CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proteina lactica
MesajScris: Dum Sep 03, 2017 4:06 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 25, 2016 12:28 pm
Mesaje: 4
Ati observat diferente cand ati folosit boiliesuri care contineau proteine lactice ca fiind mai bune decat cele care nu contineau.De exemplu , la un boilies care contine 40% faina de peste din care 10% faina de peste predigerata si 10% faina de krill sau pudra de ficat , prin adaugarea a 10% wpc ati obsevat ca aduce un plus vizibil?Tinand cont si de pretul destul de mare care ridica pretul boiliesului finit mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proteina lactica
MesajScris: Lun Sep 04, 2017 7:58 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Depinde cum iti pui problema . "Diferentele" pot fi de mai multe feluri. Daca te referi doar la o imbunatatire a randamentului , din perspectiva pestilor capturati , pot spune ca e greu de determinat in sensul ca necesita o perioada mare de timp si multe teste in paralel pe o varietate de lacuri .Sigur , se pot face astfel de teste dar trebuie sa ai rabdare. In plus este posibil sa nu fie foarte relevante pe un fishmeal de genul celui prezentat de tine .
In schimb ai putea sa iti pui problema altfel : ce pun in locul wpc-ului ? sau la ce ma ajuta wpc-ul chiar daca nu sunt diferente vizibile in rata capturilor ? .O reteta trebuie privita ca un tot unitar si in acest context trebuie sa te decizi daca folosesti sau nu un anumit ingredient . De exemplu pot sa fiu tentat sa folosesc wpc 80 ,in detrimentul altui ingredient mai ieftin, nu prin prisma aportului nutritiv ci a propietatilor mecanice pe care acesta le confera mixului si atunci pot spune ca se justifica .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proteina lactica
MesajScris: Mar Sep 05, 2017 6:31 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
lucian76 scrie:
De exemplu pot sa fiu tentat sa folosesc wpc 80 ,in detrimentul altui ingredient mai ieftin, nu prin prisma aportului nutritiv ci a propietatilor mecanice pe care acesta le confera mixului si atunci pot spune ca se justifica .


Asta e exact ca si cum s-ar justifica folosirea Robin Red-ului cu rol de colorant :) .

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proteina lactica
MesajScris: Mie Sep 06, 2017 7:30 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
cipibm scrie:
lucian76 scrie:
De exemplu pot sa fiu tentat sa folosesc wpc 80 ,in detrimentul altui ingredient mai ieftin, nu prin prisma aportului nutritiv ci a propietatilor mecanice pe care acesta le confera mixului si atunci pot spune ca se justifica .


Asta e exact ca si cum s-ar justifica folosirea Robin Red-ului cu rol de colorant :) .


Nu , nu e ca si cum s-ar justifica ...ti se pare ca e acelasi lucru ? Culoarea are vreun rol in mecanica mixului ?
La un fishmeal cu 40% faina de peste folosirea wpc-ului ca aport proteic este posibil sa nu-mi aduca un plus in randamentul capturilor dar imi poate imbunatatii semnificativ mecanica mixului la rulat si imi poate schimba timpul in care se intaresc boiliesurile . Din acest punct de vedere poate fi mai justificata folosirea lui in detrimentul altor ingrediente . Faptul ca sporeste valoarea nutritiva nu este prioritara in acest caz pentru ca vorbim deja de un fishmeal consistent .

Apropo tu de ce folosesti Robin Red-ul ?

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: