CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 7:05 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare boilies
MesajScris: Mar Sep 05, 2017 9:36 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 04, 2017 11:12 am
Mesaje: 8
Localitate: Cluj-Napoca
Salut Vlad,

Numele meu este Arthur Molnar si sunt din Cluj-Napoca.

Am inceput sa pescuiesc folosind boiles de aproximativ un an si am obtinut rezultate destul de bune.

Am observat ca rezultatele mele au fost foarte bune folosind Complex-T de la Dynamite Baits.

As vrea sa te intreb, ce boilesuri imi recomanzi, la modul general vorbind, indiferent de profilul lacului?

Multumesc,
Arthur


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Sep 05, 2017 1:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Arthur,

Daca ai avut rezultate bune la Complex-T, folosete-le in continuare, nu le schimba. Este important sa capeti incredere intr-o nada (oricare ar fi ea) si sa te focusezi pe localizarea pestelui, strategii de nadire, monturi, etc.

Numai bine,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Sep 05, 2017 1:49 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 04, 2017 11:12 am
Mesaje: 8
Localitate: Cluj-Napoca
Mersi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boilies
MesajScris: Mar Sep 05, 2017 5:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am facut un topic separat plecand de la intrebarea lui Arthur.

In general, lacurile din Romania nu au un profil care sa te oblige sa folosesti un anumit boilies sau un anumit tip de boilies. Profilul lacului conteaza mai putin. De asta, daca ai incredere intr-un boilies bun (Complex-T sau oricare altul), il poti folosi pe aproape orice lac. Precizez ca increderea despre care vorbim vine din testarea boiliesului, nu e o incredere oarba.

Foarte rar (in Romania), se poate intampla ca anumite lacuri sa fie dominate de un anumit boilies. N-am pescuit niciodata pe Lates, dar cu ani in urma am primit din mai multe surse informatia ca era dominat de Fresh Squid de la Dynamite Baits. Nu stiu in ce masura era real sau nu, dar daca era adevarat, inseamna ca era un caz aparte. Personal, nu m-am intalnit cu lacuri pe care sa am neaparata nevoie de un anumit boilies.

Daca ma duc pe lacuri pe care nu le cunosc, imi iau la mine doua sortimente de boilies. Eventual pe mai multe diametre, atat proaspete, cat si deshidratate. Daca ma duc pe un lac pe care il cunosc, iau boiliesul cu care stiu ca am avut cele mai bune rezultate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boilies
MesajScris: Mar Sep 05, 2017 5:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Arthur,

Știu că întrebarea ta îi este adresată lui Vlad, așa că îmi cer scuze că intervin. Vroiam doar să-ți spun că în opinia mea pescarul este cel care dă valoare boilies-ului, nu invers.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boilies
MesajScris: Mar Sep 05, 2017 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Victor Costache scrie:
Arthur,

Știu că întrebarea ta îi este adresată lui Vlad, așa că îmi cer scuze că intervin. Vroiam doar să-ți spun că în opinia mea pescarul este cel care dă valoare boilies-ului, nu invers.



Aici trebuie sa ii dau si eu dreptate lui Victor,asta e si parerea mea.In plus,INCREDEREA pe care o ai in momeala pe care o folosesti,este foarte importanta.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boilies
MesajScris: Mie Sep 06, 2017 8:08 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 04, 2017 11:12 am
Mesaje: 8
Localitate: Cluj-Napoca
La ce te referi cand spui ca dai valoare boilesului?

Mersi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boilies
MesajScris: Mie Sep 06, 2017 9:05 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ArthurMolnar scrie:
La ce te referi cand spui ca dai valoare boilesului?
Îți răspund printr-o comparație: degeaba dai pe mâna unui șofer începător o mașină cu mulți cai putere, că tot ca un începător va merge (mașina nu-l va face un șofer mai valoros). Invers: dacă un pilot de raliuri are o mașină performantă, o poate pune în valoare.

Indiferent cum se numește și ce ingrediente conține, boilies-ul nu prinde singur pește. Ceea ce (nu) face pescarul va da (sau nu) rezultate. Boilies-ul nu va compensa lipsa de experiență și greșelile pescarului.

La ora actuală ai de unde alege când vine vorba despre boilies, de la companii foarte mari până la băieți care rulează boilies în bucătărie și vând din portbagaj. Cu toate astea, încă nu există boilies-ul minune, chiar dacă unii producători încercă să convingă pescarii că boilies-ul lor prinde și peștele care nu există.

Încă un lucru: noi vedem și producătorii de boilies ne arată și se laudă cu peștii prinși folosind produsele lor. Dacă am ști și câți alți pescari au pescuit cu acel boilies și nu au prins nimic, am avea o cu totul altă imagine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boilies
MesajScris: Mie Sep 06, 2017 9:09 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 04, 2017 11:12 am
Mesaje: 8
Localitate: Cluj-Napoca
Da, intr-adevar, explicatia ta este una foarte buna.

Folosirea unui boiles bun plus o tehnica de nadire corespunzatoare cu siguranta va aduce rezultate bune, insa intr-adevar boilesul nu este totul.

Multumesc de raspuns.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare boilies
MesajScris: Mie Sep 06, 2017 11:03 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
ArthurMolnar scrie:
plus o tehnica de nadire corespunzatoare


Salut, la ce te referi cand spui asta?
Eu ce pot sa-ti spun este ca nu m-as concentra asa tare pe nada ci mai mult pe momeala (sau boilies de carlig, etc), montura, rig.
La nadire am observat ca rezultatele sunt influentate mai mult de modul in care folosesc nada si nu neaparat de ce nada folosesc. Mai exact poti influenta rezultatele daca de exemplu: nadesti cu boilies-uri intregi de 20 mm, combini mai multe dimensiuni, folosesti un amestec de boilies-uri intregi si sparte, folosesti mai multe tipuri de boilies-uri amestecate, le aditivezi sau nu cu lichid nutritiv, etc.
Jongland cu aceste variante in functie de situatie sau inspiratie poti influenta rezultatele unei partide. Pentru mine aceste lucruri sunt mai importante decat numele boilies-ului.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: