CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 10:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Salut ,

Uleiul esential de piper negru si cel de chilli nu au chiar aceleasi proprietati . In primul rand , ingredientul activ din uleiul de piper negru este Piperina pe cand cel din uleiul de chilli este Capsaicina . Ambii sunt alcaloizi , primul fiind mai solubil in apa decat cel din urma . Iutimea masurata pe scara Scoville ( SHU - Scoville Heat Units ) este de 100.000 SHU pentru Piperina si 15.000.000 SHU pentru Capsaicina ( motiv pentru care prietenul tau a afirmat ca uleiul de piper este joaca de copii ) .

Ca o mica paranteza , tin sa mentionez ca uleiurile esentiale sunt foarte puternice si nu este bine sa le gustam , capsaicina in stare pura arde tesuturile si poate fi toxica .

Eficienta uleiului de piper si a pudrei de chilli pe apa rece se datoreaza acestor doi alcaloizi , ei avand rol termogenic . De exemplu , daca temperatura apei are 5 grade si crapii stau in acea apa , atunci si temperatura corpului lor are tot 5 grade . Odata ingerate aceste ingrediente , ele ridica temperatura corpului , in consecinta accelereaza metabolismul ( foarte incetinit in aceasta perioada ) si creste digerabilitatea nadei .

Calitatile de atractant ale uleiului de piper negru sunt dovedite de foarte multa vreme , acesta fiind folosit pe scara larga cu succes in diferite retete de boilies , dar si ca atractant principal ( vezi pop-up-urile Nutrabaits Pink Pepper ) . Pe de alta parte am observat ca o nada foarte iute nu este eficienta pe orice lac si in orice anotimp , iar cu uleiul esential de chilli nu cred ca ai cum sa ocolesti acest aspect , pe cand cu pudra de chilli ii poti da boiliesului doar o nota usor picanta .

Personal nu am reusit sa fac teste cu acest produs , urmeaza insa , dar imi vine greu sa cred ca in domeniul ingredientelor se mai poate reinventa roata , cel putin pentru moment .

O seara placuta !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 11:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Din ce am citit pe forumurile din UK (mesajele unor utilizatori care păreau că știu despre ce vorbesc), capsaicina nu este detectată de crap, neavând receptori TRPV1. Am căutat o sursă științifică care să confirme sau infirme acest lucru dar nu am găsit.

Mai mult, capsaicina nu este solubilă în apă, așa că rolul de atractant/palatant pare a fi minim, dacă nu chiar zero. Totuși, pudra de chili poate fi utilă în mix atât datorită proprietăților antibacteriene și antioxidante, cât și pe post de colorant.

Nu în ultimul rând, pudra de chili este mai ieftină decât uleiul esențial, așa că poate ar fi mai indicat să folosești pudra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Joi Noi 02, 2017 9:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Wooow cata tevatura...

In primul rand nu folosesc aroma la boiliesul meu de carnat picant. De aceea apelez pentru atractie rapida la uleiul esential. La mine mixul este pe primul loc si partea solida da caracteristica sau proprietatea de carnat , nu pun 3 ml de aroma si gata am o bila de care vreau .

Ideea mea ,ce am vrut sa o scot in evitenta este ca nu poti compara uleiul esential de piper cu nici un alt ulei esential... cum fac eu bile si ce pun nu ar trebui sa intereseze pe nimeni , iara o sa fiu bagat la reclama ;)

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Joi Noi 02, 2017 9:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Nu am vrut sa fac o asociere intre picant si boiliesul de frankfurter fiecare poate sa il faca dupa cum il taie capul dar poate trebuia sa zic ca sunt fan boiliesuri foarte iuti, nu frankfurter, aceasta denumire mi-a ramas in cap dupa ce am citit prima postare unde se facea referire sau se incerca o asociere.

Ar fi mai bine daca fiecare si-ar spune opinia despre topic nu despre ce parere au altii si sa faca analiza pe text.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Joi Noi 02, 2017 6:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Victor Costache scrie:
Din ce am citit pe forumurile din UK (mesajele unor utilizatori care păreau că știu despre ce vorbesc), capsaicina nu este detectată de crap, neavând receptori TRPV1. Am căutat o sursă științifică care să confirme sau infirme acest lucru dar nu am găsit.

Mai mult, capsaicina nu este solubilă în apă, așa că rolul de atractant/palatant pare a fi minim, dacă nu chiar zero. Totuși, pudra de chili poate fi utilă în mix atât datorită proprietăților antibacteriene și antioxidante, cât și pe post de colorant.

Nu în ultimul rând, pudra de chili este mai ieftină decât uleiul esențial, așa că poate ar fi mai indicat să folosești pudra.


Cred ca parerile pot fi impartite atunci cand vorbim despre rolul capsaicinei in boilies . E greu de spus daca este un atractant sau palatant si daca este , cam care ar fi dozajul maxim peste care ar putea deveni un repelent . Intrucat concluziile nu prea se bazeaza pe studii stintifice si mai mult pe observatii emipirice nu putem trage o concluzie clara . Cert este ca sunt boiliesuri ce contin capsaicina si functioneaza . Nu stim exact cu cat contribuie capsaicina la succesul boiliesurilor respective .Personal am facut ceva experimente cu boiliesuri ce contineau pudra de chili dar nu pot spune ca am tras concluzii foarte relevante .In principiu am vrut sa testez daca pe apa rece pot imbunatatii rata capturilor . Nu am observat o rata mai mare a capturilor in raport cu boiliesuri ce nu contineau capsaicina , dar nici nu pot spune ca am facut testul pe mai multe sezoane si pe o varietate edificatoare de ape.
Poate ca KRo care se declara un fan al boiliesurilor iuti si care probabil foloseste ingrediente ce contin capsaicina ne poate lamurii mai bine in privinta eficientei .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Vin Noi 03, 2017 12:29 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
lucian76 scrie:
Cred ca parerile pot fi impartite atunci cand vorbim despre rolul capsaicinei in boilies . E greu de spus daca este un atractant sau palatant si daca este , cam care ar fi dozajul maxim peste care ar putea deveni un repelent . Intrucat concluziile nu prea se bazeaza pe studii stintifice si mai mult pe observatii emipirice nu putem trage o concluzie clara .
Cei din UK care discutau despre capsaicină și care afirmau că nu are rol de atracție mi-au lăsat impresia că au suport științific pentru afirmațiile lor, prin faptul că informații de genul "receptori TRPV1" nu ai cum să le obții prin observații empirice.

Că tot vorbim despre observații empirice și "teste", se pot imagina scenarii în care un pescar (care își face boilies-uri proprii) ajunge, în mod eronat, să aprecieze un ingredient. Spre exemplu, alege un ingredient lăudat pe care îl adaugă în rețetă. Merge pe baltă și prinde cu noua rețetă. Merge pe altă baltă și iarăși prinde ș.a.m.d. În situația în care ingredientul respectiv este de fapt neutru (nici nu atrage, nici nu respinge peștii), va considera că este valoros, chiar dacă în realitate nu aduce niciun beneficiu. Sau, un alt posibil scenariu, începe să folosească acel ingredient în momentul în care tehnica și experiența sa fac aibă rezultate mai bune. Iarăși, va trage concluzia (greșită) că ingredientul a făcut diferența.

Și cum subiectul acestui topic este "ulei esențial", iată ce afirmă unul dintre utilizatorii care par că știu despre ce vorbesc (mi s-a părut interesantă discuția de pe topicul respectiv, așă că recomand și altora să citească):
Citat:
Oils (essential or otherwise) cannot be detected by a carp and are therefore not attractors..
în traducere:
Citat:
Uleiurile (esențiale sau de alt tip) nu pot fi detectate de crap și, prin urmare, nu sunt atractanți..
Afirmația de mai sus este susținută de un studiu care datează din 1960 în cadrul căruia s-au testat zeci de uleiuri, concluzia fiind că nicinunul nu a atras crapii, aceștia arătând indiferență. Este vorba despre Loeb H. A. (1960) Reactions of aquarium carp to food and flavours. New York Fish and Game Journal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Vin Noi 03, 2017 7:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
marianR scrie:
un amic imi poate aduce ulei esential de ardei iute, dupa ce a gustat din cel de piper, mi-a zis ca ar fi joaca de copii fata de cel de ardei. A folosit cineva asa ceva, credeti ca se merita introdus intr-o bila gen frankfurter spicy, fara riscul de a o strica ?

Marian, uleiul esential de ardei iute n-a circulat ca ingredient furnizat de firmele de nada, deci majoritatea pescarilor probabil ca nu s-au intalnit niciodata cu asa ceva. Feed Stimulants vinde oleorezina de chilli si poti sa-ti faci o idee despre utilitatea ei din descrierea tehnica. Vezi https://www.feedstim.com/essential-oils ... er-24.html.

Intrebarea ta era daca uleiul esential de ardei iute "merita introdus intr-o bila gen frankfurter spicy". Ca sa intelegi corect boiliesurile, e bine sa stii ca nu exista boilies "de gen frankfurter spicy". Nu exista boilies de frankfurter sau de squid sau de crab etc. Exista boilies de gen fishmeal (pe baza de fainuri de peste) sau de gen birdfood (pe baza de birdfood-uri) si asa mai departe. Boiliesurile se definesc in principiu dupa clasa de ingrediente dominanta, nu dupa aroma. Firmele de nada pot da boiliesurilor denumiri care sa includa aroma folosita, ca sa fie cat mai usor de inteles si cat mai atragatoare pentru public, dar asta e alta discutie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Vin Noi 03, 2017 9:29 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
multumesc tuturor !......inteleg ;a ce te referi Vlad.........probabil m-m exprimat eu gresit, ideea era, daca imi fac un mix pe care-l amprentez cu franckfurter si sa-i dau o tenta spicy, as putea inlocui uleiul esential de piper cu cel esential de ardei iute pe care il iau gratis ?
a mai incercat cineva ???

tarziu venita intrebarea mea?.......saru'mana de raspunsuri !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Sâm Dec 09, 2017 8:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 31, 2017 4:37 pm
Mesaje: 17
hm intrebi cam multe :))


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: