CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:00 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 5:00 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Da Stelian, ma refeream strict la prima parte, scuze

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 5:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Adrian, se pot rula si mixuri cu 30% ingrediente de legatura, dar depinde cu ce este umpluta gaura de 70%, teoretic daca ai peste 45-50% ingrediente de legatura si volum, este foarte greu sa obti un mix care sa nu se ruleze, sa fie foarte lipicios sau sfaramacios etc... Tinand cont ca este la inceput de drum, cred ca sfatul meu il va ajuta, ii scade si costul boiles-ului (ingredientele de volum sunt relativ ieftine).Apoi probabil isi va concepe singur o reteta de la 0 si adaugand doar 20-30% ingrediente de volum( arunca un ochi peste reteta postata de el) multe ingrediente solubile in combinatie cu ingrediente care dezleaga mixul, acesta va fi lipicios,se va rula greu s.a.m.d ... nu va sti de ce.

In concluzie pana ajungi sa stapanesti putin "tainele" rularii boilies-urilor si sa jonglezi cu ingredientele, in opinia mea este bine sa respecti regulile de baza, in afara de faptul ca risti sa pierzi timp si bani.Desi raman la parerea primului meu post, cel mai indicat este sa rulezi un mix cumparat macar pentru inceput, iar apoi ai un punct de plecare daca chiar iti doresti sa pescuiesti dupa propriile tale idei de boilies.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 9:13 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
De acord cu tine Andrei

P.S. cred ca toti am inceput cu pack-uri

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 9:50 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 19, 2017 9:18 am
Mesaje: 5
Adrian Hermeziu scrie:
Arhip Andrei scrie:

Acum hai sa compunem reteta, ai nevoie de minim 40-45% elemente de legatura ( recomandat ar fi 50% minim)

10% faina soia
15% clo
10% faina porumb ( cat mai fin, nu malai din comert)
10% gris

Apoi adaugam 40% faina de peste( alege una si buna, recomandat ar fi una de tip LT94)
.


Andrei, chestia cu elementele de legatura este teoretica, numai cine nu a rulat sub 35% vorbeste din carti. rulez mix belachan de 2 ani de zile sub urmatoarea reteta si vreau sa spun ca se ruleaza impecabil si culmea este ca prinde si peste

SOIA 100
CLO 100
MEGABLEND 100
FAINA PESTE LT94 400
FAINA PESTE PREDIGERATA 50
BLOC BELACHAN 50
PUDRA BELACHAN 50
FAINA SANGE 25
PROTEIN KONCENTRAT 50
PUDRA CHILI 25
FAINA VAREC 50

dupa cum vezi, legatuta 30%, peste total cu belachan 55%

de asemenea mixul pentru squid cu fructa contine 35% element legatura si volum si faina de peste 300g lt94 si 75g predigerata deci total 37.5% la fel se ruleaza impecabil si culmea este ca mai prinde si podiumuri ( locuri 2 si 3 si capturi, dar niciodata locul 1 :) )



si parte lichida ce ai recomanda la retata prezentata de tine(cat ar fi un cost pt partea solida?)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 10:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Depinde de unde cumperi ingredientele, eu ti-as recomanda doctor fishing (sticky baits), nu vreau sa fiu prea subiectiv.Ca si parte lichida ai multe variante dupa cum am specificat, depinde care e plafonul maxim care il poti atinge cu privire la pret, dintr-un kg de mix + parte lichida iti rezulta minim 1.3 kg de produs finit (boilies). Poti sa te lipsesti de partea lichida, sa folosesti doar 20-30 ml ulei si oua.

Totusi eu imi mentin ideea de a pescui pentru inceput cu un mix cumparat "handy-pack" sau ceva, asa ai si un etalon de comparatie.

Tine cont ca nu e chiar floare la ureche sa rulezi acasa, atata timp cat nu detii un echipament profesional si nu ai un loc special amenajat. Ar mai fi varianta sa iti ruleze cineva contra cost .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 21, 2017 8:20 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
paul b scrie:
si parte lichida ce ai recomanda la retata prezentata de tine(cat ar fi un cost pt partea solida?)


MARINE FISH PROTEINE 60
EXTRACT TUNA L030 25
AROMA CRAB 3
AROMA BELACHAN 3
ULEI ESENTIAL PIPER 1
ULEI SOMON 15

ingrediente folosesc de la baitshop si doctorfishing

bila iese undeva la 25 lei kg

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: