aportul de proteina se va lega mixul cu 25% megablend ? Si in al treilea rand daca nu pierd din valoarea proteica a bilei .? Multumesc de ajutor .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta
MesajScris: Dum Dec 31, 2017 11:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cu 25% CLO/Meggablend, 10% gris si 10% soia, mixul se va lega in mod sigur. Daca vrei mai mult liant, foloseste reteta care contine si 5% pudra de ou.

WPC e un ingredient bun, dar ai spus ca vrei sa reduci costurile si atunci ti-am dat o reteta in care am inlocuit cele mai scumpe ingrediente din reteta ta (WPC si Robin Red) cu produse eficiente, dar mai ieftine.

Avand 40% fainuri de peste (de cea mai buna calitate) in mix, reteta acopera necesarul de proteina fara probleme.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron