CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 16, 2024 4:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Joi Feb 23, 2017 9:10 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 24, 2016 12:55 pm
Mesaje: 15
Am modificat reteta cu cantitati multiplu de 50 gr, in felul acesta reduc fractiile. Voi rula pe esantioane reduse pentru a vedea cum se leaga si in functie de asta adaug sa nu un liant. Multumesc tuturor pentru sugestii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Joi Feb 23, 2017 9:39 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Madi scrie:
Vitamealo are un continut proteic de cca 23%. Daca renunt la el si il inlocuiesc cu belachan nu scad cumva valoarea proteica a mixului?

Belachanul nu e folosit in boilies ca sursa de proteina. E folosit ca sursa de atractie. E un atractant natural foarte puternic, daca e inclus intr-o doza suficient de mare. Pentru atractie, valoreaza mai mult decat Vitamealo. Sursa principala de proteina in reteta pe care o discutam sunt fainurile de peste.

Madi scrie:
Am modificat reteta cu cantitati multiplu de 50 gr, in felul acesta reduc fractiile. Voi rula pe esantioane reduse pentru a vedea cum se leaga si in functie de asta adaug sa nu un liant.

E cea mai buna solutie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Sâm Feb 25, 2017 11:19 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:41 pm
Mesaje: 75
Asa cum a spus si Vlad belachanul este folosit pentru proprietatile sale de atractie si nu petru valoarea sa proteica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 11:43 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 24, 2016 12:55 pm
Mesaje: 15
Nu am sustinut niciodata ca belachanul ar avea valente proteice deosebite. Intrebarea mea era alta: daca inlocuiesc cele 100 gr. vitamealo din mix cu 100 gr. belachan, asta ar insemna ca renunt la proteinele solubile. Afirmatia lui Vlad ca valoarea proteica este data de faina de peste este corecta, dar in felul acesta structura mixului ar putea deveni mai putin aerisita. As putea creste cantitatea de seminte, dar imi este frica sa nu am probleme la rulare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 1:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Belachanul are o valoare proteica mai buna decat laptele praf si este solubil... ofera si textura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 6:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Madi scrie:
Intrebarea mea era alta: daca inlocuiesc cele 100 gr. vitamealo din mix cu 100 gr. belachan, asta ar insemna ca renunt la proteinele solubile.

Belachanul e si el solubil, deci procentul de elemente solubile va ramane acelasi. In reteta pe care o discutam, vei avea 5% PDF, 10% belachan si 2% GLM. Boiliesul va avea o atractie naturala mai puternica datorita belachanului, dar va costa sensibil mai mult.

Apropo de proteine solubile, poti include in partea lichida un lichid nutritiv ca L030, hidrolizat de krill sau altele de acelasi tip. Unul singur intr-o doza relevanta (50-100ml pe kilogramul de mix) cred ca e suficient.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 7:01 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 01, 2014 1:35 pm
Mesaje: 21
Localitate: Lovrin
FAINA DE PESTE 400 G
PESMET 100G
GRIS 100G
LAPTE PRAF 150G
SEMINTE 50G
LAPTE PRAF 150G
GLUTEN 50G
E TOT CE AI NEVOIE.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 7:24 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
sandor cristian scrie:
E TOT CE AI NEVOIE.

Te rog, nu scrie cu majuscule, e interzis prin regulamentul forumului. Nu numai ca e mai greu de citit, dar cand scrii cu majuscule se considera ca tipi... ceea ce banuiesc ca nu e cazul.

In ceea ce priveste reteta propusa de tine, ideea topicului este crearea unei retete dintr-o lista de ingrediente anume. Nu orice ingrediente. Vezi primul mesaj din topic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Lun Feb 27, 2017 12:31 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Madi scrie:
Nu am sustinut niciodata ca belachanul ar avea valente proteice deosebite. Intrebarea mea era alta: daca inlocuiesc cele 100 gr. vitamealo din mix cu 100 gr. belachan, asta ar insemna ca renunt la proteinele solubile. Afirmatia lui Vlad ca valoarea proteica este data de faina de peste este corecta, dar in felul acesta structura mixului ar putea deveni mai putin aerisita. As putea creste cantitatea de seminte, dar imi este frica sa nu am probleme la rulare.



Eu cred ca nu e cazul sa inlocuiesti nimic.Daca te simti bine,lasa vitamelo si adauga si cele 100g. belachan.Nu o sa moara nimeni.Nu se intampla nimic daca nu te raportezi intotdeauna la un kilogram (sau multiplu) de mix finit,daca rezultatul te satisface.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies squid & octopus
MesajScris: Mie Mar 08, 2017 9:56 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 19, 2016 3:34 pm
Mesaje: 9
Vedeti ca in sfarsit si-a postat Calin reteta de Squid cu Cranberry cu care pescuieste. Am folosit-o si este o super-bila. Fara suparare, la rezultatele pe care le-au avut cei din gasca lui si cu el anul trecut in Delta, pe Sarulesti si pe Moara, eu unul n-as fi facut asta. Dar omul daca nu vinde boiliesuri decat intr-un cerc restrans de prieteni probabil ca nu-l afecteaza.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: