CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 4:36 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ingrediente reteta pop-up
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 2:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 31, 2014 10:25 am
Mesaje: 29
Localitate: bucuresti
Stiu ca este mai ieftin sa-mi cumpar popup-uri direct facute, insa am eu pitici pe creier si doresc sa-mi fac singur.

O sa folosesc ingredient CC More pe care o sa le cumpar de la bigfish

Mix - Fluoro Pink Pop-Up
Aroma - Ultra Cranberry Essence
oua

Va rog sa-mi spuneti daca pentru a face popupuri simple cu o aroma dar cu textura pufoas cauciucata mai am nevoie si de alte ingrediente.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente reteta pop-up
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 4:09 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Simi, pop-up-urile sunt categoria de boiliesuri la care iti poti permite cele mai mari extravagante in materie de ingrediente - si merita sa ti le permiti. Pop-up-urile bune sunt complexe, in niciun caz nu contin doar o aroma. Daca vrei sa intri pe drumul asta, iti recomand sa te informezi cat mai mult asupra lor. Am scris cate ceva despre ele in doua articole publicate pe site-ul F&H acum cativa ani ani, vezi

http://fishingandhuntingtv.com/ro/pescu ... uri-1.html
http://fishingandhuntingtv.com/ro/pescu ... uri-2.html.

Bun, trecand peste teorii, sa luam cateva exemple. Am vazut de-a lungul anilor multe retete de pop-up interesante, dar ca sa folosim un termen de referinta cunoscut de multi pescari romani, o sa ma refer la pop-up-urile Northern Specials. In Romania, ele sunt populare datorita versiunii produse de CC Moore in colaborare cu Gaz Fareham. Originea lor e legata de pescuitul in anii 90 pe un lac din nordul Angliei (de unde si numele pop-up-urilor) numit Redesmere si de diverse combinatii intre doua arome produse de Rod Hutchinson, e vorba de Nouvelle Fizz si Autumn Harvest. Scott Day (care lucreaza in momentul de fata pentru Fox) e creditat cu primele retete Northern Specials care combinau cele doua arome. Treptat, si alti pescari din cercul Redesmere si-au creat retete proprii, intre care si Gaz Fareham.

De ce ne intereseaza istoria asta? Pentru ca Gaz a publicat cateva retete de pop-up, care nu cred ca sunt cele folosite de CC Moore, dar sunt probabil inrudite cu ele si inspirate de epoca Redesmere. Vezi retetele mai jos - observa numarul ingredientelor si proportiile folosite.

Blackcurrant & Tangerine
4ml aroma Blackcurrant
4ml aroma Tangerine
8ml Multi-Stim
1 lingurita betaina
6 picaturi acid n-butyric
1 lingurita cu varf albumina de ou

Scopex & Peach
6ml Peach Ade.
4ml Scopex
8ml Multi-Stim
1 lingurita betaina
6 picaturi acid n-butyric
1 lingurita cu varf albumina de ou

Atentie: la pop-up-uri, proportiile se dau pe ou. Deci spargi un on intr-un vas, adaugi ce scrie mai sus, dupa care continui cu mixul.

Subiectul e vast, dar ai aici o minima informatie pentru inceput.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrediente reteta pop-up
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 10:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 31, 2014 10:25 am
Mesaje: 29
Localitate: bucuresti
Multumesc mult pentru informatii, sfaturi si pentru retete. Zilele astea ma duc la cumparaturi si o sa folosesc cele 2 retete


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron