CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 12:49 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 24, 2016 12:55 pm
Mesaje: 15
Salut tuturor pescarilor de crap!
Am stat toata iarna si am "clocit" urnatoarea reteta. Acum as avea nevoie de parerile voastre. Orice sugestie este binevenita. Multumesc!

faina soia 100 gr.
meggablend 90 gr.
gris 70 gr.
clo 90 gr.
faina predigerata 50 gr.
faina squid 80 gr.
faina LT94 280 gr
Vitamealo 100 gr.
robin red 100 gr.
glm 20 gr.
sare 10 gr.
seminte 10 gr.

Partea lichida:

marine17 70 ml.
extract lichid de ficat 20 ml.
ulei de somon 15 ml.
ulei esential piper negru 1 ml.
aroma squid&octopus 8 ml
aroma cranberry 3 ml.
indulcitor 3 ml.
betaina 10 gr.
oua 8 bc.
Avand in vedere ca am achizitionat ingredientele la reducere, 1 kg. de bile ajunge la cca. 28 lei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 12:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
faina soia 100 gr.
meggablend 100 gr.
gris 100 gr.
clo 100 gr.
faina predigerata 50 gr.
faina squid 50 gr.
faina LT94 250 gr
Vitamealo 100 gr.
robin red 100 gr.
glm 20 gr.
sare 10 gr.
seminte 20 gr

asta as modifica eu la mixul tau

sau 150 lt94
si 100 squid
asta depinde de buget

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 1:04 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 24, 2016 12:55 pm
Mesaje: 15
Multumesc de sugestii! Dar despre laptele praf ce parere ai? Poate inlocui wpc-ul, izolatul proteic de soia si drojdia?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 1:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Sunt ingrediente care au "functii" si aporturi diferite intr-un mix, depinde si de tipul de bila care ti-l doresti, citeste despre fiecare ingredient in parte...

Exista multe retete pe forum, multe dintre ele testate, desi eu sustin totusi ideea de a cumpara direct mixul, scapi si de fractiile ingredientelor, mai ales daca nu rulezi cantitati industriale ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 1:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Madi scrie:
Am stat toata iarna si am "clocit" urnatoarea reteta. Acum as avea nevoie de parerile voastre. Orice sugestie este binevenita.

In primul rand, o observatie de principiu. Reteta ta nu e de boilies squid & octopus. E o reteta de boilies pe baza de faina de peste. Gandeste-te la mix, nu la aroma, ca fiind componenta de baza a boiliesului. Daca pastrezi mixul si pui alta aroma – de pilda crab, frankfurter, belachan sau ce vrei tu – nu vei avea un boilies de crab, frankfurter sau belachan, vei avea in proportie de 90% acelasi boilies.

Trecand la reteta ta, iti recomand sa lucrezi cu proportii care sunt multiplu de 50g, ca sa ramai cu cat mai putine fractii. De exemplu:

300g faina de peste (LT94, sardine & ansoa etc.)
50g faina de peste predigerata (CPSP90)
200g CLO sau Nectarblend/Meggablend
100g Vitamealo sau Lamlac
100g Robin Red sau Paprika
100g Soia
100g Gris
30g Egg Powder, Blood Plasma sau Blood Powder
20g GLM

Ultimele 5% din reteta pot fi interpretate in diverse feluri. E posibil ca mixul sa se lege bine si fara liant suplimentar (ma refer la Egg Powder, Blood Plasma sau Blood Powder), caz in care poti folosi cele 30g pentru altceva. De exemplu, Liver Powder sau Chilli Powder.

Sau poti mari doza de GLM la 5%. Sau poti s-o inlocuiesti cu 5% Belachan sau Liver Powder. Se pot face o multime de combinatii.

Daca mixul nu se leaga suficient de bine sau boiliesurile nu sunt suficient de tari, poti folosi ultimele 5% doar pentru un liant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 1:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Vlad a punctat foarte bine, un boilies nu poate fi catalogat dupa aroma, aceasta este doar o "amprenta" al acestuia si este folosita in general de producatorii de nada.Luam doua boiles-uri "squid&octopus" unul care la baza este fishmeal , iar celalalt este un birdfood, aroma este singurul numitor comun al acestora, asta ca sa fac o paranteza.

Eu iti recomand sa folosesti si un liant eficace in boilies, pe langa faptul ca mixul se va rula mai usor, vei avea si un boilies mai "tare" care de exemplu te va ajuta si in cazul in care folosesti ca metoda de nadire cobra.

O doza de 30-50 gr in functie de ingredientul ales este suficienta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 2:25 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 24, 2016 12:55 pm
Mesaje: 15
Multumesc tuturor pentru sugestii. Probabil ca formularea mea nu a fost suficient de clara. Reformulez: mix pe baza de faina de peste cu aroma de squid plus stropeala. De fapt am avut ca tinta un mix versatil, de exemplu daca inlocuiesc robin redul cu belachan si adaug la partea lichida extract de belachan sa-i schimb amprenta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 5:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Madi scrie:
am avut ca tinta un mix versatil, de exemplu daca inlocuiesc robin redul cu belachan si adaug la partea lichida extract de belachan sa-i schimb amprenta.

Toate mixurile sunt versatile. Majoritatea ingredientelor pot fi inlocuite cu alte ingrediente cu un rol similar.

In cazul retetei de mai sus, poti folosi belachan in proportie de 5%, dupa cum spuneam. Inlocuiesti 3% liant si 2% GLM cu 5% belachan.

Daca vrei sa inlocuiesti 10% Robin Red cu 10% belachan, ajungi cu ingredientele solubile la 25% si probabil ca vei avea nevoie ca acel 5% din finalul retetei sa fie un liant.

Daca nu vrei sa schimbi prea mult mecanica mixului, poate ca ar fi mai simplu sa pui 10% belachan in loc de 10% Vitamealo - inlocuiesti un element solubil cu un alt element solubil, in aceeasi proportie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 8:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 24, 2016 12:55 pm
Mesaje: 15
Vitamealo are un continut proteic de cca 23%. Daca renunt la el si il inlocuiesc cu belachan nu scad cumva valoarea proteica a mixului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Feb 22, 2017 9:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Si belachanul are aproximativ aceasi valoare proteica,dar nu pot fi comparate din acest punct de vedere, au "functii" diferite in mix ,daca ai de gand sa substitui laptele praf cu pudra de belachan si iti permiti din punct de vedere al costurilor iti recomand sa folosesti si un liant precum plasma de sange, albumina de ou sau chiar pudra de ou in proportie de 30 - 50 grame.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: