CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ulei esential
MesajScris: Mar Oct 31, 2017 9:58 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
de curand am aflat fara sa vreau ca un amic imi poate aduce ulei esential de ardei iute, dupa ce a gustat din cel de piper, mi-a zis ca ar fi joaca de copii fata de cel de ardei.
A folosit cineva asa ceva, credeti ca se merita introdus intr-o bila gen frankfurter spicy, fara riscul de a o strica ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 10:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Ce legatura are uleiul esential de piper cu ardeiul iute - chilli ? Daca vrei o bila picanta ai o groaza de variante sa o faci picanta , nu ai nevoie neaparat de ulei esential, uleiul esential de piper nu se foloseste pentru a face o bila picanta ci pentru ca ii un atractant foarte puternic , daca ii de calitate .

Dupa parerea mea comparatia ta ii ca si cand ai compara mere cu pere ... daca vrei sa faci o bila picanta poti folosi si acest ulei esential sau ce o fi, de chilli , dar nu o sa aibe aceleasi proprietati de atractie ca si uleiul esential de piper

In schimb daca merge sau nu merge ii foarte greu sa iti raspunda cineva ... eu sunt fan boiliesuri picante , in speta frankfurter si fara ulei esential de chilli am reusit sa le fac extraordinar de iuti dar pentru atractie suplimentara folosesc un ulei esential de alta natura.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 11:44 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
E interesant ca il corectezi pe Marian cu referire la faptul ca uleiul esential de piper nu da o nota picanta boiliesului , adica e intr-o confuzie ....dar pe de alta parte spui ca boiliesul picant este tot una cu boiliesul cu aroma frankfurter ....deci la tine nu se pune .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 11:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Citat:
dar pe de alta parte spui ca boiliesul picant este tot una cu boiliesul cu aroma frankfurter

A spus ca a facut boilesul frankfurter picant(cum , nu zice). La fel de bine poate sa-l faca dulce sau sarat si tot "frankfurter" ar fi. Inca vorbim despre boiles punand aroma la loc dw cinste si nu mixul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 1:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
KRo scrie:
eu sunt fan boiliesuri picante , in speta frankfurter


Nu ti se pare ca suna a asociere aroma frankfurter -boilies picant ?
Albert de unde ai tras tu concluzia ca eu fac confuzie intre aroma si gustul boiliesului ?Reiese asa ceva din postarea mea?

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 1:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Albert scrie:
La fel de bine poate sa-l faca dulce sau sarat si tot "frankfurter" ar fi.

exact ...la fel de bine putea sa fie si amar , tocmai asta am subliniat... ca nu poti asocia aroma frankfuter cu boiliesul picant .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 2:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Am avut ocazia sa gust din uleiul de piper.....e fantastic de iute, mirosul de asemeni iti desfunda toate caile nazale .....da-le naibii ca nu poate fi asemanarea intre ele doar ca se "coc toamna"....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 5:32 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
lucian76 scrie:
ca nu poti asocia aroma frankfuter cu boiliesul picant .

Salut Lucian
Vad ca n-ai renuntat la obiceiul de-a citi si comenta doar ce-ti place din postarile userilor :)
Fara sa facem analiza pe text, omul a explicat ca bila "cu cârnați" a facuto el picanta. Daca citeai tot, postarea ta nu mai exista sau era despre altceva.
Ma bucur ca impreuna am dezlegat misterul :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 6:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Albert scrie:
Salut Lucian
Vad ca n-ai renuntat la obiceiul de-a citi si comenta doar ce-ti place din postarile userilor :)


Am citit toata postarea (nu fi malitios in mod gratuit ) , eu am inteles ca exista o asociere picant-franfurkter din ce a postat KRo ("eu sunt fan boiliesuri picante , in speta frankfurter" cam asa suna postarea )...poate ca am inteles eu gresit si atunci imi cer scuze userului KRo .
In schimb , tu ai iesit la atac si ai incercat sa induci ideea ca nu fac diferenta intre aroma si mixul de baza (nu stiu de unde ai tras concluzia asta ca nu mi-ai raspuns la acesta intrebare )....in plus subliniezi si faptul ca as avea niste "obiceiuri proaste " (fara dovezi) .....tu combati persoana din cate vad eu aici .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ulei esential
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 6:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Albert scrie:
Ma bucur ca impreuna am dezlegat misterul :)


Nu am dezlegat nimic impreuna .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: