CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ingredient care taie din aroma
MesajScris: Lun Sep 18, 2017 8:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 16, 2014 4:18 pm
Mesaje: 6
Salutare,
Ce credeti care sunt ingredientele (solide sau lichide) care afecteaza (taie) aroma?

ex. faina de sange...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredient care taie din aroma
MesajScris: Lun Sep 18, 2017 9:58 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Salut,
La ce anume te referi cand spui ca un ingredient afecteaza aroma? La mirosul pe care-l simtim noi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredient care taie din aroma
MesajScris: Lun Sep 18, 2017 11:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Te salut, pot sa-ti recomand protein concentrat,faina de ficat,indian spice meal.Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredient care taie din aroma
MesajScris: Mar Sep 19, 2017 8:34 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 16, 2014 4:18 pm
Mesaje: 6
Cristian Andrei scrie:
Salut,
La ce anume te referi cand spui ca un ingredient afecteaza aroma? La mirosul pe care-l simtim noi?


Daca ai un mix + parte lichida care il rulezi de mult si cunosti bine mirosul bilei si la acest mix adaugi 5 % faina de sange sigur nu o sa mai fie mirosul atat de puternic fiindca faina de sange taie din aroma.

Si pe mine m-ar interesa ce alte ingrediente mai au acest efect sa "taie" din puterea aromelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredient care taie din aroma
MesajScris: Mie Sep 20, 2017 1:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu-mi dau seama de ce te intereseaza ingredientele care acopera sau estompeaza aroma. Ca sa le folosesti? Ca sa le eviti?

Un exemplu de ingredient cu aroma puternica e belachanul. Daca folosesti in mix o doza mare de pudra de belachan (cum ar fi 10%), aroma belachanului va acoperi partial alte arome, in functie si de compozitia sau dozajul aromelor respective.

Vorbim aici de aroma finala a boiliesului, asa cum o percepem noi. Pestele o percepe diferit, deci impresiile noastre conteaza mai putin.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredient care taie din aroma
MesajScris: Mie Sep 20, 2017 1:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 16, 2014 4:18 pm
Mesaje: 6
Exact asta vreau, sa evit ingredientele care taie din aroma.
Este posibil ca si kelp powderul sa taie din aroma ? sau faina de squid ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredient care taie din aroma
MesajScris: Mie Sep 20, 2017 2:52 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Daca aroma folosita este de calitate nu cred ca vei avea probleme. Dar daca folosesti apa de toaleta pe care unii o vand ca si aroma atunci se va taia oricum singura (daca nu imediat in mod sigur dupa un timp scurt in care boilies-ul a stat in apa).

Eu nu cred ca exista ingredient care sa afecteze negativ aromele, oricum nu faina de sange.

PS: la mine a fost mai simplu, am renuntat la arome :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingredient care taie din aroma
MesajScris: Mie Sep 20, 2017 9:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
poki scrie:
Exact asta vreau, sa evit ingredientele care taie din aroma.
Este posibil ca si kelp powderul sa taie din aroma ? sau faina de squid ?

Dupa parerea mea, nu pui bine problema.

Aroma e un element mai putin important decat cred unii pescari si poate foarte bine sa si lipseasca din boilies. E gresit sa pui aroma inaintea ingredientelor, e ca si cum ai pune caruta inaintea cailor. Daca iti faci singur boiliesurile, fa-le cat poti mai bine si lasa aroma pe ultimul plan.

Se vorbeste atat de mult de arome pentru ca aromele sunt modul cel mai simplu de a intelege un boilies, dar e ca si cum am discuta despre masini raportandu-ne la culorile lor. Care masini sunt mai bune, cele albe sau cele negre? Cine pune intrebarea in felul asta e pe un drum gresit...

Am dat mai sus exemplul belachanului pentru ca e un ingredient bun, cu miros puternic, care acopera partial unele arome. Daca ar fi sa aleg intre a renunta la o doza buna de belachan si o aroma, orice aroma, as renunta la aroma.

In sfarsit, cand vorbim despre arome la modul general, vorbim din nou despre culoarea masinilor, nu despre masinile propriu-zise. Orice aroma exista in zeci sau sute de variante, dintre care cateva pot fi bune, iar altele sunt nesemnificative.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: