CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Iul 10, 2017 9:53 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Buna ziua,

In weekendul trecut, impreuna cu colegii de echipa, Marius si Nicu, am facut o partida de placere de 60 ore pe lacul Horgesti din Judetul Bacau. Detalii despre lac nu are rost sa mai scriu, el fiind foarte bine prezentat in emisiunile Catch & Release.
Am ajuns vineri la ora 5 dimineata, nerabdatori sa luam in piept un lac nou ( pescuiam pentru prima data pe el ), insa cu temele facute, zicem noi. Am urmarit cu atentie emisiunile lui Vlad despre lac, am cerut informatii de la Andrei Mihut "Mendoza" cel care organizeaza o multime de concursuri pe acest lac, ce mai, eram din punct de vedere teoretic pregatiti.
Inca de la Brasov, am hotarat ca fiecare sa testeze si sa pescuiasca cu ceva diferit. Ne-am pus de acord sa pescuim numai cu bila tare, 16si 20 mm, 5kg de caciula, aditivate cu lichidele aferente, pescuit cu 2 bete plantat si 2 bete aruncat ( nu suntem aruncatori straluciti, 140-150m, masurati cu ruleta pe camp), monturi folosite plumb pierdut si helicopter
Marius a pescuit cu Source din punga, Nicu a pescuit cu Krill de la DoctorFishing, din punga si deasemenea, mixul Krill cu partea lichida ( am vrut sa vedem daca este vreo diferenta intre cele shelflife si cele rulate home made ) si eu am pescuit cu mixul si partea lichida, de conceptie proprie ( il gasiti la sectiunea nade ) aromele fiind squid cu capsuna si frankfurter ingrediente si parte lichida luate de la Doctor Fishing, de la Calin Visoianu.
Partida a inceput cu ocuparea standurilor, asigurarea confortului necesar ,apoi timp de 1 ora am sondat apa cu markerul pentru betele de aruncat, iar Nicu impreuna cu administartorul lacului Marius Chiper, un baiat deosebit si foarte ajutator, au plecat cu barca sa gasim locuri ok la aprox. 200m de mal. In urma sondarii cu markerul lacul se prezinta curat, fara structuri, cu putin mal, iar adancimea apei fiind de la 3m scazand catre mal din jumatate de m, pe portiuni de 20-30m.
Aruncate si plantate lansetele in apa, s-a trecut la formarea unui pat de nada, din cobra si din spomb. Vremea calda, la suprafata apei, vedeam ca peste circula, si discutand intre noi , ideea s-a format ca pana seara-noaptea nu o sa vedem trasaturi.
Asa a fost, primele trasaturi au venit in jur de ora 10 seara, si constante pe timpul noptii si dimineata pana la ora 7-8. Apoi iar liniste. Intre timp voie buna, gratar, mici, intretinere pat de nada, plantare, sondare etc.
Scenariul s-a repetat si a doua noapte, trasaturi constante la toti.

Concluzie:
Partida a scos la mal 17 crapi ( din care doar 1 oglinda si 1 amur, restul crap romanesc ), tot ce s-a pescuit aruncat a scos pesti cu medie de 6-7 kg, exemparele de 2 cifre venind din larg la betele plantate. Captura competitiei a fost un superb romanesc de 15.600kg.
S-a prins aproximativ in mod egal ca si pesti pe tipurile de nada, un mic plus la Krill de la DoctorFishing ( dar mic :) ). Ce putem spune ca nu exista diferenta intre bila Krill rulata home made si cea de punga din punct de vedere prezentare, miros, singura diferenta fiind duritatea ei, noi lasand un pic mai mult la uscat, asa ca pueti folosI cu incredere ori shelflife ori home made. Despre Source nu avem ce comenta, pestele lacului fiind obisnuit cu bila, insa trebuie sa stii sa pescuiesti cu aceasta bila; iar bilele mele, deocamdata nu m-au dezamagit niciodata, pe nici-o balta.

Cu respect,

Cu siguranta o sa mai venim pe acest lac, impresionati de prima partida, zicem noi reusita, dar totodata cu lectia si mai bine invatata.

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 10, 2017 12:06 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Cateva din capturile partidei


Fişiere ataşate:
IMG_20170709_011252.jpg
IMG_20170709_011252.jpg [ 126.5 KiB | Vizualizat de 4167 ori ]

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: