CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiles nadire tari
MesajScris: Vin Iun 23, 2017 3:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Salutare.

Deoarece nu mai am timp de pescuit cat sa se activeze tigratele(minim doua zile) am zis sa incerc ready-made-urile de la Dynamite...si poate ma ajutati cu niste sugestii.
Intrebarea e: care din bilele care se vand la pungi de 5kg sunt cele mai tari? Avand in vedere ca ma voi confrunta in continuare cu somnii pitici as vrea sa aleg bilele cele mai rezistente direct din punga pe care le dau ca nada. Apoi urmeaza sa "vanez" bilele de carlig aferente, cele hardened.

Sau daca aveti alte sugestii la pret asemanator e ok.

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Vin Iun 23, 2017 4:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am folosit toate sortimentele Dynamite Baits, dar cele pe care le-am folosit in ultimii ani (Source, Crave, Fresh Squid sau Complex-T) nu sunt tari. Sunt relativ moi. Cu cat un boilies e mai tare, cu atat risca sa devina mai putin atragator, e mai greu digerabil etc. Cum majoritatea celor care cumpara boiliesurile shelf-life sunt pescari de week-end, care au la dispozitie prea putin timp si vor sa prinda repede, boiliesurile sunt gandite pentru stilul lor de pescuit. Implicit, sa fie moi.

Pe masura ce se invechesc, boiliesurile shelf-life (inclusiv pop-up-urile) devin mai tari. Deci, daca vrei boiliesuri shelf-life tari, cauta boiliesuri... vechi. Nici cele vechi nu sunt suficient de tari, insa, pentru a face fata in situatia in care ai de-a face cu raci sau somn pitic. Daca vrei boiliesuri cu adevarat tari, solutia e sa iei mixul, sa-l rulezi pe cont propriu (cu un adaos de liant) si sa usuci boiliesurile. E o mica bataie de cap, dar vei avea boiliesuri cu adevarat tari. Incomparabil mai tari decat cele shelf-life, dar si ceva mai putin atragatoare. Castigi ceva, pierzi ceva...

Boiliesurile tari gata facute (Hardened Hookbaits) sunt intr-adevar mai tari decat boiliesurile shelf-life obisnuite, dar nici ele nu sunt atat de tari pe cat ti le poti face singur, daca ai probleme cu racii sau cu somnul pitic.

Mai exista si posibilitatea de a usca boiliesurile shelf-life. Unele nu se usuca bine, se crapa, deci ies din discutie. Altele se usuca destul de bine, dar chiar daca ti se par foarte tari, se vor inmuia repede cand ajung in apa. Unele, cu cat sunt mai uscate, cu atat se rehidrateaza mai repede. Asta e motivul pentru care prefer varianta cu rulatul pe cont propriu, pentru ca pot sa customizez mixul in asa fel incat boiliesuri sa fie tari si sa ramana tari o buna bucata de timp si dupa ce iau apa.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Vin Iun 23, 2017 4:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Mersi Vlad, intuiam raspunsul.
Sa vedem daca mai apar sugestii, daca nu iau ce gasesc prin magazine si vad ce iese. Ori hranesc iar cohorte de pitici cu o nada extrem de scumpa fie gasesc solutia castigatoare :lol:

P.S. Poate vede cineva de la Big Fish topicul, am inteles ca au fost ceva baieti de acolo la Cernica - acum vreo 3 saptamani - sunt curios cu ce au pescuit si daca au prins ceva. Stiu sigur ca "navigau" printre vârșele pentru piticanie cand plantau :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Lun Iun 26, 2017 8:00 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@albert
Vorbeste cu unul dintre producatorii autohtoni si fa-ti niste bile la comanda, pe care sa le usuci tot la ei in atelier, atat bilele pentru nadit cat si cele de la carlig. Eu le-as face foarte iuti pentru a evita somnul pitic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Lun Iun 26, 2017 3:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Albert, iti recomand de la Select Baits gama squid krill-oriental spice, le-am folosit,am prins pe balastiere,sunt o alegere buna.Numai bine !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Lun Iun 26, 2017 5:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
@Razvan,
Mersi, ar fi si asta o solutie doar ca n-am timp sa ma pregatesc asa din timp. E de studiat la iarna oferte si promotii.

@Florin
Salut. Vad ca bilele astea ca au un pret decent. E o optiune interesanta. Daca stii gama Select, poti sa-mi spui care din ready-made-uri sunt tari, direct din punga? Cum ziceam, ma intereseaza consistenta lor.

Multumesc de raspunsuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Lun Iun 26, 2017 5:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 30, 2016 6:54 pm
Mesaje: 28
Localitate: Craiova
Florin Popa scrie:
Albert, iti recomand de la Select Baits gama squid krill-oriental spice, le-am folosit,am prins pe balastiere,sunt o alegere buna.Numai bine !



Bilele recomandate de tine nu sunt semisolubile?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Mie Iun 28, 2017 8:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 09, 2013 11:11 pm
Mesaje: 78
Albert scrie:
Salutare.

Deoarece nu mai am timp de pescuit cat sa se activeze tigratele(minim doua zile) am zis sa incerc ready-made-urile de la Dynamite...si poate ma ajutati cu niste sugestii.
Intrebarea e: care din bilele care se vand la pungi de 5kg sunt cele mai tari? Avand in vedere ca ma voi confrunta in continuare cu somnii pitici as vrea sa aleg bilele cele mai rezistente direct din punga pe care le dau ca nada. Apoi urmeaza sa "vanez" bilele de carlig aferente, cele hardened.

Sau daca aveti alte sugestii la pret asemanator e ok.

Multumesc

Mai ai o varianta,poti folosi oricare dintre bilele de la Dynamite lasate la muiat cateva zile in extract de ardei iute lichid.Testat de mine,somnul pitic nici nu se apropie si crapilor le place maxim.Se gasea extract de ardei iute de la CC Moore candva,dar se poate sa aiba si alte firme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Lun Iul 03, 2017 11:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Salutare
Pana la urma am incercat Complex-T - pe astea le-am gasit la 5kg, 15mm. N-a venit piticania, adica nu s-a agatat la carlig dar nici bilele n-au rezistat pe firul de par 5 ore. Nici doua de 15 mm, nici una de 18mm nici combinatii intre ele. Si nici vreun crap n-a tras dar asta e alta discutie :)
Voi incerca si bilele hardened cand vor aparea in magazine, cu nada aferenta. Sau voi experimenta cu altele daca vor aparea alte recomandari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiles nadire tari
MesajScris: Mar Iul 04, 2017 10:42 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
In ce sens nu ai rezistat ? erau solubile sau pur si simplu cadeau ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron