CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 6:09 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: liquid source
MesajScris: Mie Aug 16, 2017 11:38 am 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 01, 2016 12:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Ploiesti
salut ! as vrea sa stiu daca pot folosii lichidul in amestec cu boabele de porumb fierte acum in aceasta perioada s-au se preteaza mai bine in sezonul primavara-toamna ?
multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: liquid source
MesajScris: Mie Aug 16, 2017 11:44 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut, nu tin minte sa fi folosit lichidul de Source la porumb, dar sunt sigur ca il poti folosi, nu vad nicio problema.

Intrebarea este daca merita. In general, n-am constatat ca lichidele nutritive (si nici aromele) sa aiba vreun impact deosebit in porumb, dar pana nu testezi n-ai cum sa-ti dai seama.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: liquid source
MesajScris: Mie Aug 16, 2017 11:51 am 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 01, 2016 12:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Ploiesti
...da, corect,insa ma gandeam ca avînd un gust...miros picant de carne ar merge mai bine primavara si toamna,produsul îl am si am zis sa-l folosesc cumva,si eu prefer boabele cat mai naturale(cele cumparate sigur au conservanti) !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: liquid source
MesajScris: Mie Aug 16, 2017 12:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Poti sa testezi porumbul cu lichid Source in orice sezon. Pe vremuri, cand au aparut in Romania primele boiliesuri si lichide nutritive, iar pescarii n-aveau inca incredere ca se poate prinde peste numai la boilies, multi dintre noi amestecam porumbul cu boilies, inclusiv lichidele.

Adica puneam intr-o galeata si porumb, si boilies, si zeama de la porumb, si lichidul atractant de la boilies. Cu ghiveciul asta, ne gandeam ca poate convingem pestele mai usor sa manance si boiliesurile, prin asociere cu porumbul. De mancat, le manca foarte bine si e o metoda pe care as folosi-o si astazi.

Daca lichidul atractant al boiliesurilor imbunatatea cu ceva porumbul... e greu de spus.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: liquid source
MesajScris: Mie Aug 16, 2017 12:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Parerea mea ca strici lichidul degeaba. Lasa porumbul asa cum este, daca se poate chiar fermentat.
Lichidul pune-l peste un groundbait, pelete sau niste bile sparte.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: liquid source
MesajScris: Mie Aug 16, 2017 3:32 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Subscriu la ce a spus Roby. Cred ca strici orzul pe gaste. Cumpara niste pelete neutre (fara aroma adaugata) si toarna lichidul peste ele. Vei obtine niste pelete complementare boiliesului. Porumbul nu va trage lichidul asa cum o fac peletele si, atunci cand va ajunge in apa, acest lichid se va spala foarte repede. Peletele in schimb vor elibera treptat lichidul pe masura ce se vor dizolva. In acest fel poti profita la maxim de atractivitatea acestui lichid.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: