CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:09 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sticky Manilla
MesajScris: Mie Iul 19, 2017 3:31 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut

A incercat cineva aceste boiliesuri pe lacurile noastre si daca da cu ce rezultate? Ma intereseaza si daca sunt sau nu pe placul somnului pitic, daca au fost incercate in ape infestate cu acest invadator.

Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Iul 20, 2017 12:40 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 19, 2016 3:34 pm
Mesaje: 9
Le-am folosit de doua ori. La sfarsitul lui iunie in Delta si in mai pe Teiu. Am fost foarte multumit de ele. Sunt bile rapide, incep repede sa prinda peste, dar nu le-am simtit ca il si selecteaza. Cred ca Manilla va fi in Romania accesata de cei care prefera partidele scurte. Boiliesul este bazat pe proteine lactice si extract de arahide din ce am citit in descriere. Asa ca cu somnul pitic...nici-o grija.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Iul 20, 2017 12:48 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Si eu tot pe Teiu am pescuit cu ele cateva ore. Subscriu la cele mentionate de George. Sunt o solutie ideala pentru cei care vor sa vada repede trasaturi. Nu le-am testat in partide de 3-4 zile, asa ca nu pot sa ma pronunt privind eficacitatea lor in regim de concurs sau in sedinte lungi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Iul 20, 2017 9:51 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Multumesc mult de raspunsuri. Feedback-ul pescarilor englezi a fost asemanator in sensul ca bila prinde foarte repede. Poate este cineva care le-a incercat si in partide mai lungi sau chiar a pescuit pe lacuri infestate cu somotei (nu stiu daca la Teiu sunt somotei). Am citit si eu despre ele si teoretic ar trebui sa nu fie atractive pentru somotei, dar viata bate filmul iar eu personal am prins si la porumb, chiar si la pop-up. Poate domnul Visoianu ne poate spune mai multe despre ele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Iul 20, 2017 1:32 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Salutare
Nu stiu nimic despre acest boiles dar stiu multe despre somnul pitic. Din propria experienta, nu e asa important tipul bilei cat consistenta ei. Acum multi ani cand a inceput aventura mea cu piticaniile pescuiam cu Tecni Spice de la Nutra si ananas de la Quest Baits. Pana nu le-am uscat sa fie ca piatra n-am vazut crap la ele. Si nici asa n-au facut treaba cat sa merite osteneala asa ca am ajuns sa pescuiesc la tiger nuts care s-au dovedit castigatoare.
Rezumat: daca vrei sa pescuiesti la boiles printre piticanii usca-le cat de tare ai timp. Altfel mi-e ca hranesti somoteii cu nada foarte scumpa :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Iul 20, 2017 2:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Salutare Adrian!
Manilla, asa cum mentiona George in acest topic este un boilies foarte rapid, dar nu pot spune cu certitudine ca nu este destinat si partidelor lungi. Voi putea posta o afirmatie corecta in acest sens abia peste vre-o trei saptamani cand o sa ma intorc din Delta unde voi pescui timp de 7-8 zile numai cu Manilla. Si eu ca si ceilalti am pescuit doar in sedinte de o zi doua pana acum, este adevarat cu un succes cel putin ciudat. Un lucru insa este clar: toti mi-au spus ca bila da rezultate fenomenale pe Dunare si vanzarile din ultimile 3 saptamani confirma acest lucru.
Din fericire in Delta inca nu este somn pitic, dar in zona Dubova-Portile de Fier este din abundenta. O sa trimit cateva kg prietenilor mei de la Drobeta Turnu Severin sa vedem ce se va intampla. Daca ma gandesc la compozitia mixului ar trebui sa concluzionez ca Manilla nu reprezinta nimic interesant pentru acest peste. Dar practica ne va da raspunsul corect.
Am vorbit astazi despre acest subiect cu Tom Anderson, proprietarul Sticky Baits, de care ma leaga o prietenie ce a inceput acum 10 ani, cu mult inainte de a lua fiinta Doctor Fishing. Acesta mi-a spus ca a facut o sedinta luna trecuta pe Casien numai cu Manilla. Casien are mult somn pitic si in 6 zile a luat doar 3 astfel de pesti. Motivul esential il reprezinta faptul ca Manilla nu contine deloc fainuri de peste. Dar in acelasi timp nu poate fi considerat un birdfood. Practic nivelul de proteina animala este obtinut dintr-o diversitate de proteine lactice de inalta calitate si oua, care abunda in compozitia bilei, iar nivelul proteic vegetal din extractul de arahide si din alte cateva ingrediente. Este un concept cu totul nou in carpfishing-ul european introdus in premiera de catre Sticky Baits, se pare cu rezultate din cele mai bune pe ape din alte tari.
Concluzia mea ar fi ca este prea devreme sa incepem sa ne batem cu pumnii in piept privind eficacitatea totala a Manillei pe apele noastre, dar in mod sigur la sfarsitul acestui sezon putem cu totii sa discutam cu obiectivitate privind acest subiect. Pana atunci, va invit pe toti sa testam pe balti si vedem rezultatele.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Sep 14, 2017 10:26 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 19, 2016 3:34 pm
Mesaje: 9
Cu cateva zile in urma am facut o super-partida in Delta Dunarii folosind ca nada in exclusivitate Manilla de la Sticky Baits. Am petrecut cu alte cuvinte 6 zile de vis pe bratul Cernovca. Am ales un loc cu apa de aprox. 7m, cioate si multe buturi pe fundul apei si curent destul de puternic. Plumb pierdut de 180gr, carlige wide-gape nr. 4. Probabil ca voi pescui acest loc multe sezoane de acum incolocolo pentru ca rezultatul a fost incredibil. Am pescuit din barca, 24 din 24h, perpendicular pe firul apei. Seara de seara nadeam cam cu 5 kg de Manilla.


Fişiere ataşate:
Un loc bun.jpg
Un loc bun.jpg [ 60.53 KiB | Vizualizat de 12386 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Sep 14, 2017 10:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 19, 2016 3:34 pm
Mesaje: 9
La un moment dat a trecut pe langa mine un lipovean care, cu aroganta caracteristica lor, mi-a spus in treacat ca stau pe un loc care nu are legatura cu crapul si as face bine sa ma mut. Cred ca de fapt si-a dat seama ca ma asezasem unde trebuie. In stanga mea mai erau 2 barci, dar nu prinsesera nimic. Nadisem in amonte din prima seara cam cu 5kg de boiliesuri Manilla . A doua zi surpriza mare: am debutat direct cu crapi cu greutatile cuprinse intre 5 si 7kg.


Fişiere ataşate:
Primul peste.jpg
Primul peste.jpg [ 29.99 KiB | Vizualizat de 12384 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Sep 14, 2017 10:47 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 19, 2016 3:34 pm
Mesaje: 9
Am continuat asa vre-o trei zile la rand reusind sa prind cam 6-7 pesti pe zi. Scapam cel putin la fel de multi agatandu-i in buturile de pe fund. Chiar daca reuseam sa pierd plumbul la fiecare trasatura. Pur si simplu nu aveai ce sa le faci. Am realizat ca va fi una din cele mai reusite partide asa ca am inceput sa nu mai fiu agitat ca de obicei si sa astept cu rabdare stiind ca la un moment dat vor incepe sa vina si dulapii. Intre timp cei cu barcile postati in amonte plecasera si ramasesem singur. Noaptea aveam doar o trasatura maxim doua, asa ca puteam sa dorm iar ziua stateam pe bete si imi urmam programul obisnuit: mai un drill, mai o prajeala.... cu Manilla langa mine.


Fişiere ataşate:
La o prajeala.jpg
La o prajeala.jpg [ 62.33 KiB | Vizualizat de 12381 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sticky Manilla
MesajScris: Joi Sep 14, 2017 11:03 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 19, 2016 3:34 pm
Mesaje: 9
Lucrurile s-au schimbat radical in ultimele 72 de ore cand trasaturile din timpul zilei s-au rarit concomitent cu cresterea numarului lor pe timp de noapte. Am realizat atunci ca pe patul de nada intretinut seara de seara sosise crap mare. Am pescuit dupa cum v-am spus singur, dar cu mine se afla unchiul meu care de altfel mi-a facut si fotografiile. Un mare iubitor de Delta dar mai putin atras de febra pescuitului. Asadar ultimile 3 nopti au fost albe pentru ca trebuia sa-mi scot pestii singur cu minciocul si cei care cunosc acest tip de pescuit stiu ca nu este foarte comod din salupa.


Fişiere ataşate:
In mincioc.jpg
In mincioc.jpg [ 55.73 KiB | Vizualizat de 12380 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron