CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mai 02, 2024 1:17 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 1:33 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
Salut, care din boilesurile produse din cele doua firme sunt mai bune? Nu pescuiesc in concursuri, doar de placere si intentionez ca de anul asta sa ma axez pe folosirea preponderenta a boilesurilor, in detrimentul groundbaiturilor.
Ar fi bune si cateva sfaturi privind cantitatea de bile folosite la nadire pentru o partida de max 48 de ore.
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 1:56 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
As mai avea o nedumerire, de cate partide ar fi nevoie pentru a invata pestii sa reactioneze la boiles? mentionez ca nu am vazut sa fie folosit ca nada sau momeala pe baltile pescuite de mine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 3:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
Zahan scrie:
Salut, care din boilesurile produse din cele doua firme sunt mai bune? Nu pescuiesc in concursuri, doar de placere si intentionez ca de anul asta sa ma axez pe folosirea preponderenta a boilesurilor, in detrimentul groundbaiturilor.
Ar fi bune si cateva sfaturi privind cantitatea de bile folosite la nadire pentru o partida de max 48 de ore.
Multumesc.


Salut, fara sa te superi, nu cred ca vei primi un raspuns clar la prima intrebare, pentru ca este foarte generala, iar un raspuns direct va fi plin de subiectivism.
In primul rand te-as ruga te documentezi mai mult in ceea ce priveste subiectul boiliesuri: tipuri de boiliesuri (solubile sau tari), boiliesuri de tip birdfood sau fishmeal, arome folosite etc. si de asemenea situatiile in care doresti sa le folosesti (primavara, vara, toamna, pe ce lacuri, in ce combinatii etc.)
Apoi, daca te hotarasti sa pescuiesti cu un anumita firma ca e Dynamite sau Sticky sau oricare alta, va fi doar alegerea ta si iti vei da singur seama daca vei fi multumit sau nu.

Cantitatea de bile pentru o partide de 48 de ore depinde din nou de mai multi factori: anotimp, densitate de peste, locul pe balta, tipul de pescuit practicat etc. Astfel, te poti descurca si cu 1-2 kg de bile dar poti sa folosesti si 10 kg sau mai mult.

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 4:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Zahan, multe firme au un boilies care prinde mai bine decat celelalte. Un fel de "nava-amiral".

La Dynamite Baits, e Source. In cazul in care optezi pentru Dynamite Baits, incearca Source. Am prins cu el peste tot, direct din punga, fara nimic altceva.

Ce mi se pare neobisnuit la Source - si aici voiam sa ajung - este ca (din experienta mea, dar si a altora cu care am discutat) e mai bun in format shelf-life, adica la punga, asa cum il cumperi din magazin, decat daca iei mixul si ti-l rulezi singur dupa reteta producatorului. N-am idee de ce, in general e invers, dar faptul ca la Source boiliesurile din punga sunt eficiente e un avantaj pentru confortul pescarului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 7:54 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
Multumesc de sfaturi, in ceea ce priveste boilesurile m-am documentat destul de mult, doar ca as vrea sa trec si la partea practica(toate au un inceput). Este util sa folosesc in primavara source-ul recomandat de vlad, (varianta diametru mic 16 sau 18mm) si in combinatie cu ceva pelete mici in saculeti pva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Mie Feb 08, 2017 8:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Poti sa folosesti Source in orice anotimp.

Daca pescuiesti in martie, incearca boiliesuri cat mai mici. Cele de 18mm sunt mari. Foloseste 10-12mm ca nada si eventual 15-16mm la carlig. Sau monturi de pop-up cu pop-uri mai cat mici. Treci la boiliesuri mai mari doar daca te deranjeaza ciortanii si ai nevoie sa faci selectie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 8:21 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ca alternativă, dacă nu găsești boiliesuri de dimensiuni mici sau eziți să le cumperi fiindu-ți teamă că rămâi cu ele și urmează sezonul cald când sunt mai indicate boiliesuri mai mari, poți cumpăra de 18mm și 20mm și le spargi/fărâmițezi la granulația dorită cu ceva în genul Krusha.

Personal prefer ca nada să aibă mărimi și forme diferite. Plus că prin fărâmițare crește atracția boiliesului deoarece se vor dispersa mai repede în apă elementele de atracție. Atenție totuși: prin fărâmițare și creșterea atracției, cel mai probabil te va "deranja" și peștele de talie mică (inclusiv alte specii). În funcție de populația piscicolă și obiectivele tale, alegi strategia care, în teorie, s-ar potrivi cel mai bine la acel moment.

Spun "în genul Krusha" deoarece îți recomand să cauți un produs care are "dinții" din metal. Cea de la Korda este bună pentru boiliesuri relativ moi dar dacă vrei să spargi boiliesuri ceva mai tari, dinții fiind din plastic, le vei fărâmița mai greu sau riști chiar să spargi Krusha.

Eu am folosit o vreme Krusha și ulterior, după ce am văzut că dinții de plastic nu-și fac treaba în cazul boiliesurilor tari, mi-am cumpărat varianta de la ProLogic din lista de mai jos (l-am ales pentru acele pâlnii care sunt folositoare când umpli săculeții solubili cu boiliesurile sparte).

- Krusher ProLogic Boilie&Pellets Metalic
- Bait Crusher Carp Zoom
- K-KARP XTR Bait Crusher
- Metal Crusher Carp Spirit

O alternativă mai comodă și indicată atunci când ai cantități mari de fărâmițat este Boilie Crusher de la RidgeMonkey:
- RidgeMonkey Advanced Boilie Crusher
- RidgeMonkey Advanced Boilie Crusher Full System


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 12:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 12, 2015 11:22 am
Mesaje: 13
Eu am pescuit cu Source anul trecut la recomandarea unui prieten...nu-mi mai fac bile decat in cazuri extreme :)
Le recomand pe orice balta si pe orice temperatura !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 1:48 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
Este in regula sa folosesc aceleasi bile din punga la carlig? Ar fi indicat un boiles dedicat, in combinatie cu ceva pelete marunte in pva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynamite Baits vs Sticky Baits
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 2:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Poti sa pescuiesti linistit cu boiliesurile din punga si la carlig. Pana sa ajungem sa ne facem (sau sa cumparam) boiliesuri de carlig speciale, am pescuit multa vreme cu aceleasi boiliesuri pe care le foloseam si ca nada. Si pescuim in continuare fara probleme.

Totusi, nu e rau sa ai la tine si boiliesuri de carlig speciale, din mai multe motive. Uneori poti avea nevoie de boiliesuri de carlig foarte tari. Cele folosite ca nada sunt atragatoare si pentru ca sunt moi (aici ma refer la Source in forma shelf-life). Daca erau dure, erau mai putin atragatoare. Alteori poti folosi boiliesuri de carlig dipuite. Si asa mai departe.

La intrebarea cu peletele n-am cum sa raspund. Depinde unde pescuiesti, cum pescuiesti si ce vrei sa prinzi. Poti sa faci un topic separat pe tema strategiilor pentru un anumit lac, care te intereseaza.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Adrian Ionut şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: