CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 16, 2024 11:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Sep 07, 2017 1:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Chestia cu sacii de pesmet si concluziile - corecte sau gresite - pe care le putem trage de aici imi aduce aminte de o intamplare mai veche.

Cu ani in urma, Century pusese pe site o fotografie din fabrica proprie, in care se vedea o femeie care matiseaza inelele pe un blanc. Am auzit diversi pescari comentand scarbiti: Cum, dom'le, astia lucreaza cu femei? M-am lamurit si cu Century. Nu-mi dau seama cu cine ar fi vrut sa lucreze la matisat inele, cu Tim Paisley?

Nick Buss, un rod-builder englez cunoscut, spunea la un moment dat, intr-un interviu publicat in Carpworld, ca nu mai vede bine si ca are o colaboratoare care-l ajuta, dar il ajuta atat de mult, incat a ajuns sa lucreze mai bine ca el. Nick nu vedea o problema in asta si nici nu se temea ca lumea n-o sa mai cumpere lansete Nick Buss, pentru ca sunt facute de o femeie.

Pe mine, sacii de pesmet nu m-ar deranja prea tare in relatia cu un producator de nada, daca as avea ocazia sa intru in atelierul lui. M-ar deranja mai mult ignoranta sau abureala, daca m-ar servi cu asa ceva.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 07, 2017 2:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Pai pesmetul e un ingredient folosit la productia boiliesului .....ar trebuii sa deranjeze pe cineva ?
Ignoranta si abureala la care face referire Vlad e mai greu de depistat, trebuie sa ai cunostinte de baza in domeniu .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 07, 2017 7:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Vreau in primul rand sa va multumesc pentru toate raspunsurile pertinente si la obiect!pe multe forumuri pui o intrebare si incep oamenii sa te ia la misto si sa se certe intre ei, aici nu e cazul fara sa exagerez este cel mai serios forum de pescuit pe care am scris!! Referitor la subiectul cu pesmetul si restul vreau sa va spun ca treaba cu pesmetul nu am vazut, mi-a zis cineva ca a fost intr-un atelier si a vazut stive de pesmet nu am zis ca e si 100% adevarat sau ca pesmetul nu ar fi bun dar avand in vedere ca erau sute de kg te pune pe ganduri...si daca bila aia prinde te gandesti ca poate puteai prinde dublu cu o bila mai buna. Chestia care pot s-o spun sigur si nu am auzit, am patit-o pe propria piele este ca in romania daca daca o anumita bila a fost senzationala si a fost cumparata frenetic, a beneficiat de o reclama foarte mare si de feetback uri bune in cativa ani a ajuns sa fie schimbata ( culoare, textura, absolut tot) si nici nu mai prindea cum pridea la inceput.sa nu fiu inteles gresit NU TOTI PRODUCATORII FAC LA FEL!!!Pe 15 septebrie o sa fac o partida de 4 zile pe un lac din UK si m-ati convins sa pescuiesc cu redy made-uri o sa le dau o sansa in aceasta partida.... :D :D .o sa fac o combinatie de bile fresh squid, source si complex t. Va tin la curent.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 07, 2017 7:40 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cred ca multi dintre noi cunoastem mixuri sau boiliesuri sau ingrediente care s-au schimbat de-a lungul anilor. Naiba sa le ia, ca nu se schimba niciodata in bine, numai in rau!

Ca unul care a vazut industria boiliesurilor si din afara, si din interior, as fi foarte atent cu ce cumpar. In mod cert, se fac destule "giumbuslucuri", unele mai pe fata, altele mai discret. Nu ma refer aici la firmele de nada din Romania, cu care n-am avut de-a face pana acum (in afara de Select Baits), ma refer la firmele din UK pe care le-am urmarit.

Asta nu inseamna ca nu exista si firme cinstite si competente, care fac boiliesuri bune. Daca gasesti o astfel de firma, poti sa cumperi linistit de la ea boiliesuri ready-made. Daca stabilesti si o relatie mai apropiata, poti primi diverse avantaje, in special reduceri. Firmele vor sa fie ajutate si sunt deschise la colaborari.

Legat de partida in Anglia, vezi ca lacurile englezesti sunt mai grele, in general, decat lacurile din Romania si e bine sa iei cat mai multe informatii despre cel pe care urmeaza sa mergi. Nu te baza pe o singura partida - facuta in alta tara, pe un lac necunoscut - ca sa evaluezi cat de eficiente sunt boiliesurile ready-made. Fa o comparatie pe un lac cunoscut, avand alaturi boiliesurile tale obisnuite.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 20, 2017 11:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Este o tema dezbatuta de ani buni, insa permanent este de actualitate si probabil in felul acesta se va pastra.
Cred insa ca pentru un pescar care doreste sa puna in balanta boiliesul home-made si cel ready-made este important mai intai de toate sa afle in ce consta cu adevarat diferenta intre cele doua. Dupa aceea, in opinia mea, poate trage concluzii pertinente. Adevarat, dificil sa cunosti secretele marilor producatori, dar in linii mari daca lucrezi cu mixuri de ceva timp se pot intui unele dintre ele. Pentru mine din fericire a fost ceva mai simplu deoarece merg des in fabrica Sticky Baits din Hull si de cate ori am ocazia ma opresc si urmaresc cateva minute ce se petrece in benzile de productie. Ei bine, diferentele intre ce facem noi acasa si boiliesurile produse in serie mare sunt semnificative. O sa incerc cu permisiunea voastra sa punctez cateva dintre ele.

Privind mixurile, daca retetele noastre home-made cuprind un numar de maxim 10-12 ingrediente, in cazul producatorilor mari numarul ingredientelor poate ajunge pana la 30. (Cel putin un sfert dintre ele au denumiri total necunoscute multor pescari din Romania)
Noi calculam in diviziuni de unitati de masura, ei aproape totul in subdiviziuni. Ex LT94 - 23,52gr, Krill meal-11.76gr, Spirulina- 4.33gr, s.a.m.d. Este cu alte cuvinte bine stabilit rolul fiecarui miligram in cadrul mixului. Retetele, care la prima vedere mi-au parut usor alambicate, sunt finalizate in urma a zecilor de partide facute de catre consultanti, care de obicei sunt vedetele carpfishing-ului britanic. (Reteta Manilla a fost definitivata spre exemplu dupa 2 ani de teste). Se pleaca de la o idee de baza, dupa care, in timp, consultantii isi prezinta multumirile sau nemultumirilor lor si astfel incep modificarile pana se ajunge la rezultatul dorit: O bila de mare atractie care prinde repede peste.

In privinta partii lichide, compozitia ei este destul de asemanatoare cu cea utilizata in cazul boiliesurilor home-made. Insa isi face aparitia conservantul lichid care poarte grija ca boiliesurile sa arate impecabil timp indelungat. Se utilizeaza 4-5 tipuri de lichide nutritive impreuna cu aromele si ou lichid in varianta industriala. (Sa nu credeti ca intr-o fabrica mare de boiliesuri veti gasi un lucrator care sparge oua). Retineti insa ca ponderea partii lichide intr-un ready-made este cu mult mai mica (40-50ml/kgmix) decat cea cu care suntem noi obisnuiti (aprox100ml/1kg mix)

De aici pleaca si rezultatele foarte bune in competitii sau in partide de lunga durata ruland mixurile marilor producatori in combinatie cu partile lichide concepute de catre noi.

Asadar, cu permisiunea voastra o sa prezint cateva concluzii la care eu am ajuns de ceva vreme:

1.Boiliesurile ready-made sunt utile in partide scurte, mai ales atunci cand ai informatia ca boiliesul pe care l-ai cumparat reprezinta "bila baltii". Ea ajunge sa capete acest statut in urma actiunilor intreprinse de unii importatori de a apela la publiciate avand ca tinta bine determinata o anumita balta, sau pur si simplu s-a pescuit intens cu ea fara o tinta anume(vezi fenomenul Monster Pursuit-Nash pe lacul Darvari de acum cativa ani)

2.Extrem de utila varianta de a achizitiona mixuri concepute de catre producatori consacrati din Marea Britanie, dar rulate cu parti lichide generoase si bine adaptate conditiilor impuse de catre apele noastre. (Vezi succesul de-a lungul anilor in cupele private si CN al mixurilor de la Solar si Nutrabaits)

3.Atunci cand vreti sa achizitionati boiliesuri ready-made nu trebuie sa va aflati sub influenta nici unei surse formatoare de opinie, indiferent cat de avizata o considerati.
Testati, testati si iarasi testati si trageti de unii singuri concluziile. Va fi cu atat mai frumos cu cat veti constata ca propria dumneavoastra inspiratie privind alegerea nadei a condus la succesul unei partide.
Va multumesc.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 21, 2017 9:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
Calin Visoianu scrie:
vezi fenomenul Monster Pursuit-Nash pe lacul Darvari de acum cativa ani

Calin, din ce imi aduc eu aminte, ready made-urile Monster Pursuit au fost un fenomen pe mai toate lacurile de la vremea aceea. Pe Hobaia s-a castigat campionatul national din 2004, iar pe Tancabesti faceau deasemenea furori. Au fost niste bile exceptionale, pana au aparut combinatiile de mixuri SBS cu mici adaosuri de atractant, cu lichidele imbunatatite asa cum spuneai si cu aroma de squid&octopus cu stropeala.
Din fericire oferta era redusa si nu prea iti ardea sa n-ai incredere :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 9:32 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Domnule Cornel,
Va dau dreptate in totalitate. Monster Pursuit de la Nash a fost un boilies extraordinar cu care pescuiam frecvent cu zece ani in urma. Am cateva capturi frumoase prinse la aceasta bila, inclusiv in Delta pe ape salbatice. Dar sa nu uitam ca pe atunci majoritatea producatorilor din domeniul carpfishing-ului ne ofereau nade si echipamente de o calitate cu mult superioara celei din zilele noastre. Cele mai importante marci britanice fabricau marfa la ei acasa. (Dupa cum bine stim, in privinta echipamentelor, cu foarte mici exceptii totul se produce in Asia). Era perioada cand retetele contineau ingrediente de o calitate ireprosabila.
Poate suntem usor nostalgici, dar Nash, Nutra, SBS, Solar, iti ofereau nade care au facut istorie.
Din pacate, sunt timpuri de mult apuse. Este bine insa ca totusi astazi mai exista cativa, adevarat foarte putini, care incearca sa tina "steagul sus" in ceea ce priveste calitatea.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron