CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:46 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: preparare seminte
MesajScris: Sâm Mai 06, 2017 10:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
salutare

am si eu o intrebare,este ok daca in fierberea semintelor adaug niste spyceuri pt aroma si poate pt mai multa atractie ca de exemplu,cayenne pepper,indian curry,turmeric,sau thay fish sauce?
intreb asta pt ca le pot lua de la vapor fara bani,si daca ar avantaja in vreun fel prin diferenta de miros si gust o atractie mai mare,atunci cand le fierb sa adaug si cate putin din aceste condiment,bineinteles nu toate la un loc..
stiu ca gasesc deja preparate,dar ami face mie placer sa le condimentez singur...multumesc
sau daca aveti alta idee de condiment ce ar da un randament mai bun va rog sa ami spuneti..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Dum Mai 07, 2017 6:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Marian, merita sa adaugi condimente in seminte dintr-un motiv foarte important: ca sa te convingi singur daca au vreo valoare!

Am preparat tone de seminte de-a lungul anilor, cu tot felul de aditivi, si inca n-am gasit vreun aditiv despre care sa pot spune ca are un efect evident si ca semintele preparate cu el sunt in mod evident superioare semintelor preparate simplu, fara nimic altceva.

M-as bucura sa descopar o formula prin care sa pot face semintele mai bune prin adaugarea unui condiment sau unei arome sau unui lichid nutritiv sau unui indulcitor. Pe hartie, e usor sa te convingi de utilitatea lor. In practica, e mai greu sa observi efecte clare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Dum Mai 07, 2017 6:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Din cele enumerate de tine as folosii doar chilli si sosul de peste. Desii nu stiu ce imbunatatire aduc acesatea in contextul de fata, dar merita incercat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: preparare seminte
MesajScris: Dum Mai 07, 2017 10:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
la sosul de peste si chilli ma gandeam si eu ca ar fi mai ok,pt ca nu stiu cat de mult ar insemna condimentele indiene in apa,in afara de a fi iute..multumesc mult de raspunsuri


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: