CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:09 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 7:47 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Buna ziua si multumesc inca o data ! intr-adevar, imi sunt de un real folos abolut toate sfaturile, deoarece vin de la oameni competenti care stiu ce vorbesc si la ce fac referire.
Asadar, din indicatiile dvs pe prima reteta ar trebui sa urc faina de krill la 10 %. stiind din ce am citit pe forum ca faina de krill e foarte usoara, nu cumva vor deveni prea usoare pt a le putea arunca cu cobra? ma gandisem si eu la lucrul acesta in prima faza pentru ca pe apa rece se stie ca domnul krill e imbatabil, dar exact chestia cu greutate m a facut sa renunt.
De asemeni, ma gandisem si la Clo initial si probabil ca-l voi adauga chiar daca v-a creste pretul final. V-am spus ca ma intereseaza sa prinda pe perioada mai lunga de 36h si de aceea prefer sa pierd cativa leuti dar sa castig in functionalitate...si cu krill extract voi proceda la fel tot din aceleasi considerente, mai mult, din ce am citit, lichidele sunt primele care emit semnalul de atractie.

L-am trecut pentru primavara, deoarece pentru perioada verii am de gand sa concep alt mix in care sa-si faca loc brlachanul si ficatul......sper sa-l structurez ok.
Stiu ca testele imi vor arata cum stau, dar timpul este atat de limitat si tocmai d-aia fac partidele asa lungi.

Domnul Vlad intreba pe ce lacuri pescuiesc si daca le cunosc. Pescuiesc pe carpodroamele din jurul Bucurestiului, prefer sa o fac aici tot din cauza timpului.......

Asadar, multumiri tuturor si multa sanatate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 12:25 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:41 pm
Mesaje: 75
Nu inteleg de ce te incapatanezi sa postezi retete si apoi esti suparat ca nimeni nu-si da cu parerea. Sunt pe forum multe retete bune postate de Paul, Vlad, Calin, Ovidiu; chiar si eu am postat o reteta testata care prinde. Mai simplu poti sa gasesti un producator in care ai incredere si achizitionezi mixul si se ruleaza sigur.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 12:31 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:41 pm
Mesaje: 75
Sa nu ai surprize cu faina de krill si sa nadesti cu pop-up-uri. Mai cunosc un producator care a avut un lot de bile care pluteau :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 2:10 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Nu ma incapatanez, si nici nu ma supar, daca vrea sa-si de-a cineva cu parerea e bine-venit, daca nu, asta e viata.....am cumparat sute de kg de la producatorii autohtoni, inclusiv de la acel producator la care faci referire.........sincer m-am cam saturat sa bag banii in buzunar altora, sa cumpar ceva la valoare dubla sau tripla si nici sa iau mix gata facut nu e o solutie, pentru ca e cam acelasi lucru...iti faci program de 72h si dupa jumatate de timp te apuci de bronzat ca "s-a taiat bila".....
Concluzie, ce faci cu mana ta este lege, daca nu-l nimeresti, mai bagi-mai scoti, pana ajungi la adresa dorita ......si culmea, la bani iesi la fel sau poate mult mai ieftin, dar calitatea bilei e net superioara si sunt gata sa-mi pun o mana gaj.....
Astea fiimd zise iti multumesc si tie pentru timpul pierdut cu " incapatanarea mea"...!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 2:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
marianR scrie:
...iti faci program de 72h si dupa jumatate de timp te apuci de bronzat ca "s-a taiat bila".....

Salut
Cred ca faci si tu greseala de a acorda prea mult credit nadei. Iti inteleg incantarea dar poti sa discuti despre nada doar daca esti convins ca pescuiesti cu monturi realizate corect pe un loc unde ai sanse sa prinzi ceva.
Distractie faina :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 4:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
marianR scrie:
am cumparat sute de kg de la producatorii autohtoni, inclusiv de la acel producator la care faci referire.........sincer m-am cam saturat sa bag banii in buzunar altora, sa cumpar ceva la valoare dubla sau tripla si nici sa iau mix gata facut nu e o solutie, pentru ca e cam acelasi lucru...iti faci program de 72h si dupa jumatate de timp te apuci de bronzat ca "s-a taiat bila".....
Că vrei să reduci costurile cu nada, că nu (mai) ai încredere în producătorii români de nadă (deși nu aș generaliza) și că vrei să fii sigur de ingredientele pe care le conține boilies-ul pe care îl folosești, toate astea sunt de înțeles.

Vreau doar să-ți atrag atenția asupra câtorva lucruri de care m-am lovit eu:
  • când tragi linie, dacă vei cuantifica tot ce implică realizarea boilies-urilor în regie proprie, s-ar putea să concluzionezi că economia la buget nu este chiar atât de mare (în funcție de cât consideră fiecare că valorează timpul său și ce altceva ar fi putut face în timpul alocat activităților implicate de producerea nadei)
  • chiar dacă ești sigur de calitatea și cantitatea (procentul) ingredientelor folosite, nu ai nicio garanție la acest moment - când vorbim "pe hârtie" - în ceea ce privește rezultatele (este posibil să ai partide eșuate până să ajungi la o rețetă funcțională, iar aceste eșecuri au costurile asociate)
  • dacă îți pui atât de multe speranțe în nadă, cel mai probabil nu ai deplină încredere în forțele proprii (ca pescar) sau altfel spus, nada nu pescuiește în locul nostru (nu puține au fost cazurile când am dat vina pe nadă pentru greșelile pe care le-am făcut în abordarea partidei).

Legat de ultimul punct de mai sus care mi se pare și cel mai important, ca să poți trage concluzii relevante cu privire la eficiența rețetei tale trebuie să reduci (ideal să elimini) variabilele care ar putea influența rezultatul. Asta înseamnă că trebuie să fii 100% sigur că pescuiești corect. Altfel, boilies-ul poate fi unul extraordinar dar nu vei prinde pește dacă nada nu ajunge în apă acolo unde trebuie, în cantitatea care trebuie și momeala nu este prezentată corect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 8:08 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Cred ca va este frica sa nu fac vreo reteta beton si cand sunt pe langa voi pe balta sa prind mai mut ca voi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Serios acum, de pescuit exclusiv la crap o fac de vreo 15 ani. Am invatat destule, mai ales ca am pescuit foarte mult pe salbatice........cu rigurile si cu celelalte nu-mi fac probleme, le fac singur de multi ani ............in ce priveste locurile unde pescuiesc, la fel, sunt baltile si locurile pe care pescuiesc atatia pescari si prind asemeni mie......
increderea in nada o capeti pescuind cu ea si avand rezultate pe toata durata partidei, nu doar in primele ore (eu stiu ca asta inseamna sa ai o bila echilibrata, care sa valoreze 45-50 lei), oricat de ageamiu esti, nu poti fi doar tu de vina cand timp de 36h prinzi regulat si la urma folosind aceeasi strategie, aceleasi scule sa ai prezente neregulate si din care sa nu intelegi nimic......asta s intampla cu majoritatea bilelor cumparate de la producatorii din RO....ma rog sunt doi-trei care sunt diferiti........daca pui trei bile cumparate de la acelasi producator dar cu ocazii diferite, sa fie ele ale dracu daca seamana, culoare, textura, porozitate...nimic......bai frate, zici ca e o mama si 10 tati........ :lol: :lol: :lol:
Sper sa reusesc sa mi fac eu una cu care sa prind si cu ajustarile ulterioaresa ajung unde-mi doresc cu ea!!!!
Oricum tin cont de toate parerile si ce cred eu ca e ce trebuiebag la cutiuta!

Multumiri d-lor !!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Lun Oct 09, 2017 11:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
marianR scrie:
Buna ziua si multumesc inca o data ! intr-adevar, imi sunt de un real folos abolut toate sfaturile, deoarece vin de la oameni competenti care stiu ce vorbesc si la ce fac referire.
Asadar, din indicatiile dvs pe prima reteta ar trebui sa urc faina de krill la 10 %. stiind din ce am citit pe forum ca faina de krill e foarte usoara, nu cumva vor deveni prea usoare pt a le putea arunca cu cobra? ma gandisem si eu la lucrul acesta in prima faza pentru ca pe apa rece se stie ca domnul krill e imbatabil, dar exact chestia cu greutate m a facut sa renunt.
De asemeni, ma gandisem si la Clo initial si probabil ca-l voi adauga chiar daca v-a creste pretul final. V-am spus ca ma intereseaza sa prinda pe perioada mai lunga de 36h si de aceea prefer sa pierd cativa leuti dar sa castig in functionalitate...si cu krill extract voi proceda la fel tot din aceleasi considerente, mai mult, din ce am citit, lichidele sunt primele care emit semnalul de atractie.

L-am trecut pentru primavara, deoarece pentru perioada verii am de gand sa concep alt mix in care sa-si faca loc brlachanul si ficatul......sper sa-l structurez ok.
Stiu ca testele imi vor arata cum stau, dar timpul este atat de limitat si tocmai d-aia fac partidele asa lungi.

Domnul Vlad intreba pe ce lacuri pescuiesc si daca le cunosc. Pescuiesc pe carpodroamele din jurul Bucurestiului, prefer sa o fac aici tot din cauza timpului.......

Asadar, multumiri tuturor si multa sanatate!


Salut din nou Marian ,

Una din primele retete pe care eu le-am conceput avea un continut de faina de krill de 10% . De-a lungul timpului am modificat reteta , mai exact dozajele , una din modificari fiind scaderea procentajului de faina de krill de la 10 la 5% . Rezultatele au fost bune , dar pescuite in paralel , reteta cu 10% mi s-a parut ca este mai eficienta . In ceea ce priveste densitatea , da , este o faina putin mai usoara , dar nu intr-atat de usoara incat sa ai probleme la nadirea din cobra .

Pudra de belachan este intr-adevar un ingredient cu miros greu , motiv pentru care lumea evita folosirea acestuia pe apa rece . Este o abordare total gresita din punctul meu de vedere , o pudra de belachan de calitate are continut de grasimi aproape de zero , iar solubilitatea acestui ingredient indiferent de temperatura apei este foarte ridicata , poate fi eficient si pe apa rece . Eu te-as sfatui , in cazul in care vrei sa faci doua retete in care sa fie anumite diferente la ingrediente , sa le faci tot timpul amblele si sa le pescuiesti in paralel , vei observa ca o anumita reteta da randament mai bun pe un anumit lac si o a doua reteta poate da randament mai bun pe alt lac . Pescuind in paralel cu doua tipuri de boilies te va ajuta pe viitor sa faci unele ajustari in urma carora sa obtii ceea randamentul dorit al boiliesului .

In ceea ce priveste retetele , nu ai de ce sa iti faci griji , sunt bine structurate si in mod sigur vor prinde peste . Personal as avea curajul si as merge linistit chiar si cu prima reteta . Nu exista diferente majore

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mie Oct 11, 2017 7:30 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Da, oferindu-mi din experienta dvs nu face decat sa-mi intareasca ambitia si convingerea ca o sa-mi iasa ceva bun cu care am sa ma mandresc de fiecare data cand voi pescui.
in urma discutiilor purtate cu dvs aici, m-am decis asupra unei retete care cred ca ma v-a scoate la un pret bun si v-a prinde peste cu siguranta. Sunt sigur ca am sa o mai ajustez pe parcursul timpului, insa pana la primavara clar asa ramane :

soia----100
clo---150
meggablend---150

lt 94 ------275
predigerata---100
faina frill ----75

kelp meal---50
pudra chilli ---50
wpc 35 ---50

stiu ca fractiile alea sunt cam ciudatele, dar vreau sa cred ca sunt oarecum bine alese.
ingredientele, am timp sa mi le adun pana la noul sezon.

Domnul Marian, intr-adevar am si o a doua reteta pe care vreau sa o incerc incepand cu luna iunie si acolo clar baza va fi belachanul si ficatul. Una cu aroma putin spre deloc si cu accent pe calitatea mixului. O sa am o problema cu Moara pentru ca are destul somn, dar sunt dispus sa risc pentru ca stiu ca o sa iasa beton!

Multumesc mult d-lor, sper sa ma pot revansa vreodata pentru sfaturile utile pe care le-am prmit de la dvs.

Cu respect !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mie Oct 11, 2017 11:45 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Nu vreau sa te intorc din drum, am rulat asa ceva, prinde peste, se ruleaza super, insa eu am avut varianta:

25 pudra de chili
75 wpc 85

insa poti pune linistit si wpc 30 de la Marian, care este foarte foarte ok

cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: