CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 10:04 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bile pentru primavara
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 1:29 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
D-lor, va salut !!!
Dupa multe cercetari si rascitiri m-am decis sa-mi fac o reteta a mea. M-am saturat sa bag bani in buzunar altora la fiecare iesire.......nu sunt un novice in ale pescuitului, dar in ce priveste bilele, am mai rulat acum ceva ani dar ceva slab calitativ
Datorita sinceritatii si priceperii dvs in ce priveste rulatul, am sa pun o reteta ce am conceput-o dupa mai multe saptamani de aprofundat tema:
-soia---100
-semolina--150
Megablend---150

Lt 94----200
F. predigerata --100
F sepie----100
F krill-----50

Wpc---50
P K----50
Seminte pasari si sare ---50

Parte lichida
25 ml----krill amino
25 ml-----max amino
25 ml----csl neutru
25 ml---melasa

Aroma as dori sa fac squid cu capsuna in cant 7-4


As dori o parere sincere din partea dvs in ce priveste rulatul si daca merge primavara sau daca e de schimbat, cu ce as putea sa imbunatatesc reteta..
Va multumesc pt timpul acordat si pt raspunsurile sincere pe care sunt sigur ca le voi primi !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 2:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Se va rula fara probleme.
La fainurile de legatura poti sa incerci combinatia:
100 soia
100 semolina
100 clo
100 megablend

PK presupun ca vrea sa insemne un fel de Protein Koncentrate. Nu stiu ce e si ce reprezinta. Pune 100g de wpc si esti mai ok.
Combinatia de faina de sepie cu faina de krill nu stiu daca te ajuta in vreun fel. Mai bine ramai doar pe una din ele. Eventual cea de krill, daca tot il folosesti si in partea lichida. 50g/kg mix e suficient cat sa-si faca prezenta in mix, ca miros cel putin. Daca completezi si cu 100 g Robin Red, ai o reteta excelenta. Partea lichida e ok, cu mentiunea ca ai putea sa adaugi un indulcitor concentrat - 4-5 ml sau/si un ulei esential de piper - 1 ml (20 picaturi). Si ai putea sa inlocuiesti melasa cu cantitatea echivalenta de krill amino.
E drept, cresc costurile. Si nu zic ca reteta nu prinde si asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 5:45 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Faina de sepie am adaugat-o cu gandul la amprenta bilei si la faptul ca squidul este aroma primordiala..,.ma gandisem sa reduc din aroma la 5-4 si sa urc faina de sepie la 200......partidele fiind destul de lungi pe care le fac....(uneori chiar concursuri mici.....ambitii intre prieteni)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 7:52 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Cred ca poti sa faci foarte bine si asa. Rezulatele le vei descoperi singur. Nu am testat cu o cantitate asa mare de faina de squid ca sa spun ca aduce un aport pozitiv in rata capturilor. Insa ce am recomandat mai sus este testat 100%. Cred ca ideea e sa te hotarasti la o varianta care sa fie cat mai convenabila ca pret si la care sa nu-ti ramana fractii mari la ingrediente. O reteta excelenta dupa care te mai poti ghida (ca si cantitati si tipuri de ingrediente folosite) este cea postata pe forum de Calin Visoianu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 9:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-am lucrat nici cu Protein Konzentrat si nici cu faina de sepie, dar cunosc celelalte ingrediente si cred ca reteta ta ar trebui sa se ruleze si sa prinda peste.

Din momentul in care ai o reteta functionala (adica se ruleaza si prinde), incepe partea de optimizare. Daca vorbim de optimizare, personal n-as folosi 50g de seminte in reteta. Nu adaug niciodata seminte intr-un mix. Stiu de ce le adauga altii, dar mai degraba as adauga varec. Sau as folosi doza de 5% pentru alte ingrediente mai importante.

Alt lucru pe care l-as face ar fi sa renunt la faina de sepie (repet, n-o cunosc, poate ca e utila) si sa maresc doza de LT94. Cu cat ai mai putine ingrediente, cu atat e mai usor sa faci mixul si sa ramai cu mai putine fractii.

De asemenea, n-as folosi WPC, care e un ingredient scump, as folosi pudra de ou sau faina de sange, care sunt lianti buni, ieftini si cu un rol de atractie, in special faina de sange.

In sfarsit, la partea lichida, as testa mixul cu un singur lichid nutritiv (sa zicem, hidrolizat de krill), nu cu patru. S-ar putea sa constati ca "less is more". O doza mare dintr-un singur lichid poate fi mai utila decat patru lichide in doze mici.

Principiul de baza in optimizarea mixului este sa nu ai incredere in niciun ingredient pana cand nu-l verifici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Multumesc mult amanduorora pentru sfaturi, sunt de un real folos si utile....sunt atat de entuziasmat ca imi vine sa țopai :lol: ....ma bucur enorm ca sunteti asa sinceri si pot sa am incredere 100%....
deci:

Soia----100
Semolina----150
Meggablend---150

Lt 94 ---300
Predigerata---100
Faina krill---50

F sange---50
F varec---50
Pudra chilli---25
Sare---25

Parte lichida

Extract krill 100ml
8 oua
7ml squid + 4 ml strawberry....

Ce parere aveti, suna altfel?
Peste sunt sigur ca v a prinde in primavara pe termen scurt 24-36h.......oare va fi la fel si dupa primele 48h sau ar trebui sa mai adaug-scot ceva????
Sigur ca testele imi vor arata cu exactitate...dar parca ma ia valul si am incredere in voi ca as baga o mana in foc!!! :D :D :D .....multumesc inca o data pt timpul acordat !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 3:25 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
M ati abandonat de tot, o sa ma ia statul la orfelinat :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 4:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Asa e pe forum, esti la mila publica. Daca vrea cineva sa-ti raspunda, bine. Daca nu, asta e... :)

Nu avem cum sa-ti raspundem la toate intrebarile, o sa-ti raspunda pestele. Ti-am spus, reteta ta ar trebui sa se ruleze si sa prinda. Totul e sa pescuiesti corect.

Intrebarile pe care le pui, insa, arata ca nu esti sigur de ceea ce urmeaza sa faci. Ne intrebi daca reteta va prinde peste primavara in 24-36 de ore. Reteta nu prinde singura, depinde cum o folosesti. Ce inseamna "primavara"? Poate fi inceput de martie sau sfarsit de mai - calendaristic, e acelasi anotimp; pescareste, sunt doua lucruri total opuse. Unde urmeaza sa pescuiesti cu ea? Cat de bine cunosti lacul, ca sa fii sigur ca pescuiesti corect? Ce experienta ai in pescuitul la boilies? Ce asteptari ai, ce vrei sa prinzi? Etc.

Vorbesti mai sus despre teste. Ce crezi ca inseamna testele, o partida buna sau proasta? Inseamna luni, daca nu ani de pescuit pe diverse lacuri, in diverse conditii meteo, ca sa te convingi de valoarea unei retete.

In rezumat: ca punct de plecare, poti sa incepi cu reteta discutata. Pescuieste cat mai mult cu ea si treptat incearca sa lucrezi la optimizarea ei. In final, e posibil sa ajungi la alta reteta. Trebuie sa stii insa de la bun inceput ca toate astea iti vor lua timp. Si trebuie sa fii sigur ca pescuiesti corect. Nada e rareori de vina cand nu prinzi peste, de cele mai multe ori sunt alte motive.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 5:30 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Gata, am prins-o !!!.....o sa merg pe reteta de mai sus si o sa vad ce o sa iasa. Credeam ca a mai facut cineva asemanator, " in fond si pescuitul se repeta,dar sunt frumoase pregatirile, visele, sperantele"!!! :lol: :lol: :lol:
Cu respect si va multumesc pt imdrumari !!!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bile pentru primavara
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 10:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Salut Marian ,

In urma unei analize scurte a celor doua retete pe care le-ai conceput as dori sa-ti dau urmatoarele sfaturi :

In primul rand nu trebuie sa concepi o reteta cu gandul ca o faci pentru primavara sau iarna , eventual daca mergi la pescuit in perioade mai reci ( ex. Noiembrie ) si vrei ca boiliesul sa lucreze mai repede scazi cantitatea de ulei sau il elimini complet si lucrezi la granulatie atat cat iti permite mixul , aici ma refer in special la cresterea dozajului de birdfood sau alte ingrediente care au un aport in acest sens , cum ar fi faina de alune tigrate sau kelp-ul .

In ceea ce priveste partea de mix , personal nu-mi place si nu folosesc gris-ul sau semolina din mai multe motive : proprietatile acestuia de liant isi fac efectul numai in momentul in care boiliesul se pune la fiert si carbohidratii incep sa gelifieze iar boiliesurile si carnatii se umfla la fierbere . O varianta net superioara cu care poti inlocui gris-ul este CLO produs de Haith’s , sau daca reteta ta are un buget limitat poti incerca cu pesmet .
PS : daca folosesti 15% gris + 5% faina de sange coca va fi putin cam tare si incomod de rulat

Faina de krill este un atractant bun care din punctul meu de vedere da cel mai bun randament la 10%

In ceea ce priveste WPC-ul nu sunt tocmai de acord cu Vlad , personal il folosesc pentru aportul proteic foarte bun , cresterea digerabilitatii boiliesului , fiind considerata proteina cu cea mai rapida absorbtie din lume si doar mai apoi iau in calcul calitatile foarte bune de liant ale acestuia . Nu in ultimul rand , cand vine vorba de gust , exista o mare diferenta intre WPC si faina de sange , primul avand un gust dulce , placut , iar al doilea amar . Repet , daca costurile pe reteta sunt limitate si vrei sa folosesti un ingredient cu proprietati multiple , ti-as sugera sa inlocuiesti faina de sange cu WPC35 ( 10% ) sau Proteinkonzentrat , o proteina de carne pre-digerata care pe langa rolul de atractant in mix are si capacitati foarte bune de legatura .

Acele 25 g de sare le poti scoate linistit , fainurile de peste si proteinele pre-digerate ( Krill Amino in cazul de fata ) iti ofera o cantitate suficienta de sare in boilies .

Asa cum faina de peste formeaza baza mixului tau la fel de recomandat este si la partea lichida sa folosesti un lichid de baza . Daca vrei sa lucrezi pe prima reteta de lichide poti sa faci o mica modificare si e ok , scoate csl-ul din reteta si inlocuieste-l cu inca 25 ml de Krill Amino . Melasa si Max Amino sunt de asemenea utile in mix , primul avand rol de indulcitor natural care iti poate acoperi unele ingrediente ( hidrolizate in special ) care nu au un gust tocmai placut , iar al doilea , prin densitatea scazuta a acestuia , te ajuta ca semnalul de hrana ( aminoacizii dizolvati in masa apei ) sa fie unul mai rapid decat in cazul in care ai folosi doar Krill Amino , un lichid cu solubilitate buna dar destul de vascos .

Sper ca ti-au fost utile si completarile mele , toate bune !

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: