CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 23, 2024 7:40 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea alunelor tigrate
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 8:40 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Albert scrie:
Salut
Ce intelegeti voi prin "mod de preparare incorect"? Dar prin folosire in exces?
Sau altfel, ce cantitate si ce mod de preparare e ok pentru o partida de o saptamana pe o balta salbatica?


Pe o balta salbatica, as incepe pescuitul cu un kg de alune pe lanseta; as schimba lansetele la 24 de ore, cu alte 250 grame de alune nadite pentru fiecare lanseta. La fiecare trasatura, as nadi cu alte 250 de grame pe lanseta la replantare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea alunelor tigrate
MesajScris: Joi Feb 09, 2017 11:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Domnule Victor Costache, in cele doua topicuri pe care le-am deschis pt. cei care vor sa-si spuna civilizat parerile, am vazut ca pescari de la care am invatat lucruri bune , cu care am pescuit,au avut pareri asemanatoare cu ale mele.In topicul referitor la alunele tigrate esti obraznic si provocator, scriind ca eu folosesc boiliesuri cu chimicale si tendentios ma intrebi ce si cum folosesc.Uite,pe langa pescuit eu mai o pasiune:sportul, alergatul si trasul de fiare.Asa ca in loc sa-mi pierd vremea facand trafic pe acest forum mai bine imi pun castile fac sport si ascult, normal, o formatie tot din uk: Duran Duran.Inchei definitiv si iti spun ca eu nu sunt omul formulelor, dar am ca motto:Dubito ergo cogito,cogito ergo sum.Era sa uit ceva foarte important:provin dintr-o zona geografica unde cu doua mii de ani in urma locuiau dacii mari.Acestia nu aveau in vocabular cuvantul lacheu, dar din pacate la fanarioti, acest cuvant era litera de lege.Iti doresc un sezon beton, dar mai ales cu poze in care crapii sa para uriasi, iar tu un mic spiridus, spiridusul cu formule.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea alunelor tigrate
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 10:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Salut
Hai sa vedem cum sta treaba cu reteta asta avand in vedere ca e cam singura pe care o gasesti pe net.
Chiar trebuie pus zahar? De arome si indulcitor nu zic, din punctul meu de vedere sunt degeaba. 3-4 zile la inmuiat si 3-4 zile la "racit"? Nu e cam mult?
Partea cu fierutl n-o comentez, fiecare fiebe cat vrea :))
Mi se pare totul e exagerat.

Eu procedez asa:
Iau o punga de 5kg de la Decathlon pe care o torn intr-o lada izoterma peste care torn apa fiarta. Lasa lada inchisa o zi apoi le pun la fiert, cel putin o ora de fierbere..apoi le las sa se raceasca si le folosesc ca atare.
Voi de unde cumparati tigrate? Inafara de Decathlon stiti vreo sursa cu raport pret/calitate decent?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea alunelor tigrate
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 10:40 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Albert scrie:
Eu procedez asa:
Iau o punga de 5kg de la Decathlon pe care o torn intr-o lada izoterma peste care torn apa fiarta. Lasa lada inchisa o zi apoi le pun la fiert, cel putin o ora de fierbere..apoi le las sa se raceasca si le folosesc ca atare.
Voi de unde cumparati tigrate? Inafara de Decathlon stiti vreo sursa cu raport pret/calitate decent?


In acelasi mod imi prepar si eu alunele tigrate. Nu am folosit niciodata zahar sau alti aditivi in schimb au fost cazuri cand le-am inmuiat si fiert in apa ramasa de la fierberea boiliesurilor (la fel am procedat si in cazul canepei).

De anul trecut alunele tigrate sunt nelipsite in amestecul folosit la nadire (pe lacurile unde pescuiesc nu exista restrictii in acest sens).

Legat de surse Decathlon este si pentru mine prima optiune (cand nu sunt pe stoc la Decathlon ma orientez spre Baitshop sau Bigfish)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea alunelor tigrate
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 10:53 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Chiar trebuie pus zahar? De arome si indulcitor nu zic, din punctul meu de vedere sunt degeaba. 3-4 zile la inmuiat si 3-4 zile la "racit"? Nu e cam mult?
Partea cu fierutl n-o comentez, fiecare fiebe cat vrea :))
Mi se pare totul e exagerat.

Reteta lui Ken Townley e una foarte veche (articolul din care provine a aparut in Romania in vara lui 2004) si intre timp Ken si-a mai schimbat punctul de vedere in privinta metodelor de preparare.

Schimbarea e ca a renuntat la orice aditivi (zahar, arome sau indulcitori) si la ideea ca alunele ar trebui tinute cateva zile dupa ce au fost fierte, ca sa intre in fermentatie. Metoda pe care am vazut ca o recomanda mai nou e foarte simpla: 24 de inmuiere, 30 de minute de fierbere, dupa care alunele pot fi folosite imediat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea alunelor tigrate
MesajScris: Vin Feb 10, 2017 11:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Florin Popa scrie:
Acestia nu aveau in vocabular cuvantul lacheu, dar din pacate la fanarioti, acest cuvant era litera de lege.

Florin, am citit si mesajul lui Victor, si raspunsul tau.

Mesajul lui Victor nu contine nicio jignire la adresa ta, doar pune la indoiala acuratetea informatiei pe care o dai. Inteleg ca e neplacut sa-ti fie puse la indoiala lucrurile pe care le scrii, dar nu e o jignire.

Raspunsul tau mi se pare mai acid decat mesajul lui, iar in fragmentul pe care l-am citat mai sus devine chiar nepoliticos. Daca te simti deranjat de un mesaj si ti se pare ca incalca regulamentul, te rog sa-mi semnalezi prin mesaj privat si voi lua masuri, daca e necesar. Asta e solutia, nu sa ajungem la insulte pe forum.

Cu asta sper sa incheiem subiectul. Multumesc pentru intelegere.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Folosirea alunelor tigrate
MesajScris: Sâm Feb 11, 2017 10:08 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Vlad Pavlovici scrie:
Schimbarea e ca a renuntat la orice aditivi (zahar, arome sau indulcitori) si la ideea ca alunele ar trebui tinute cateva zile dupa ce au fost fierte, ca sa intre in fermentatie. Metoda pe care am vazut ca o recomanda mai nou e foarte simpla: 24 de inmuiere, 30 de minute de fierbere, dupa care alunele pot fi folosite imediat.


Parerea mea este ca adaugarea unei mici cantitati de sare in apa destinata inmuierii are un efect foarte bun.
Sarea spre deosebire de zahar,va deschide usor porii alunei,accelerand procesul de "inmuiere".
Alt beneficiu este ca sarea este unul din cele mai simple si eficiente "stimulatoare de gust",in multe situatii fiind un ingredient care pune in valoare momeala(indiferent de specia de peste vizata).

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: