CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 8:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 4:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
La cum sunt lucrurile in momentul de fata in pescuitul la crap (ma refer in special la Romania) personal consider ca nu avem suficiente restrictii in regulamentele lacurilor. Dar pe viitor cine stie, poate se mai schimba lucrurile.
Am mai scris asta: din extrasele din regulamentele bălților din UK prezentate Vlad, eu am dedus că regulamentele de acolo sunt mai stricte (mai restrictive) decât la noi. Dacă englezii nu se plâng...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 5:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 22, 2016 8:24 pm
Mesaje: 1
horatiu sibianu scrie:
La cum sunt lucrurile in momentul de fata in pescuitul la crap (ma refer in special la Romania) personal consider ca nu avem suficiente restrictii in regulamentele lacurilor. Dar pe viitor cine stie, poate se mai schimba lucrurile.


Ai dreptate insa din pacate administratia poate trece usor in cealalta parte, avand restrictii ce tin anumite grupuri de pescari deoparte.
Exemplul pe care il am in minte este regula privind lungimea lansetelor de pe Varlaam.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 12, 2017 2:22 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 14, 2017 10:45 am
Mesaje: 6
Sunt pe piata in afara ... niste boiliesuri care nu se descompun nici dupa luni de zile de stat in apa .. Daca nu le mananca nimeni , raman acolo pana le scoate afara cineva . Am auzit (nu am vazut eu personal) ca pe un lac , la sfarsitul sezonului se baga o plasa special conceputa si scotea tone de boiliesuri .... :shock: Am cautat filmarea mult timp dar nu am gasit . Poate stiti voi ceva despre ce balta e vorba si stiti unde gasesc filmarea !!

_________________
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 12, 2017 2:57 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 30, 2016 6:54 pm
Mesaje: 28
Localitate: Craiova
petre iulian scrie:
Sunt pe piata in afara ... niste boiliesuri care nu se descompun nici dupa luni de zile de stat in apa .. Daca nu le mananca nimeni , raman acolo pana le scoate afara cineva . Am auzit (nu am vazut eu personal) ca pe un lac , la sfarsitul sezonului se baga o plasa special conceputa si scotea tone de boiliesuri .... :shock: Am cautat filmarea mult timp dar nu am gasit . Poate stiti voi ceva despre ce balta e vorba si stiti unde gasesc filmarea !!



Pai in cazul asta este si normal sa interzici acest gen de "bila", daca nu se descompune in apa timp de de 1 sezon nu imi pot imagina cum pot digera pestii tampenia aia.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 12, 2017 3:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Exista pe CarpOnline un interviu pe care l-am facut acum cativa ani cu Keith Moors, pescar cunoscut si proprietar al unui lac din Franta. In interviu, Keith explica de ce a luat decizia interzicerii boiliesurilor shelf-life pe lacul lui. Materialul poate fi citit aici: http://carponline.ro/interviuri/intervi ... 3/pagina-4.

Interdictia lui Keith se refera la absolut toate boiliesuri shelf-life, nu face distinctie intre ele. Boiliesuri shelf-life inseamna boiliesuri cu "viata de raft", adica boiliesuri care se pot pastra in ambalaje de plastic la temperatura camerei.

A nu se cofunda cu termenul de ready-made, care inseamna boilies gata facut. Boiliesurile ready-made se impart in doua categorii - cu conservant (shelf-life) si fara conservant (proaspete sau eventual congelate).

Apropo de boiliesurile cu conservant, am vazut pescari care par sa-si inchipuie ca doar firmele straine folosesc conservanti, firmele romanesti, nu. Folosesc in mod sigur si firmele romanesti si unele dintre ele isi cumpara conservantii chiar de la firme de nada engleze. In principiu, orice boilies care poate sta pe raft cu lunile sau cu anii, la temperatura camerei, intr-o punga de plastic, fara sa se strice, are nevoie de un conservant sub o forma sau alta, dar asta nu inseamna ca boiliesurile care contin conservant nu sunt bune. Avem destule exemple de boiliesuri shelf-life care prind foarte bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 12, 2017 5:40 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Apropo de tonele de boiliesuri care nu se descompun in apa cu lunile cred ca este doar o simpla poveste cusuta cu ata alba. Faptul ca nu ati gasit acea filmare e cel mai probabil din cauza ca ea nu exista. Cel putin eu, pana nu vad cu ochii mei asa ceva, nu pot sa cred asemenea baliverne. Parca e prea de tot si ma mir domnule Petre Iulian, la experienta dumneavoastra, ca ati putut lua in serios asemenea povesti.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 12, 2017 6:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Citat dintr-un articol semnat de Jim Gibbinson, intitulat "Crapi de zapada", si care apare pe site-ul celor de la Big Fish: -Acum trei ani, unul dintre lacurile de langa mine a fost nadit intens iarna cu boiliesuri Grange de la Mainline. Pescarii care au facut asta au avut mare succes: impreuna, au prins mai mult decat toti ceilalti pescari la un loc. Motivul acestui succes nu a trecut insa neobservat, iar in iarna urmatoare alti pescari au adoptat o tactica similara. Rezultatul a fost inevitabil – aproape ca nu s-a mai prins nimic toata iarna. Din fericire, nu era unul dintre lacurile mele preferate de iarna, asa ca intamplarea nu m-a afectat, dar la inceputul lui martie am zis sa dau „o tura” sa vad daca merita sa fac cateva partide. Seara, cand mi-am scos lansetele, am descoperit cu stupoare ca la doua lansete din trei agatasem boiliesurile date ca nada de alti pescari. Incredibil! Ca sa se intample asa ceva, pe fundul apei trebuie sa fi fost un covor de boiliesuri in putrefactie. Se poate sa fi fost afectat numai vadul meu, dar ma indoiesc. Se intelege de la sine ca am taiat lacul respectiv de pe lista pentru tot restul sezonului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 12, 2017 11:10 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 14, 2017 10:45 am
Mesaje: 6
Adrian Novac scrie:
Apropo de tonele de boiliesuri care nu se descompun in apa cu lunile cred ca este doar o simpla poveste cusuta cu ata alba. Faptul ca nu ati gasit acea filmare e cel mai probabil din cauza ca ea nu exista. Cel putin eu, pana nu vad cu ochii mei asa ceva, nu pot sa cred asemenea baliverne. Parca e prea de tot si ma mir domnule Petre Iulian, la experienta dumneavoastra, ca ati putut lua in serios asemenea povesti.


------------

"boiliesuri" care nu se descompun cu lunile nu este o `poveste dupa parerea mea personala ;)
Poate ne explica Vlad daca este posibil asa ceva .

_________________
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 13, 2017 11:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Si eu sunt sceptic in privinta acestor boiliesuri care nu se descompun cu lunile sub apa . Cine sustine aceasta teorie ar fi bine sa aduca si niste argumente .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: