CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ingrediente pentru boilies
MesajScris: Dum Feb 19, 2017 4:22 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 19, 2017 9:18 am
Mesaje: 5
Buna ziua.As avea nevoie de un sfat legat de Betaina,Gml?Care ar fi gramajele pentru ele intr un kg de mix?Imi ridica f mult costul valoarea Glm-ului.Ce s-ar putea face in privinta asta?Extractul de ficat ar putea lipsi dintr un mix?
O alta intrebare ar fi daca folosesti si belachan pudra mai trebuie si extract de ficat?
Va multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente pentru boilies
MesajScris: Dum Feb 19, 2017 5:37 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut
Daca e sa ma intrebi pe mine mai bine renunti la betaina si GLM decat la ficat. De GLM nu stiu ce sa spun,dar betaina, dupa mine,e ca apa sfintita. Nu face nici bine, nici rau :) Incearca o bila in care atractantul principal sa fie ori ficatul, ori belachanul. Nu spun ca impreuna nu functioneaza, dar nu vad sensul sa le combini. Mai bine una si buna, adica intr-o proportie suficienta in bila. Am vazut ca ai creionat si o reteta. Eu zic sa incerci o reteta deja folosita, care sigur se ruleaza si prinde. E plin de retete bune inclusiv pe acest forum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente pentru boilies
MesajScris: Dum Feb 19, 2017 6:06 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 19, 2017 9:18 am
Mesaje: 5
Rețetă scrisa am primit o de la cineva care nu mai pescuiește la crap a zis ca a folosit o câțiva ani dar am vrut sa aflu mai multe păreri!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente pentru boilies
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 12:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Orice ingredient poate lipsi din alcatuirea unui mix, nu trebuie neaparat substiuit ( ex belachan in loc de ficat, sau boia in loc de Robin Red). Insa daca ma intrebi pe mine, nu as concepe un mix fara faina de peste, mai departe totul depinde de bugetul care il ai la dispozitie.

P.S. Asta nu inseamna ca toate mixurile vor prinde la fel de bine si peste :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente pentru boilies
MesajScris: Lun Feb 20, 2017 10:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
paul b scrie:
Buna ziua.As avea nevoie de un sfat legat de Betaina,Gml?Care ar fi gramajele pentru ele intr un kg de mix?Imi ridica f mult costul valoarea Glm-ului.Ce s-ar putea face in privinta asta?Extractul de ficat ar putea lipsi dintr un mix?
O alta intrebare ar fi daca folosesti si belachan pudra mai trebuie si extract de ficat?
Va multumesc anticipat


1) Green Lipped Mussel, GLM provine din Noua Zeelandă şi este unul dintre cei mai eficace aditivi de crap ai tuturor timpurilor.
Are calitatea de a da nadei o extraordinară notă de atracţie naturală. Productivitatea multor nade şi multor pescari datorează mult extractului de GLM.
GLM este un extract natural şi, ca atare, nu are o doză maximă.

2) Betaină anhidră, cristalizată, sub formă de pudră, extrasă din sfeclă de zahăr, cu o puritate de peste 98%.
Betaina se foloseşte în nutriţia umană şi animală şi în acvacultură. A devenit un ingredient foarte popular în nade de crap, datorită calităţilor ei nutritive şi palatante. Adăugată în mixuri sau în pasturi, îmbunătăţeşte capacitatea de atracţie a nadei atât pe termen scurt, cât şi în timp. Dozaj recomandat pana la 10%/kg mix.

3) Daca GLM-ul iti ridica costul foarte mult, atunci poti sa nu il folosesti. Nu e obligatoriu.

4) Da extractul de ficat poate lipsi dintr-un mix. Nu toate mixurile contin extract de ficat. La fel e si cu GLM-ul.

5) Nu este nevoie sa folosesti impreuna cu pudra de belachan si extract de ficat. De cele mai multe ori acesta se foloseste singura ca si atractant. Asta nu inseamna ca nu poti folosi si alti atractanti in combinatie, dar nu este obligatoriu!

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente pentru boilies
MesajScris: Sâm Feb 25, 2017 11:11 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:41 pm
Mesaje: 75
Referitor la doza de glm dintr-un mix de la 50 gr. in sus are un "efect" foarte bun. La betaina nu am observat ca e asa de importanta. Nu am combinat niciodata pudra de ficat cu belachan, dar in pescuit se poate orice. Mai bine folosesti ori pudra de ficat ori belachan pudra in doza semnificativa.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: