CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 9:30 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta de boilies-as dori o parere
MesajScris: Dum Feb 19, 2017 5:00 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 19, 2017 9:18 am
Mesaje: 5
Buna ziua.Sunt la inceput cu preparatul de boilies si as avea nevoie de un ajutor si niste sfaturi in legatura cu o reteta de boilies.As dori sa mi prepar eu acasa ca sa pot iesi mai ieftin decat sa le cumpar deoarece de fiecare data merg pe balta cu putinele bile:))
Reteta e in felul urmator:
Parte solida:
-faina de peste 40%
-faina de sange 5%
-faina de drojdie 5%
-faina de soia 15%
-proteina concentrat 10%
-faina de orez 10%
-boia dulce 10%
-seminte 5%
-Betaina:2%
-Glm 2%
-extract de ficat:2%

Parte lichida:
-melasa :30ml
-csl:30 ml
-Marin amino 30 ml
-piper 1ml
-Indulcitor 2ml
-Aroma squid 6ml
-Fructa 3 ml


Ce parere aveti despre aceasta reteta?
astept sugestii,va multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 19, 2017 6:24 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Salut Paul,

Ti-ai facut un calcul cam la ce pret iti iasa kg de boilies cu reteta asta? Am inteles ca principalul scop ar fi sa iesi mai ieftin.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 19, 2017 6:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut, intr-o reteta de boilies unele proportii de ingrediente nu isi au rostul in doze mici(nu dau randamentul asteptat).Tinand cont ca doresti un boilies eficace, dar care sa nu fie extrem de costisitor, eu iti recomand urmatoarele modificari.

Reteta ta nu o sa ruleze pentru ca nu are elemente de legatura, iar o doza de 5% faina de sange intr-o reteta conceputa corect, face coca lipicioasa si intareste foarte tare boiles-ul dupa fierbere( dozaj recomandat de mine ar fi 2-3 %)

Acum hai sa compunem reteta, ai nevoie de minim 40-45% elemente de legatura ( recomandat ar fi 50% minim)

10% faina soia
15% clo
10% faina porumb ( cat mai fin, nu malai din comert)
10% gris

Apoi adaugam 40% faina de peste( alege una si buna, recomandat ar fi una de tip LT94)

In loc de 20 gr ficat,betaina si glm, eu recomand pudra de belachan, indicat ar fi un 10% in mix, asta dupa cum te tine buzunarul.

Restul de 5% il impartim in felul urmator 3% pudra de drojdie si 2% faina de sange ( ca sa respectam cat de cat reteta ta)

Acum reteta ta ar suna in felul urmator.

10% faina de soia
15% CLO
10% faina porumb
10% gris
40% faina peste LT94
10% pudra de belachan
3% faina drojdie
2% faina sange

La partea lichida poti folosii ce vrei, eu insa as recomanda un singur ingredient dar intr-o doza mai mare. Acesta poate deriva de la block-ul de belachan, pana la orice lichid hidrolizat de peste,ficat,krill etc ...

Ai nevoie de 7-8 oua in functie de marimea lor si lichidele aferente retei.

P.S. Pentru inceputul inceputurilor recomandat ar fi sa folosesti un mix cumparat, macar pana deprinzi tehnica de rulare, consistenta pastei obtinute etc ..


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 11:08 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Arhip Andrei scrie:
10% faina soia ..


Salut!
Andrei,spune-mi te rog la ce fel de faina de soia te referi.
Ai folosit porumb macinat foarte fin si ai constatat ca are o buna capacitate colanta ?

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 12:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Ar fi trebui sa specific ce fel de faina de soia, tinand cont ca este incepator.Este recomandata o faina de soia tratata enzimatic.Cat despre faina de porumb, daca este fina ( de exe. cea din magazinele de furaje pentru animale, sitata foarte fin) are capacitati bune de legare, se poate folosi pe post de liant intr-un mix de boilies, groundbait... nu este la fel de eficace precum CLO-ul si nu are aceleasi proprietati dar ca ingredient de volum intr-un mix unde se vizeaza un cost scazut,poate fi folosita.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 3:28 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Arhip Andrei scrie:

Acum hai sa compunem reteta, ai nevoie de minim 40-45% elemente de legatura ( recomandat ar fi 50% minim)

10% faina soia
15% clo
10% faina porumb ( cat mai fin, nu malai din comert)
10% gris

Apoi adaugam 40% faina de peste( alege una si buna, recomandat ar fi una de tip LT94)
.


Andrei, chestia cu elementele de legatura este teoretica, numai cine nu a rulat sub 35% vorbeste din carti. rulez mix belachan de 2 ani de zile sub urmatoarea reteta si vreau sa spun ca se ruleaza impecabil si culmea este ca prinde si peste

SOIA 100
CLO 100
MEGABLEND 100
FAINA PESTE LT94 400
FAINA PESTE PREDIGERATA 50
BLOC BELACHAN 50
PUDRA BELACHAN 50
FAINA SANGE 25
PROTEIN KONCENTRAT 50
PUDRA CHILI 25
FAINA VAREC 50

dupa cum vezi, legatuta 30%, peste total cu belachan 55%

de asemenea mixul pentru squid cu fructa contine 35% element legatura si volum si faina de peste 300g lt94 si 75g predigerata deci total 37.5% la fel se ruleaza impecabil si culmea este ca mai prinde si podiumuri ( locuri 2 si 3 si capturi, dar niciodata locul 1 :) )

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 3:35 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
concluzie:

as prefera ca pe aceste forumuri sa se vorbeasca din practica fiecaruia nu din teorie !

p.s. BFM de la nutrabaits are doar 20% CLO, marea majoritate a mix de la CC Moore au max 35%

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 3:45 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
paul b scrie:
Buna ziua.Sunt la inceput cu preparatul de boilies si as avea nevoie de un ajutor si niste sfaturi in legatura cu o reteta de boilies.As dori sa mi prepar eu acasa ca sa pot iesi mai ieftin decat sa le cumpar deoarece de fiecare data merg pe balta cu putinele bile:))
Reteta e in felul urmator:
Parte solida:
-faina de peste 40%
-faina de sange 5%
-faina de drojdie 5%
-faina de soia 15%
-proteina concentrat 10%
-faina de orez 10%
-boia dulce 10%
-seminte 5%
-Betaina:2%
-Glm 2%
-extract de ficat:2%

Parte lichida:
-melasa :30ml
-csl:30 ml
-Marin amino 30 ml
-piper 1ml
-Indulcitor 2ml
-Aroma squid 6ml
-Fructa 3 ml


Ce parere aveti despre aceasta reteta?
astept sugestii,va multumesc


La mixul dat de tine, as scoate 2.5% faina sange, 2% drojdie, 5% din faina de soia si as baga 10% CLO si scoate 3% din PK si pune la pudra de ficat, te asigur ca mixul se va rula si va prinde si peste, insa trebuie rulat imediat sa nu se intareasca prea tare din cauza fainii de sange. Ca parte lichida sa ai grija la cantitatea de lapte cu apa sa nu iti depaseasca per total 450ml

spor la rulat

p.s. fii increzator e bine sa asculti toate parerile ca numai asa ai de invatat

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 4:03 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Adrian Hermeziu scrie:

Andrei, chestia cu elementele de legatura este teoretica, numai cine nu a rulat sub 35% vorbeste din carti. rulez mix belachan de 2 ani de zile sub urmatoarea reteta si vreau sa spun ca se ruleaza impecabil si culmea este ca prinde si peste



De ce 35% si nu 50%? Paul a specificat de la inceput ca il intereseaza pretul. Cu 50% nu se ruleaza sau nu mai prinde?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 4:35 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Adrian Hermeziu scrie:
Arhip Andrei scrie:

Acum hai sa compunem reteta, ai nevoie de minim 40-45% elemente de legatura ( recomandat ar fi 50% minim)

10% faina soia
15% clo
10% faina porumb ( cat mai fin, nu malai din comert)
10% gris

Apoi adaugam 40% faina de peste( alege una si buna, recomandat ar fi una de tip LT94)
.


Andrei, chestia cu elementele de legatura este teoretica, numai cine nu a rulat sub 35% vorbeste din carti. rulez mix belachan de 2 ani de zile sub urmatoarea reteta si vreau sa spun ca se ruleaza impecabil si culmea este ca prinde si peste

SOIA 100
CLO 100
MEGABLEND 100
FAINA PESTE LT94 400
FAINA PESTE PREDIGERATA 50
BLOC BELACHAN 50
PUDRA BELACHAN 50
FAINA SANGE 25
PROTEIN KONCENTRAT 50
PUDRA CHILI 25
FAINA VAREC 50

dupa cum vezi, legatuta 30%, peste total cu belachan 55%

de asemenea mixul pentru squid cu fructa contine 35% element legatura si volum si faina de peste 300g lt94 si 75g predigerata deci total 37.5% la fel se ruleaza impecabil si culmea este ca mai prinde si podiumuri ( locuri 2 si 3 si capturi, dar niciodata locul 1 :) )


Scuza-ma dar elementele de legatura din mixul prezentat reprezinta 37,5%, nu 30%, in afara de soia+clo+meggablend mai ai si faina de sange si proteinkonzentrat-ul iar acestea sunt elemente de legatura importante.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: