CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dynamite Baits Source
MesajScris: Joi Iun 15, 2017 8:19 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Buna Vlad,

as dori sa incerc si eu source, dar varianta rulata de mine. intentionez sa iau 5kg de mix si 250ml de liquid source. Mai trebuie sa pun ceva?

Stiu ca se pune 3-5ml/ou insa stiind ca tu rulezi source, cate oua intra pe kg de mix?

Poate ma ajuti si cu o idee de personalizare a acestui mix, desi stiu ca este complet, ma refer la un ulei esential sau stiu eu ce mai ce.
De ce spun asta, am vazut o emisiune de a ta unde ai personalizat atat mix crave cu vitamelo si etc si de asemenea mix source pe corbu cu ulei esential de indian spice si inca ceva, sau ma insel?

voi pescui la Varlam in 7-10 iulie si voi avea la mine Source si ceva fructat ( pentru plictiseala )

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Source
MesajScris: Joi Iun 15, 2017 9:32 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian, doza recomandata de lichid Source e de 3-5ml pe ou, din cate imi amintesc. Mixul ia in jur de noua oua pe kilogram. Eu pun un flacon de 250ml de lichd la 5kg de mix.

Nu cred ca ai nevoie sa personalizezi boiliesurile in vreun fel. Nu cred ca ai nevoie nici macar sa le rulezi, varianta shelf-life prinde foarte bine si majoritatea pescarilor (care dau cu Source) asta folosesc. Singurul caz in care apelez la mixul de Source si imi rulez singur boiliesurile e cel in care pescuiesc undeva unde am nevoie de boiliesuri tari, uscate - ceea ce nu e cazul la Varlaam. Boiliesurile shelf-life au o consistenta elastica si nu se intaresc la fel ca boiliesurile home-made.

Reteta la care te referi e o reteta foarte buna, pe care cred ca am mai pus-o pe forum de cateva ori, dar o repet aici. Proportiile sunt date pe kilogramul de mix.

4ml Monster Crab
3ml Indian Spice
0,5ml BPO

Daca totusi vrei sa te joci cu mixul de Source, poti adauga 10% faina de peste predigerata si 3-5% pudra de chilli. Nu stiu insa daca vei prinde mai bine decat la boiliesurile shelf-life.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits Source
MesajScris: Joi Iun 15, 2017 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Multumesc mult de raspuns !

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron